Szczepionka Johnson & Johnson wywołuje zakrzepy krwi? FDA wydała komunikat
„W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków” – podała w komunikacie Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Szczepionka Johnson & Johnson stosowana jest obecnie w Stanach Zjednoczonych. W Unii Europejskiej pierwsze szczepienia tym preparatem mają rozpocząć się w kwietniu.
„Nie znaleźliśmy związku ze szczepieniami”
Szczepionka Johnson & Johnson obecnie podawana jest m.in. w Stanach Zjednoczonych. Europejskie organy regulacyjne zatwierdziły preparat do użytku w całej Unii Europejskiej w marcu, jednak jego wprowadzenie jeszcze się nie rozpoczęło.
Blisko 5 milionów osób w Stanach Zjednoczonych otrzymało szczepionkę Johnson & Johnson począwszy od czwartku, jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Zarejestrowano także cztery przypadki zakrzepów krwi (w tym jeden śmiertelny) po szczepieniu. W związku z tym w kilku punktach zaprzestano szczepień. Sprawą zajęła się Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA), która oświadczyła w piątek, że nie ma potwierdzonego związku między zakrzepami a preparatem Johnson & Johnson.
„FDA jest świadoma informacji w Stanach Zjednoczonych o poważnych zdarzeniach zakrzepowo-zatorowych, czasami związanych z małopłytkowością, które wystąpiły u kilku osób po otrzymaniu szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson” – wyjaśniono w komunikacie.
FDA dodała także, że w celach bezpieczeństwa będzie prowadzić dalsze badania.
„W tej chwili nie znaleźliśmy związku przyczynowego ze szczepieniami, ale kontynuujemy nasze dochodzenie i ocenę tych przypadków” – dodano.
Szczepionka Johnson & Johnson dostępna w Unii Europejskiej
Szczepionka Johnson & Johnson została zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA) 11 marca 2021 roku i ma być dostępna w państwach unijnych w kwietniu.
EMA oświadczyła w piątek, że rozpoczęła przegląd bezpieczeństwa szczepionki opracowanej przez Johnson & Johnson po doniesieniach o zakrzepach krwi u niektórych pacjentów, którzy ją otrzymali. Jak stwierdziła, nie jest jeszcze jasne, czy istnieje związek między szczepionką a zgłaszanymi przypadkami. Komitet ds. bezpieczeństwa zadecyduje, czy potrzebne będą dodatkowe działania regulacyjne.
„Obecnie nie jest jasne, czy istnieje związek przyczynowy między szczepieniem preparatem wyprodukowanym przez Johnson & Johnson a tymi schorzeniami” – podała EMA w oświadczeniu, dodając – „PRAC (komisja ds. Bezpieczeństwa EMA) bada te przypadki i zdecyduje, czy konieczne może być podjęcie działań regulacyjnych, które zwykle obejmują aktualizację informacji o produkcie”
Co wiemy o szczepionce Johnson&Johnson?
Szczepionka została opracowała przez firmę Janssen Pharmaceutica – która jest częścią globalnego koncernu Johnson&Johnson – oraz specjalistów z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC). Pracę nad nią rozpoczęto w styczniu 2020 roku, a pierwsze badania 1 i 2 fazy odbyły się w marcu.
Szczepionka Johnson&Johnson będzie czwartą dostępną na rynku – po preparatach firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Będzie jednak pierwszą, którą podaje się w jednej, a nie w dwóch dawkach. Brak konieczności podania drugiej dawki dla wykształcenia odporności przeciwko koronawirusowi daje olbrzymią przewagę tej szczepionce nad konkurencyjnymi preparatami. I budzi nadzieję na przyspieszenie procesu masowych szczepień dla dużej części globu.
Preparat amerykańskiej firmy ma jeszcze jedną ogromną zaletę: nie musi być przechowywany w niskiej temperaturze, tak jak szczepionki Moderny oraz Pfizera i BioNTech. Przypomnijmy: specyfik Moderny zachowuje stabilność w temperaturze minus 20 st. C., zaś przechowywanie szczepionki Pfizera musi odbywać się w bardzo niskiej temperaturze – minus 70 st. C.
Polecamy
Ciężkie infekcje COVID-19 mają zaskakujący wpływ na rozwój raka
Krztusiec atakuje już nie tylko dzieci. Coraz więcej dorosłych zakażonych
Kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z refundowanych szczepień na krztusiec. To część ważnego pakietu
Szykuje się powrót maseczek. Szef GIS: „Narasta fala zachorowań”
się ten artykuł?