Przejdź do treści

Święta i koniec roku to dla wielu osób trudny czas. Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym radzi Maja Staśko

Tekst o wsparciu psychicznym podczas świąt i kryzysu. Na zdjęciu: Kobieta siedząca na parapecie - HelloZdrowie
Samotność w święta. Zdj: iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Maja Staśko w jednym ze swoich najnowszych postów na Instagramie napisała o ważnej akcji #ŚwiętaZGłową, mającej na celu pomoc osobom, które w najbliższym czasie mogą potrzebować wsparcia psychiatry lub/i psychoterapeuty.

Na czym polega akcja #ŚwiętaZGłową?

#ŚwiętaZGłową to akcja wsparcia zdrowia psychicznego. Pomysłodawcy i pomysłodawczynie inicjatywy zachęcają do dołączenia do niej poprzez nałożenie odpowiedniej nakładki na zdjęcie profilowe, dodawanie hashtagu z nazwą akcji na Instagramie, ale również poprzez dzielenie się swoim doświadczeniem trudności i dbania o psychikę. Przydatne będą również informacje o tym, w których miejscach można uzyskać bezpłatną pomoc, również w czasie świąt.

Jak zauważa Maja Staśko:

Przetrwaliśmy ten rok, ale w naszych głowach pozostawił ślady i blizny. Przed nami święta. Na reklamach widzimy uśmiechniętych ludzi, choinki, suto zastawione stoły pełne gości. Dla większości z nas to tylko fantazja. W okresie świątecznym rośnie ryzyko zaostrzenia się stanów lękowych i depresyjnych. Wiele osób nie spędzi świąt z bliskimi, by nie narazić ich na zarażenie. Inne przepracowują się, bo całe przygotowanie świąt spadło na nie. Po niektórych pozostanie puste miejsce przy stole – w tym roku odeszli. Osoby samotne, starsze, po rozstaniach, bez bliskich lub bez możliwości dotarcia do nich, w trakcie kwarantanny, bezdomne, bezsilne – będą siedziały przy stole same.

Wszystko to rezonuje w naszym organizmie i czasem okazuje się dla niego po prostu za ciężkie. Jednak istnieją w Polsce miejsca, w których można bezpłatnie udać się po pomoc do specjalistów, niektóre z nich działają całodobowo.

Gdzie uzyskasz pomoc w kryzysie psychicznym (nie tylko) w święta?

Wszystkie wymienione przez Maję Staśko formy otrzymania wsparcia są bezpłatne. Możesz więc zgłosić się do:

  • psychiatrów i psychoterapeutów przyjmujących w ramach NFZ (choć w tym akurat przypadku może zaistnieć konieczność umówienia wizyty z ogromnym wyprzedzeniem);
  • centrum interwencji kryzysowej w twoim mieście;
  • centrum zdrowia psychicznego w Twojej dzielnicy;
  • organizacji takich jak eF Kropka i Psychologowie dla Społeczeństwa;
  • Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, Klimatu i Emocji;
  • możesz również skorzystać z całodobowych linii wsparcia: 800 70 222 – numer centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego Fundacji ITAKA; 116 123 – numer telefonu zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym.
Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Maja Staśko – kim jest?

Maja Staśko to aktywistka, publicystka, krytyczka literacka, a także autorka dostępnego dla wszystkich bezpłatnego e-booka „Gwałt to przecież komplement. Czym jest kultura gwałtu?”. Jej profil obserwuje na Instagramie ponad 50 tysięcy osób.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?