Szczepienia w aptekach? Co na to krajowy konsultant?
Po szczepienia do apteki? Pojawił się taki pomysł. Rządowy dokument dotyczący zdrowia zakładał, że szczepienia ochronne mogą być wykonywane przez farmaceutów. Co na to krajowy konsultant w dziedzinie pielęgniarstwa?
6 listopada Rada Ministrów przyjęła dokument „Polityka Lekowa Państwa 2018–2022”. Dokument określa priorytety działań Rządu Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie gospodarowania lekami w latach 2018-2022. Zawiera także propozycję nadania uprawnień magistrom farmacji do wykonywania niektórych szczepień ochronnych. Konsultant krajowy w dz. pielęgniarstwa, dr hab. Maria Kózka, wyraziła sprzeciw: „magister farmacji nie jest przygotowany do udzielania tych świadczeń”.
Konsultant krajowy w dz. pielęgniarstwa, dr hab. Maria Kózka, wyraziła swoje stanowisko w sprawie nadania uprawień magistrom farmacji do wykonywania niektórych szczepień ochronnych ujętych w założeniach Ministerstwa Zdrowia „Polityka lekowa państwa na lata 2018-2021”. – W mojej opinii zgłoszona propozycja nie ma podstaw merytorycznych i prawnych., odpowiada dr Kózka.
Kto może szczepić?
Od dnia 1 stycznia 2016 roku uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych są osoby, które:
– odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz przepisów o zawodach pielęgniarki i położnej,
– lub posiadają co najmniej sześciomiesięczną praktykę w zakresie przeprowadzania szczepień ochronnych.
Osoby, które nie są uprawnione do wykonywania szczepień ochronnych, powinny przejść kurs lub szkolenie, które będą uprawniać je do wykonywania szczepień.
Uprawnienia farmaceuty
Mgr farmacji w cyklu kształcenia nie jest merytorycznie przygotowany do wykonywania szczepień ochronnych.
Zgodnie z obowiązującymi standardami kształcenia na kierunku farmacja określonymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 9 maja 2012 roku w sprawie w sprawie standardów kształcenia dla kierunków studiów: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, farmacji, pielęgniarstwa i położnictwa [Dz. U. z 2012, poz.631, zał.28] absolwenci posiadają wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, biologicznych, chemicznych i społecznych, a także są przygotowani do pełnienia roli gwaranta jakości produktów leczniczych oraz bezpieczeństwa i skuteczności farmakoterapii w ramach systemu opieki zdrowotnej.
Czy uważasz, że szczepienia w aptekach to dobry pomysł?
O tym, że szczepienia w aptekach to nie żaden wymysł mogą świadczyć przykłady z kilku krajów. Amerykańskie Towarzystwo Farmaceutyczne organizuje szkolenia dla farmaceutów, a zaszczepić można się w aptekach we wszystkich 50 stanach.W raporcie Naczelnej Rady Aptekarskiej opracowanym przez Departament Spraw Zagranicznych, średnio jedna trzecia szczepień przeciwko grypie czy pneumokokom w USA wykonywana jest w aptekach.
Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Marek Jędrzejczak, popiera zaproponowaną zmianę. W rozmowie z portalem rynekaptek.pl sprzyja takiemu rozwiązaniu, gdyż „wielu polskich farmaceutów jest przeszkolonych w tej kwestii i daliby sobie świetnie radę”.
Polecamy
Zmutowany groźny wirus w warszawskich ściekach. GIS wydał pilny komunikat
WHO apeluje o zwiększenie szczepień w walce z antybiotykoopornością. „To kluczowe znaczenie dla ratowania życia”
Szczepionka na COVID-19 wróciła do Polski. Chętni jednak muszą za nią zapłacić. I to niemało
Wycofano szczepionkę po śmierci pacjenta. „Działanie prewencyjne” – tłumaczy GIF
się ten artykuł?