Przejdź do treści

Stres zamiast odpoczynku. Jak zwalczyć stresslaxing?

Czym jest stresslaxing? / Fot. Pexels
Czym jest stresslaxing? / Fot. Pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?

Myślisz o pracy w weekend? Przeglądasz pocztę służbową po pracy, zamiast spędzać czas z rodziną lub przyjaciółmi? Zamiast odpoczynku czujesz stres i niepokój? Być może dopadł cię stresslaxing. Co to za zjawisko?

Czym jest stresslaxing?

Stresslaxing pojawia się wtedy, kiedy zaczynamy się stresować tym, że powinniśmy odpocząć. Na przykład: mamy dzień urlopu, ale cały czas myślimy o obowiązkach zawodowych. Albo w weekend, podczas wycieczki rowerowej, układamy sobie grafik zajęć na poniedziałek. Stresslaxing jest także wtedy, gdy udajemy przed sobą, że po pracy czytamy książkę lub oglądamy film, a tak naprawdę nasze myśli kłębią się wokół spraw zawodowych. To wszystko sprawia, że jesteśmy w stanie ciągłej gotowości. Nawet jeśli uda nam się odpocząć, to za chwilę pojawia się poczucie winy, że ten czas powinien być inaczej wykorzystany. Najbardziej zagrożone stresslaxingiem są osoby pracujące na home office: trudno im zachować balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

Nicole Radomska

Stresslaxing – czy to coś nowego?

Pierwsze wyniki badań nad tym zjawiskiem ukazały się w grudniu 2018 r. w Journal of Affective Disorders. U uczestników badania relaksacja pogłębiła lęki i poczucie niepewności. Takie zachowanie prowadzi do zwiększonego dyskomfortu, niepokoju i zmartwienia. Naukowcy wykazali, że osoby z uogólnionym zaburzeniem lękowym były najbardziej wrażliwe na ekstremalne zmiany emocjonalne i zwykle odczuwały największy niepokój podczas praktykowania technik relaksacyjnych.

Ludzie, którzy są bardziej podatni na lęk wywołany relaksacją, często mają zaburzenia lękowe – wyjaśnił Hanjoo Kim, absolwent psychologii na Penn State University i współautor badania.

Badani opisywali swoje problemy związane z nieumiejętnością odpoczywania.

Kiedy siadam, żeby się zrelaksować, czuję się źle. Niezależnie od tego, czy chodzi o pranie, sprzątanie, organizowanie czy robienie zakupów… Jestem kobietą i nauczono mnie, że powinnam zawsze coś robić. Teraz jest gorzej, kiedy jestem rodzicem, zawsze czuję, że jest coś do zrobienia, nawet jeśli nie ma – mówiła jedna z badanych.

Jak sobie pomóc?

Okazuje się, że odpoczynek nie jest taką prostą sprawą, jak myślimy. Żeby efektywnie się zrelaksować, trzeba po prostu nauczyć się odpoczywać. Wystarczy zastosować kilka metod. Przykładowymi technikami relaksacyjnymi dzieli się w swoich mediach społecznościowych dr Milena Marczak, psycholog:

  • Weź głęboki oddech, a najlepiej kilka
  • Zajmij czymś dłonie
  • Zapisz swój problem
  • Wyjdź na zewnątrz

 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwińTo proste triki, które pozwolą poczuć się lepiej. I wyciszyć. Pamiętajmy, że żeby efektywnie pracować, potrzebujemy też odpowiedniego odpoczynku. To klucz do dobrego samopoczucia.

źródło:www.scarymommy.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?