Suplementujesz się biotyną? Uważaj! Może fałszować wyniki badań diagnostycznych
O zaletach biotyny, nazywanej często „witaminą piękności”, słyszymy nie od dziś. To dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu nowych suplementów diety, w których znajduje się biotyna. Jest jednak jedna ważna kwestia, o której nie możemy zapominać podczas suplementacji. Pisze o tym dietetyk Radosław Smolik na swoim Instagramie.
Biotyna – co warto wiedzieć o suplementacji?
„Suplementacja biotyną była w niektórych kręgach bardzo popularna, zarówno jako składnik preparatów na włosy i paznokcie, jako składnik multiwitamin czy kompleksów witamin z grupy B, natomiast trzeba wiedzieć, że suplementacja biotyną może fałszować wyniki testów diagnostycznych” – pisze dietetyk Radosław Smolik na swoim profilu na Instagramie.
Ekspert dodaje, że biotyna może np. fałszywie zmniejszać stężenie niektórych hormonów, jak TSH, FSH czy LH, jak i fałszywie zwiększać stężenie np. hormonów tarczycy czy też poziom 25(OH)D, czyli metabolitu witaminy D, który oznacza się w celu oceny stanu odżywienia witaminą D.
„Co najmniej na kilka dni przed badaniami należy odstawić suplementację biotyną. Warto o tym wiedzieć” – wyjaśnia dietetyk.
I dodaje, że biotyna nie wpływa na realne zaburzenie omawianych parametrów, a na kwestie związane z metodami laboratoryjnymi.
Biotyna – witamina piękności
Biotyna jest witaminą, która rozpuszcza się w wodzie. To koenzym uczestniczący w wielu procesach biochemicznych w organizmie, m.in. w metabolizmie węglowodanów i tłuszczów, syntezie białek i kwasów tłuszczowych.
Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów i układów w naszym organizmie: układu nerwowego, gruczołów potowych, szpiku, erytrocytów, jąder. W organizmie gromadzi się w wątrobie i właśnie tam odpowiada za proces przemiany glukozy. Odpowiada również za przemianę aminokwasów i cukrów, wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi (obniża go).
Witamina B7 zawiera siarkę, dzięki temu ma wpływ na utrzymanie prawidłowego stanu skóry i włosów. Odpowiednie stężenie biotyny w organizmie chroni przed nadmiernym wypadaniem i przedwczesnym siwieniem włosów. Wzmacnia paznokcie i zapobiega ich rozdwajaniu. Odpowiada również za prawidłowy rozwój umysłowy i fizyczny organizmu. W dużych ilościach występuje w tkankach płodu. Witamina wpływa też na prawidłowe działanie układu immunologicznego.
Źródłem biotyny są:
- migdały,
- orzechy,
- owoce (banany, arbuzy, melony, grejpfruty, brzoskwinie, winogrona),
- warzywa (szpinak, marchew, pomidory, kalafior),
- melasa, drożdże, żółtka jaj, wątróbka, sardynki, łosoś,
- brązowy ryż, soja, mąka sojowa, mąka pełnoziarnista,
- nerki wieprzowe,
- groch, nasiona słonecznika, grzyby, mleko, otręby, czekolada.
Dietetyka oparta na faktach
„Dietetyka oparta na faktach” to profil stworzony przez Radosława Smolika, dietetyka. Ekspert swoimi postami stara się rozwiązywać problemy z odżywianiem. Obala mity i wyjaśnia niezrozumiałe terminy. Konto śledzi obecnie ponad 41 tys. osób.
RozwińPolecamy
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?
się ten artykuł?