Przejdź do treści

Suplementujesz magnez? Sprawdź, o jakiej porze dnia najlepiej to robić

Tekst o najlepszej porze dnia na suplementację magnezu. Na zdjęciu: Łyżka tabletek - HelloZdrowie
Suplementujesz magnez? Sprawdź, o jakiej porze dnia najlepiej to robić candace mathers/Insplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

To, że magnez jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jest oczywiste. Wiele osób regularnie suplementuje ten pierwiastek. Kiedy najlepiej przyjmować magnez, by zmaksymalizować jego skuteczność?

Liczne badania pokazują, że prawidłowy poziom magnezu ma m.in. wpływ na odpowiedni poziom cukru we krwi, zapobiega atakom migreny, obniża ciśnienie krwi. Magnez zapewnia nam również swoisty płaszcz ochronny przeciwko zaburzeniom układu nerwowego i tym samym może nas uchronić przed złym samopoczuciem lub depresją.

Pora na magnez

Ogólnie przyjęta w systemie RDA zalecana dzienna dawka magnezu wynosi 310–420 mg dla osób dorosłych. Większość ludzi jest w stanie zaspokoić te potrzeby poprzez zrównoważoną dietę. Niestety, dla części społeczeństwa ilość magnezu dostarczana wraz z pożywieniem nie będzie wystarczająca, wtedy konieczna może być suplementacja.

Bez względu na to, czy chcesz poprawić jakoś swojego snu, zmniejszyć uczucie zmęczenia lub bierzesz magnez, by po prostu poprawić swoje samopoczucia – osiągniesz swój cel jedynie, gdy będziesz stosował go regularnie i długotrwale.

Magnez na medal. Pierwsze miejsce na długich dystansach

Większość testów klinicznych, w których badano wpływ magnezu na nasz organizm, wykazało skuteczność suplementacji przy długoterminowym przyjmowaniu magnezu. Oto kilka przykładów w liczbach. Podczas testów na grupie 130 osób, przejawiających skłonność do migren, stwierdzono, że przyjmowanie suplementu zawierającego magnez zmniejszało ich częstość. Uczestnicy odnotowali, znaczny spadek liczby napadów w ciągu trzymiesięcznego badania. W przypadku badań nad bezpośrednim działaniem magnezu na nasz układ nerwowy wzięto pod lupę 112 pacjentów z objawami depresji. Poprawa nastroju i stanu psychofizycznego była zauważalna już po dwóch tygodniach (!).

Stosowanie magnezu w walce z bezsennością również powinno przynieść bardzo dobre efekty. Grupie 46 starszych osób podawano codziennie 500 mg magnezu w okresie ośmiu tygodni. W wyniku tego eksperymentu zaobserwowano znaczne skrócenie czasu potrzebnego do zaśnięcia (w stosunku do stanu przed rozpoczęciem kuracji), a tym samym wydłużenie czasu snu.

Kobieta leży na łóżku. W ręku trzyma święcącą kulę

„Weź pigułkę”

Podstawową zasadą przy stosowaniu Mg jest konsekwencja. Zatem pamiętajmy, by wziąć swoją „pigułkę” codziennie, wtedy uda nam się uniknąć dolegliwości związanych z niedoborem tego cennego pierwiastka. Wolisz przyjmować suplementy rano? Wiesz, że kolacja będzie dobry momentem, by dostarczyć swojemu ciału, składniki wypłukane w ciągu całego dnia? Jeśli tylko będziesz pamiętać o przyjęciu dziennej dawki, w regularnych odstępach czasu, każda pora może okazać się dobra. Dla zapominalski przydatne mogą być: kasetka na leki z tygodniową podziałką, mini kalendarz w widocznym miejscu lub stałe przypomnienie w telefonie.

Magnez lepszy w towarzystwie

Chociaż suplementy zawierające magnez są ogólnie dobrze tolerowane, on również (podobnie jak wiele leków czy suplementów diety) może powodować niepożądane dolegliwości. Niektóre z najczęstszych skutków ubocznych to problemy związane z układem trawiennym, takie jak biegunka, nudności i wymioty. Jak temu zapobiec? Warto pomyśleć o przyjmowaniu suplementu podczas posiłku, może to zniwelować tego typu problemy. Gdyby objawy jednak się utrzymywały, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia najlepszego rozwiązania.

8 rzeczy, za które pokocha cię twój żołądek. Zobacz, jak wspomóc jego funkcjonowanie!

Magnez a inne leki

Gdy regularnie zażywamy magnez, pamiętajmy, że może on zaburzyć wchłanianie innych leków, a tym samym zmniejszyć ich działanie. Na przykład zaleca się przyjmowanie antybiotyków w dość dużych przerwach od zażycia magnezu – według wskazań cztery do sześciu godzin po lub dwie godziny przed. Natomiast osoby zmagające się z chorobami układu kostnego, które przyjmują bisfosfoniany, mogą je zażywać w odstępie dwóch godzin od przyjęcia suplementów zawierających magnez. W przypadku kuracji i przyjmowania leków moczopędnych lub inhibitorów pompy protonowej (leków stosowanych przy owrzodzeniu czy refluksie żołądka), powiadom swojego lekarza o suplementowaniu magnezu.

Twoje życie jest intensywne –  dużo pracujesz, a pragnienie najlepiej gasisz kawą? Do tego często ciężko ci zasnąć? Suplementacja magnezu powinna poprawić funkcjonowanie twojego organizmu. Pamiętaj jednak o trzech podstawowych zasadach:

  • Tylko długotrwałe i regularne przyjmowanie magnezu przyniesie oczekiwane efekty,
  • Ewentualne negatywne skutki suplementacji magnezu, związane z problemami trawiennymi, mogą być zniwelowane poprzez przyjmowanie go z posiłkami,
  • Pora, w której przyjmujesz magnez, ma znaczenie, gdy bierzesz równocześnie inne leki np. antybiotyki, bisfosforiany.

WIMIN – tam znajdziesz magnez

Na rynku znajdziesz suplementy diety, które łączą najpotrzebniejsze witaminy i minerały w jednej kapsułce. WIMIN to miks składników, których może potrzebować twój organizm.  Znajdziesz tam magnez, a także m.in. witaminę C, D i cynk  – to składniki kompleksowej suplementacji WIMIN.

Źródło: Healthline

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?