Przejdź do treści

Stosując lek, warto znać orientacyjny czas jego działania. Czy wiesz, ile działa twój lek przeciwbólowy?

Stosowanie NLPZ / istock
Stosowanie NLPZ / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stosujesz NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne? To wszystkie preparaty z ibuprofenem, ketoprofenem, diklofenakiem czy nimesulidem w składzie, które wiele z nas łyka na ból głowy, bolesne miesiączkowanie czy na pierwsze objawy przeziębienia. Czy wiesz jednak, przez jaki czas poszczególne tabletki działają? Wątpliwości rozwiewa Anna Kociszewska-Bald, anestezjolożka. 

Stosowanie NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych

„Stosując lek, warto znać orientacyjny czas jego działania. Taka wiedza pozwala na określenie, kiedy wypada szczyt jego działania, po jakim czasie lek traci już swoje działanie oraz na bezpieczne zaplanowanie przyjmowania kolejnych dawek” – wyjaśnia lek. med. Anna Kociszewska-Bald, anestezjolożka na swoim profilu na Instagramie.

Specjalistka dodaje, że preparaty tej samej substancji leczniczej mogą występować w różnych postaciach:

  • krótko działających (zazwyczaj z dopiskiem, np. fast, sprint, rapid),
  • o przedłużonym uwalnianiu ( zazwyczaj z dopiskiem, np. retard, SR, uno, duo).

„Skracanie zalecanych odstępów między kolejnymi dawkami leków długo oddziałujących na organizm może prowadzić do ich kumulacji, wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania.

Stosując pewne uproszczenie, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) możemy podzielić na te o: krótkim, średnim i długim działaniu” – wymienia anestezjolożka.

Warto pamiętać, że czas, jaki pojedyncza przyjęta dawka leku utrzymuje się w organizmie, nie musi przekładać się bezpośrednio na długość efektu przeciwbólowego leku.

anestezjolog Anna Kociszewska-Bald

NLPZ – czas działania

Z grafiki opublikowanej przez lek. med. Annę Kociszewską-Bald wynika, że najdłużej (nawet do 12 godzin) w naszym organizmie działają leki z meloksykamem, nabumetonem i piroksykamem w składzie.

Najkrócej (4-6 godzin) działają natomiast leki m.in. z ibuprofenem, ketoprofenem, diklofenakiem.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Anna Kociszewska-Bald

Anna Kociszewska-Bald jest lekarzem, specjalistą anestezjologii i intensywnej terapii z ponad 10 letnim doświadczeniem w znieczulaniu pacjentów.

Specjalizuje się w leczeniu bardzo silnego bólu. Prowadzi poradnię leczenia bólu oraz stronę internetową, która służy edukacji pacjentów w zakresie bezpiecznego i skutecznego leczenia dolegliwości bólowych.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?