Stosujesz detergenty? Uważaj! Mogą one wywołać zaburzenia rozwojowe u dzieci
Od dawna mówi się, że środki czyszczące, które na co dzień stosujemy w domu, są niezdrowe dla ludzi oraz środowiska. A to wszystko za sprawą toksycznych składników oraz emisji lotnych związków organicznych, które mogą nas podrażniać i wywołać przykre dolegliwości. Szczególnie muszą na siebie uważać alergicy. Jednak badacze z Uniwersytetu Stanu Ohio odkryli jeszcze jedną negatywną konsekwencję. Okazuje się, że domowa chemia może być przyczyną poważnych zaburzeń rozwojowych u dzieci. Wyniki z tych badań przywołała w swoim poście na Instagramie chemiczka Sylwia Bogdan.
Detergenty zaburzają rozwój mowy?
Środki czyszczące, które każdy z nas ma w swoim domowym zaciszu, są owiane złą sławą. I słusznie. Wiele z nich zawiera toksyczne składniki tj. amoniak, chlor, ftalany, formaldehyd czy też fosforany. Nic dziwnego, że nietrudno o podrażnienia skóry czy też dróg oddechowych. Zwłaszcza, jeśli nie stosujemy ich z umiarem i nie przestrzegamy zaleceń producenta. Tego typu chemikalia mogą wywołać także silne reakcje alergiczne.
Chemiczka Sylwia Bogdan, autorka profilu @chemiazdrowa na Instagramie odpowiedziała, czy domowa chemia może opóźniać rozwój mowy dziecka. Powołała się na badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Ohio, którzy przez kilka lat obserwowali losy 190 rodzin. Sprawdzali, jakich domownicy używali środków chemicznych i jaki uzyskano poziom zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy sprawdzili również poziom rozumienia i ekspresji języka u dzieci, a także ich zdolności poznawcze.
Wyniki badania zaskakują. Okazało się bowiem, że w przypadku dzieci z domów, w których stosowano płyny do czyszczenia podłóg czy toalet, rosło prawdopodobieństwo problemów w rozwoju poznawczym i rozwoju mowy.
„W testach mierzących ekspresję języka i rozumienie (rozpoznawanie przedmiotów i ludzi, wykonywanie poleceń) – u dwuletnich dzieci, które dużo częściej miały kontakt z chemikaliami stwierdzono dużo gorsze wyniki” – przytacza wyniki badań Sylwia Bogdan.
Czy to znaczy, że musimy zrezygnować ze środków czyszczących? Autorka Zdrowej Chemii zachęca, żeby unikać środków chemicznych i zastąpić je tymi naturalnymi np. sodą i octem.
Tego typu substancje są nie tylko bezpieczniejsze dla zdrowia dziecka (i innych domowników), ale też łatwe w przygotowaniu. Ocet świetnie sprawdzi się do czyszczenia kuchni, łazienki i do mycia podłóg. Z powodzeniem wymyjemy nim okna. Ma on także właściwości antybakteryjne. Sodą oczyszczaną wyszorujemy piekarniki, kuchenki, wannę, umywalki i toalety. Inne naturalne substancje czyszczące po które możemy z łatwością sięgnąć to: sok z cytryny, boraks czy też olejki eteryczne.
Kto stoi za profilem „Zdrowa chemia”?
„Zdrowa chemia” (@chemiazdrowa) to profil na Instagramie prowadzony przez chemiczkę i doktorantkę na wydziale chemii Sylwię Bogdan. Jak sama o sobie pisze, obala czarny PR na temat chemii. W jej postach znajdziemy między innymi przepisy, informacje o naturalnych suplementach diety czy olejkach. Jej profil na Instagramie obserwuje prawie 30 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Przestańmy robić zakupy na zasadzie 'zastaw się, a postaw się'” – Jagna Niedzielska o „zero waste” w blokowej kuchni
6 najbrudniejszych rzeczy w twoim domu
Agnieszka Pocztarska z „Czytamy Etykiety”: jeśli nie zaczniemy świadomie zmniejszać ilości „produkowanych” przez nas śmieci, to zalejemy nimi cały świat
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Boją się namawiania do rozwodów i nauki masturbacji. Ekspertka wyjaśnia, czym tak naprawdę będzie edukacja zdrowotna
Środki dezynfekujące i odświeżacze powietrza mogą zwiększać ryzyko Alzheimera
Wyrzuć czarne akcesoria kuchenne. Zawierają alarmujące ilości środków toksycznych… ze starych telewizorów
Sprawdzono obecność metali ciężkich w tamponach. „Znaleźliśmy stężenia wszystkich metali, które testowaliśmy, w tym metali toksycznych, takich jak arsen i ołów”
się ten artykuł?