Syrop prawoślazowy – naturalny sposób na kaszel i infekcje gardła
Kaszel i problemy z gardłem to zdecydowanie najczęstsze objawy jesiennej aury. Jednym z często używanych specyfików na jesienne dolegliwości jest syrop prawoślazowy. Ma on wiele zalet i jest często polecany przez lekarzy oraz farmaceutów. Czym zatem jest i jak działa syrop prawoślazowy? Kiedy warto go stosować i kto powinien z niego korzystać? Wszystkie najważniejsze informacje o syropie prezentujemy poniżej.
Syrop prawoślazowy – czym tak właściwie jest?
Syrop prawoślazowy wytwarzany jest z korzenia prawoślazu lekarskiego. Korzeń tej rośliny wydziela śluz, który cechuje się pozytywnym działaniem medycznym. Syrop ten jest syropem ziołowym, o delikatnym działaniu, dostępny we wszystkich aptekach. Aby go kupić, nie potrzebujemy recepty. Cena syropu prawoślazowego to przeważnie kilka złotych i jest to duży plus tego medykamentu. Syrop prawoślazowy może być stosowany zarówno w leczeniu, jak i łagodzeniu objawów nieżytu górnych dróg oddechowych. Posiada on działanie ochronne, gdyż powleka oraz zmiękcza obrzmiałe części jamy ustnej, gardła i błony śluzowej. Ważnym elementem działania syropu z prawoślazu jest działanie przeciwzapalne i nawilżające.
Sam syrop bazuje na naturalnych składnikach. Posiada on (poza maceratu z korzenia prawoślazu) kwas benzoesowy oraz wodę i etanol. Syrop przyjmuje się doustnie, a kupiony w aptece posiada ulotkę z dawkowaniem, które jest podzielone na kategorie wiekowe. Obecnie nie istnieją badania, które potwierdzają skutki uboczne przy spożywaniu syropu. Należy jednak zaprzestać kuracji, jeśli wystąpią niepokojące nas objawy.
Syrop należy przechowywać w oryginalnym, zamkniętym opakowaniu — buteleczce, aby izolować preparat od światła. Należy robić to w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Powinniśmy przechowywać go również w miejscach niedostępnych dla dzieci.
Syrop prawoślazowy – kiedy i w jakich przypadkach go stosować?
Syrop prawoślazowy stosować możemy w kilku sytuacjach – z pewnością będzie pomocny przy bólu gardła i krtani, nieżycie górnych dróg oddechowych oraz chrypce. Jest także polecany podczas kaszlu suchego i mokrego, gdyż posiada właściwości przeciwzapalne i wykrztuśne. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na katar, przeziębienie oraz infekcje górnych dróg oddechowych. Syrop często jest przepisywany przez lekarza jako wspomaganie leczenia niegroźnych infekcji dróg oddechowych. Prawoślaz poleca się również w sytuacjach, które nie są związane z sezonowymi dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Jest on wskazany osobom mającym problemy z refluksem, jelitami czy przewlekłym nieżytem gardła. Prawoślaz pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy.
Syrop prawoślazowy – przeciwwskazania
Syrop z prawoślazu nie należy stosować w przypadku występowania nadwrażliwości na jakikolwiek ze składników syropu (najczęściej jest to kwas benzoesowy). Syrop prawoślazowy zawiera również małe ilości etanolu w związku z czym nie może być podawany dzieciom do 3 roku życia. Syropu tego nie powinny przyjmować osoby, które są uczulone na prawoślaz oraz cukrzycy, gdyż zawiera on sacharozę. Oprócz tych przeciwwskazań istnieje grupa osób, które powinny skonsultować się z lekarzem przed zażyciem preparatu. Są to kobiety w ciąży i kobiety karmiące.
Moc prawoślazu
Prawoślaz to roślina rosnąca niezwykle rzadko dziko. Często jednak uprawia się ją w celach medycznych – właśnie do wyrobu syropu. Korzeń tej rośliny zawiera najwięcej substancji odżywczych (zaliczają się do nich substancje ślazowe, asparagina, betanina, skrobię i pektyny – mają one działanie łagodzące oraz bakteriobójcze). W korzeniu znajdują się również kumaryny o działaniu rozkurczowym i przeciwobrzękowym, sole mineralne i kwasy fenolowe.
Polecamy
Jak dobrać odpowiednie preparaty do inhalacji na drogi oddechowe?
Domowe sposoby na ból gardła, które przyspieszą powrót do zdrowia
Dopada cię choroba? Skorzystaj ze sprawdzonych domowych sposobów na przeziębienie
Zapalenie gardła – objawy zależą od tego, co wywołało stan zapalny
się ten artykuł?