Stosujesz leki? Niektóre mogą szkodzić twoim oczom. Co mówi okulista?
Dwa razy dziennie na cukrzycę, jedna antykoncepcyjna, a potem dwie na ból głowy. Razem 5 tabletek, które mogą negatywnie wpływać na twoje oczy. Doskonale widać to na ulotkach dołączonych do blistrów. – Jeśli chodzi o oddziaływanie konkretnego leku na pacjenta, należy podkreślić, że za każdym razem może być ono inne – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Stosowanie niektórych leków może negatywnie wpłynąć na nasze oczy. Substancje w nich zawarte mogą działać na cały narząd wzroku albo na jego wybrane tkanki.
„W wyniku rozwoju przemysłu farmaceutycznego na świecie, liczba leków wprowadzanych na rynek stale wzrasta. Z jednej strony daje to wszechstronne możliwości terapeutyczne różnych chorób, z drugiej zaś, niesie ze sobą ryzyko występowania coraz większej liczby działań niepożądanych.
I pomimo tego, iż wprowadzenie na rynek każdego leku jest poprzedzone szeregiem badań klinicznych i badań na zwierzętach, to o działaniach ubocznych dowiadujemy się nieraz dopiero po latach od wprowadzenia leku do powszechnego użytku.
Oko jest bardzo czułym narządem, stąd dość częste jego uszkodzenia. Niestety leków o działaniu jatrogennym na narząd wzroku będzie na rynku farmaceutycznym ciągle przybywać i lekarze każdej specjalności powinni być czujni na wystąpienie ryzyka powikłań ocznych”
– czytamy w publikacji „Polekowe uszkodzenia narządu wzroku” autorstwa Lucyny Łukszy, Leopolda Glasnera, Barbary Iwaszkiewicz-Bilikiewicz oraz Doroty Raczyńskiej z Katedry i Kliniki Chorób Oczu Akademii Medycznej w Gdańsku.
O jakich lekach mowa?
Wpływ leków na oczy
- NLPZ (np. Ibuprofen)
Może wystąpić pogorszenie ostrości wzroku oraz mroczki w polu widzenia.
- leki na serce
Najczęstszymi powikłaniami w przypadku stosowania leków na serce są zmiany w obrębie rogówki. Zdarza się, że pacjenci skarżą się także na światłowstręt, suchość czy pieczenie oczu.
Możliwe są zakrzepy oraz zatory naczyń siatkówki. Tego rodzaju powikłania zdarzają się jednak niezwykle rzadko.
- leki przeciwreumatyczne
Może pojawić się światłowstręt czy zaburzenia widzenia.
- antybiotyki
Niektóre substancje (jak np. penicylina) mogą uczulać. W takich przypadkach u pacjenta pojawiają się odczyny alergiczne w okolicach spojówek i powiek. Zdarza się także krótkowzroczność, która przemija po zakończeniu kuracji antybiotykowej.
- leki psychotropowe
Wpływają na hamowanie łez. Rezultatem jest pieczenie, światłowstręt, bóle oczu czy uczucie ciała obcego w oku.
Głosem eksperta
– Jeśli chodzi o oddziaływanie konkretnego leku na pacjenta, należy podkreślić, że za każdym razem może być ono inne. Nie można zatem z całą stanowczością powiedzieć, że po zastosowaniu jakiegoś preparatu wystąpią u pacjenta jakiekolwiek działania niepożądane związane z naszymi oczami. Działa to oczywiście w dwie strony – również po zastosowaniu leków okulistycznych mogą, lecz oczywiście nie muszą, wystąpić określone dolegliwości ogólne.
Wszystko zatem zależy od konkretnego przypadku, dlatego wpływu danego leku na ludzki organizm nigdy nie możemy generalizować. Reakcja na lek jest bowiem osobniczo zmienna – jeden pacjent będzie bardziej wrażliwy, a drugi mniej.
A konieczność stosowania leków wynika z zasadniczej choroby – czasami wiemy, że istnieje większe ryzyko wystąpienia pewnych dolegliwości po ich zażyciu, jednak ogólny stan pacjenta wymaga ich przyjmowania – dr Andrzej Styszyński, okulista Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.
Wszystko z umiarem
Tak jak wspomina ekspert, wymieniane wcześniej skutki uboczne stosowania leków wcale nie muszą się ujawniać. Nie chodzi więc o to, by rezygnować z przepisanych przez lekarzy tabletek. Ich pozytywne działanie jest tutaj ważniejsze.
Tylko w niektórych przypadkach, gdy odczuwamy zbyt wiele niepożądanych efektów, w porozumieniu z lekarzem możemy zrezygnować z danego leku. Informuj specjalistę o tym, co cię boli. Pytaj, czy dany objaw jest związany z przyjmowanymi preparatami. To lekarz powinien uważać, by toksyczny efekt leku nie przewyższył działania leczniczego.
Polecamy
Rocznie umiera 200 tysięcy Europejczyków, choć mogliby żyć. Nie przestrzegają zaleceń lekarzy
Polskie naukowczynie opracowują rewolucyjną metodę leczenia raka jajnika. „Bardzo obiecująca”
Elton John w dramatycznym wyznaniu: „Nie mogę nagrywać, oglądać ani czytać. Nic nie widzę”
Wielka Brytania: Śmierć pielęgniarki powiązana z przyjmowaniem leku odchudzającego w zastrzykach
się ten artykuł?