Świąd odbytu – przyczyny i leczenie u dzieci i dorosłych
Świąd odbytu to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Dlatego leczenie bywa trudne i jest to najczęściej leczenie objawowe. Stan ten z reguły kojarzy się z owsikami, ale – jak się okazuje – nie zawsze słusznie. Wiadomo, że problem ten dotyczy pięciu proc. populacji – w większości przypadków są to mężczyźni.
Co to jest świąd odbytu?
Świąd odbytu to stan, w którym odczuwane jest swędzenie w okolicach odbytu, powodujące potrzebę drapania się. Nie należy go lekceważyć, ponieważ znacznie obniża jakość życia pacjentów – zwłaszcza, jeśli problem pojawia się w miejscach publicznych, pracy czy nawet i szkole. Czasem doprowadza on nawet do stanów depresyjnych.
Zdarza się, że świąd odbytu występuje wraz z pieczeniem, uczuciem dyskomfortu oraz bólem w okolicach odbytu. Drapanie może doprowadzić z kolei do krwawienia, uszkodzenia skóry oraz stanów zapalnych. Najczęściej odnotowuje się świąd odbytu w nocy – wówczas ulega on nasileniu. Podobnie dzieje się pod wpływem ciepła. Jaki lekarz pomoże na swędzenie odbytu? Jak się okazuje, w przypadku tego problemu najlepiej udać się do lekarza proktologa.
Świąd odbytu – przyczyny
Dlaczego swędzi odbyt? Przyczyny swędzenia odbytu u osób dorosłych najczęściej mają związek z:
- infekcjami odbytu (bakteryjnymi, grzybiczymi, wirusowymi),
- chorobami pasożytniczymi (owsicą, świerzbem),
- chorobami proktologicznymi (wypadaniem odbytnicy, polipem),
- alergią,
- hemoroidami,
- szczeliną odbytu,
- noszeniem stringów,
- zbytnim poceniem się,
- depresją,
- stresem,
- stanami lękowymi,
- zapaleniem narządów płciowych (u kobiet).
Swędzenie przy odbycie często występuje wraz z zaparciami oraz przewlekłymi biegunkami. Przyczyną tego problemu mogą być także:
- choroby dermatologiczne (np. liszaj, łuszczyca),
- choroby zapalne jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- cukrzyca,
- choroby wątroby.
Zdarza się również, że do jego powstania prowadzi nadmierna lub niedostateczna higiena (zazwyczaj u dzieci). Nierzadko świąd odbytu jest także efektem stanów nowotworowych, takich jak:
- nowotwór odbytu lub odbytnicy,
- choroba Bowena,
- choroba Pageta.
Na swędzący odbyt mogą wpłynąć również rozmaite czynniki pokarmowe:
- czekolada,
- przyprawy,
- mleko,
- kawa,
- alkohol,
- cytrusy,
- cola,
- ostre potrawy,
- dieta uboga w witaminę A i D.
Warto pamiętać, że na pojawienie się świądu wpływ mają również niektóre środki czystości (np. proszek do prania) i kosmetyki (płyny do kąpieli, mydło, dezodoranty). Problem ten związany jest również z siedzącym trybem życia oraz nadmiernym poceniem się. Niekiedy odnotowuje się również świąd idiopatyczny, który pojawia się bez żadnej wyraźnej przyczyny.
Świąd odbytu – leczenie domowe
Jeśli chodzi o domowe sposoby na swędzenie odbytu u dzieci, warto regularnie kontrolować ich higienę osobistą – zwłaszcza, jeżeli problem dotyczy maluchów, które zaczynają samodzielnie korzystać z toalety. Zdarza się, że skórę dodatkowo podrażnia zapachowy papier toaletowy, ponieważ znajduje się w nim alkohol – warto zrezygnować z niego na rzecz papieru pozbawionego dodatków. Ważne jest również noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny.
W aptekach można znaleźć obecnie maść na świąd odbytu – niektóre produkty tego typu dostępne są bez recepty i skuteczne okażą się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Powinny one pomóc zwłaszcza wtedy, gdy przyczyną problemu są guzki krwawnicze. Oczywiście powód swędzenia może być inny, dlatego też warto przez zakupem produktu skonsultować się z lekarzem.
Co jeszcze sprawdzi się na swędzący odbyt u dorosłego? Najważniejsze jest znalezienie przyczyny problemu – wówczas można zastosować odpowiednie leczenie zachowawcze oraz objawowe. Ważne również, aby pić przy świądzie odbytu sporo wody, nie jeść ostrych potraw oraz nie pić alkoholu i kawy. Jeśli przyczyną problemu są hemoroidy, nie wolno lekceważyć tego schorzenia, ponieważ nieleczone prowadzi do polipów oraz nowotworów.
Czasem świąd w okolicy odbytu związany jest np. ze schorzeniami jelita grubego lub cukrzycą – wówczas w pierwszej kolejności należy zająć się leczeniem tych chorób. Jeżeli za chorobę odpowiadają pasożyty, stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Co zrobić, jak swędzi odbyt, a przyczyną jest infekcja bakteryjna? Najczęściej w takim przypadku lekarz przepisuje maść z antybiotykami. Przy zakażeniu grzybami rekomendowane są natomiast leki przeciwgrzybicze. A jak pozbyć się swędzenia odbytu, jeśli spowodowany jest on alergią? Oczywiście należy wyeliminować ów alergen. Jeśli z kolei przyczyną problemu są choroby proktologiczne, konieczna może być wówczas operacja.
Źródła:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2647235/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3092075/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4755774/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6322158/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26305345/
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
się ten artykuł?