Suchość w gardle – przyczyny, leczenie, domowe sposoby. Czy może być objawem infekcji?
Suchość w gardle w medycynie określa się mianem kserostomii. Jest ona efektem zaburzonej pracy ślinianek, które produkują mniejszą ilość śliny. Suchość w gardle wiąże się z poczuciem lepkości, towarzyszą jej czasami trudności w połykaniu lub pękanie warg. Suchość w gardle i kaszel to natomiast jeden z typowych objawów rozwijającej się infekcji bakteryjnej.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Marta Dąbrowska”
Suchość w gardle i przełyku może wiązać się z bardzo różnymi dolegliwościami. Od zbyt małego nawodnienia organizmu po infekcję bakteryjną i palenie papierosów. Wpływ na suchość w gardle mogą mieć również stres i niektóre choroby metaboliczne.
Suchość w gardle – przyczyny
Suchość w gardle (kserostomia) to zaburzenie, na które wpływ ma wiele różnych czynników. W niektórych przypadkach pacjenci, prowadząc niehigieniczny tryb życia, sami przyczyniają się do rozwoju tej dolegliwości. Suchość w gardle i nosie nie powinna być jednak lekceważona, może wiązać się bowiem również z poważnymi chorobami układowymi rozwijającymi się w organizmie.
Do czynników odpowiedzialnych za suchość w gardle należą:
- niskie nawodnienie organizmu, odwodnienie,
- palenie tytoniu,
- przyjmowanie narkotyków (marihuana, metamfetamina),
- stres,
- niektóre leki – diuretyki, leki psychotropowe, antyhistaminowe, środki farmakologiczne stosowane w terapii choroby Parkinsona,
- chemioterapia,
- radioterapia nowotworów występujących w obrębie głowy lub szyi,
- nieprawidłowości w budowie anatomicznej przegrody nosowej,
- nieżyty nosa,
- nieprawidłowy tor oddychania.
Suchość w gardle w nocy to często efekt spania z otwartymi ustami. Bardzo często ten problem dotyczy alergików oraz palaczy. Występuje także przy zapaleniu zatok.
Ból i suchość w gardle może się wiązać również z chorobami metabolicznymi, układowymi, do których zalicza się przede wszystkim:
Co na suchość w gardle?
Na suchość w gardle w pierwszej kolejności należy zarekomendować odpowiednie nawilżenie i nawodnienie organizmu. Borykający się z problemem suchego gardła powinni więc przede wszystkim dużo pić. Oprócz wody mineralnej warto postawić na napary z ziół. Pomagają one uporać się z suchym gardłem, łagodzą uczucie drapania i chrypkę. Niektóre z nich pobudzają także wydzielanie śliny. Warto sięgnąć po napary z:
- mięty pieprzowej,
- goryczki żółtej,
- porostu islandzkiego,
- imbiru.
Saponiny zawarte w dziewannie zwiększają wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Na gardło korzystnie działa także korzeń prawoślazu, tymianek oraz werbena. Są one szczególnie przydatne, gdy suchość w gardle jest efektem infekcji bakteryjnej lub wirusowej.
Suchość w gardle – domowe sposoby
Ciągła suchość w gardle może okazać się ogromnie niekomfortowa. Powinna ona skłaniać do wizyty u lekarza i przeprowadzenia szczegółowych badań. Na chrypkę i suchość w gardle można zastosować jednak kilka domowych sposobów:
- przyjmować napoje bogate w elektrolity,
- jeść przekąski stymulujące ślinianki (np. seler),
- korzystać z przypraw takich jak anyż lub koper włoski,
- zredukować ilości kawy i herbaty.
Domowe sposoby na suchość w gardle to także różnego rodzaju inhalacje, które pozwalają nawilżyć błony śluzowe gardła i nosa. Ważnym elementem jest odpowiednia higiena jamy ustnej: stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, częste mycie zębów, stosowanie płukanek solnych.
Zobacz także
Suchość w gardle – leki
Tabletki na suchość w gardle działają przede wszystkim objawowo. Najczęściej opierają się one na ekstraktach roślinnych, które nawilżają śluzówkę i łagodzą podrażnienia. W ich składzie są:
- rumianek o działaniu regeneracyjnym na błonę śluzową,
- prawoślaz o działaniu wykrztuśnym oraz osłonowym,
- tymianek o działaniu przeciwbakteryjnym,
- szałwia o działaniu przeciwgrzybiczym.
Suchość w gardle w ciąży wymaga bardzo świadomego wyboru tego typu leków. Ciężarnym zaleca się bowiem unikanie leków z tymiankiem. Zawarty w nim tymol w dużym stężeniu jest substancją trującą.
Sposoby na suchość w gardle – nawilżenie powietrza
Suchość w gardle może być również reakcją organizmu na przebywanie w pomieszczeniach o niskim poziomie nawilżenia, zawierających kurz, roztocza i wolne rodniki. Wszystkie te elementy wpływają wysuszająco na błonę śluzową gardła. Suchość w gardle po nocy może być wynikiem spania w pomieszczeniu o słabo nawilżonym powietrzu. Dobrym sposobem na zmianę tej sytuacji jest zakup oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Obydwa urządzenia są bardzo pożyteczne, ale drogie. Domowym sposobem na nawilżenie powietrza może być więc na przykład rozwieszenie w sypialni na noc mokrych ręczników.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Polecamy
Coraz więcej przypadków „chodzącego zapalenia płuc” wśród dzieci. Pediatra: „Łatwo przegapić początek choroby”
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Tragiczna śmierć wybitnej sportowczyni. W jej tchawicy odnaleziono kawałki pokarmu
się ten artykuł?