Przejdź do treści

Suplementacja w ciąży. Rekomendacje na 2020 rok. Po które suplementy należy sięgnąć? Wyjaśnia farmaceutka

Kobieta w ciąży siedzi na kanapie
Suplementacja w ciąży. Po które suplementy należy sięgnąć? Wyjaśnia framaceutka/ Pexels, for. Rafael Henrique
Podoba Ci
się ten artykuł?

W ciąży lub w trakcie jej planowania trzeba zadbać o odpowiednią ilość witamin, składników mineralnych i odżywczych w organizmie. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Co warto suplementować w tym czasie? Wymienia farmaceutka Magdalena Stolarczyk, znana w mediach społecznościowych jako Farmaceuta Radzi.

Rekomendacja PTGiP

Zmiana trybu życia, zbilansowana dieta i rezygnacja ze szkodliwych nawyków to podstawowe zasady, których przyszła mama musi przestrzegać. Nie jest to jednak wystarczające. By dziecko zdrowo się rozwijało, kobieta powinna sięgnąć także po dodatkową suplementację. Po jaką dokładnie? Wyjaśnia to na swoim profilu na Instagramie farmaceutka Magdalena Stolarczyk. Ekspertka powołuje się w swoim wpisie na rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP).

W lipcu 2020 PTGiP wydało nowe rekomendacje dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych i w tych rekomendacjach PTGiP jasno wskazała, jakie składniki, w jakich sytuacjach i w jakich ilościach powinny być suplementowane w ciąży – wyjaśnia specjalistka. 

Które składniki suplementować w ciąży?

Stolarczyk wymienia 5 składników, po które kobieta w ciąży powinna sięgnąć.

  • kwas foliowy,
  • witamina D,
  • jod,
  • DHA,
  • żelazo.

Ekspertka zaznacza też, że składniki te powinny być zażywane w odpowiedniej dawce. Tę powinien przepisać indywidualnie lekarz prowadzący ciążę na podstawie wykonanych wcześniej przez młodą mamę badań.

Czego nie suplementować w ciąży?

Specjalistka wymieniła także te produkty, których przyszła mama nie powinna spożywać.

  • PTGiP nie rekomenduje innych niż wymienione powyżej związki do suplementacji w czasie ciąży u zdrowej kobiety bez wskazań medycznych. Inne składniki powinny być wprowadzone do suplementacji, jeżeli dana pacjentka i jej stan zdrowia tego wymaga i lekarz prowadzący uzna, że jest to niezbędne w danym przypadku.
  • PTGiP wskazuje, że rutynowe stosowanie preparatów wielowitaminowych (takich, które zawierają liczne witaminy, składniki mineralne i substancje czynne) w czasie ciąży nie jest zalecane

– wyjaśnia farmaceutka. 

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Farmaceuta Radzi

Magdalena Stolarczyk z wykształcenia jest doktorem nauk farmaceutycznych, prywatnie mamą trójki dzieci. Oprócz tego, jak sama o sobie pisze, jest również blogerką, autorką i współautorką publikacji w renomowanych czasopismach zagranicznych, autorką stacjonarnych i internetowych szkoleń dla farmaceutów oraz certyfikowaną promotorką karmienia piersią.

Jest także aktywna w mediach społecznościowych. Na Instagramie prowadzi profil Farmaceuta Radzi, na którym tłumaczy, jak skutecznie i bezpiecznie stosować leki w ciąży, podczas laktacji, u dzieci i u dorosłych.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?