Przejdź do treści

Czy stulejka to problem, który dotyka tylko dzieci? 

Czy stulejka to problem, który dotyka tylko dzieci? 
Czy stulejka to problem, który dotyka tylko dzieci?  Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Stulejka to stan, w którym niemożliwe jest odsłonięcie żołędzi penisa. W niniejszym artykule zgłębimy tę delikatną kwestię, aby zrozumieć, jak stulejka manifestuje się na różnych etapach życia i jakie podejścia terapeutyczne są dostępne w Polsce w XXI wieku. 

Definicja i objawy stulejki 

Stulejka to medyczny termin określający stan, w którym napletek penisa jest zbyt ciasny, by móc swobodnie odsłonić żołądź. Najczęściej występuje u dzieci, jednak pojawić się może u mężczyzn w każdym wieku. W przypadku stulejki wrodzonej problem zazwyczaj znika samoistnie do okresu dojrzewania, jednak stulejka nabyta wymaga bardziej szczegółowej diagnostyki i potencjalnie interwencji medycznej. Objawy różnią się w zależności od wieku i rodzaju patologii, ale najczęstsze z nich obejmują: 

  • ból przy próbach odsłonięcia żołędzi, 
  • zaczerwienienie napletka, 
  • obrzęk napletka, 
  • trudności z utrzymaniem odpowiedniej higieny, co może prowadzić do częstszych infekcji, 
  • dyskomfort podczas oddawania moczu, 
  • ból podczas erekcji. 

Kluczowym elementem w rozpoznawaniu stulejki jest zrozumienie, że nie każda trudność z odsłonięciem żołędzi jest od razu problemem medycznym. W niektórych przypadkach napletek stopniowo rozluźnia się w miarę wzrostu dziecka. Jednakże, gdy objawy utrzymują się lub nasilają, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą, który zaleci odpowiednie postępowanie. 

Stulejka u dzieci i dorosłych 

Stulejka u dziecka w większości przypadków rozwiązuje się samoczynnie w miarę dorastania. U niemowląt i małych chłopców napletek często jeszcze nie oddziela się całkowicie od żołędzi, co jest zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie wymaga interwencji – co więcej, nie należy go odciągać! Jednak jeśli problem utrzymuje się poza okres wczesnego dzieciństwa lub jest powiązany z bólem, infekcjami czy problemami  z oddawaniem moczu, wówczas zaleca się konsultację z pediatrą lub urologiem dziecięcym. 

Stulejka u dorosłego może wynikać z różnych przyczyn, w tym z nieleczonej stulejki w dzieciństwie, urazów, infekcji czy stanów zapalnych obejmujących prącie. Objawy mogą być wówczas bardziej nasilone – najczęściej pojawia się ból podczas erekcji, wzmagający się w czasie stosunku seksualnego, trudności z oddawaniem moczu, powtarzające się infekcje dróg moczowych. U dorosłych leczenie stulejki często wymaga innego podejścia – wprowadza się zarówno leczenie zachowawcze, jak i procedury chirurgiczne. 

Mężczyzna z grzybicą penisa zastanawia się nad leczeniem

Rodzaje stulejki u dzieci i dorosłych 

Rozróżniamy dwa podstawowe typy stulejki: 

  • stulejka funkcjonalna (fizjologiczna) jest to stan, kiedy trudność z odsłonięciem napletka jest wynikiem naturalnych cech anatomicznych. W wielu przypadkach patologia ma charakter przejściowy i dotyczy głównie młodszych chłopców, u których struktury napletka w miarę wzrostu przechodzą naturalne zmiany. Zazwyczaj nie wymaga interwencji medycznej, chyba że utrzymuje się dłużej, niż przewidywano i zaczyna wywoływać komplikacje, 
  • stulejka patologiczna występuje, gdy napletek jest nadmiernie zwężony z powodu stanów zapalnych, infekcji, bliznowaceń lub innych problemów zdrowotnych, które mogą wymagać interwencji medycznej. W tej kategorii wyróżnia się również stulejkę częściową, gdzie odsłonięcie żołędzi jest możliwe tylko połowicznie, co również skutkuje dyskomfortem i podatnością na infekcje. 

Możliwości leczenia stulejki 

Leczenie stulejki zależy od jej typu, wieku pacjenta oraz nasilenia objawów. Jedną z głównych metod leczenia stulejki, zwłaszcza w przypadku dzieci, jest stosowanie maści sterydowych. Aplikowane lokalnie, pomagają w zmiękczeniu napletka i zwiększeniu jego elastyczności, co ułatwia stopniowe cofanie struktury bez bólu i ryzyka uszkodzeń. 

Obrzezanie to najbardziej radykalna, ale często najskuteczniejsza metoda leczenia stulejki. Zabieg polega na całkowitym usunięciu napletka, co eliminuje problem. Ten typ leczenia jest wdrażany w przypadkach, gdy inne metody zawodzą. Plastyka napletka to mniej inwazyjna alternatywa dla obrzezania, polegająca na nacięciu napletka w celu zwiększenia jego otworu i umożliwienia łatwiejszego cofania. 

Regularna, dokładna higiena okolic pod napletkiem zapobiega rozwojowi infekcji, a więc i  stanom zapalnym, które mogą przyczynić się do zaostrzenia problemu. Edukacja w tym zakresie jest kluczowym elementem w leczeniu i profilaktyce stulejki. W przypadkach, gdy stulejka powoduje stres, pomoc psychologiczna jest równie istotna, jak interwencje fizyczne. 

 

Bibliografia: 

  1. https://urology.ucsf.edu/patient-care/children/phimosis [dostęp 11.05.2024]. 
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326433/ [dostęp 11.05.2024]. 
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326437/ [dostęp 11.05.2024]. 
  4. McLarty R., Kiddoo D., Foreskin care in childhood, CMAJ 2019, 191(13): E365. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?