Przejdź do treści

Szczepionki na raka płuc już w Polsce! „Wkraczamy w nową, ekscytująca erę”

Na zdjęciu szczepionka pobierana z fiolki, tekst o testach klinicznych na ludziach szczepionek na raka płuc
W Polsce ruszyły testy szczepionki na raka płuc/ fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

W Polsce rozpoczęły się przełomowe testy kliniczne szczepionek przeciwko rakowi płuc. Innowacyjna terapia, która ma na celu nie tylko zapobieganie, lecz także leczenie jednego z najbardziej śmiertelnych nowotworów, budzi nadzieje wśród pacjentów i lekarzy. „Chemioterapia była szczególnie trudna, nie chciałbym przechodzić jej ponownie” – mówi Janusz Racz, pierwsza osoba, która otrzymała preparat w ramach badań.

Szczepionka na raka płuc

Rak płuc jest jednym z najbardziej agresywnych i trudnych do leczenia nowotworów. Zaledwie 15 proc. pacjentów w Polsce uzyskuje pięcioletnie przeżycie. Dzieje się tak, ponieważ 80 proc. nowotworów złośliwych płuc wykrywanych jest zbyt późno. Z tego powodu każda nowa metoda terapii budzi ogromne zainteresowanie w środowisku medycznym oraz wśród pacjentów.

Badania kliniczne prowadzone w Polsce są częścią międzynarodowych programów badawczych, które mają na celu ocenę skuteczności i bezpieczeństwa nowych szczepionek przeciw niedrobnokomórkowemu rakowi płuc preparatem o nazwie BNT116. Pacjenci, którzy zakwalifikują się do otrzymania szczepienia, otrzymają możliwość skorzystania z najnowszej terapii, która nie jest jeszcze dostępna w rutynowej praktyce medycznej.

W ramach przełomowych badań zaszczepiono już pierwszego pacjenta na Wyspach Brytyjskich. Jest nim pan Janusz Racz, Polak od dziesięciu lat mieszkający w Londynie. Nowotwór wykryto u niego w maju. Mężczyzna od tego czasu przeszedł już leczenie chemioterapią i radioterapią.

„Chemioterapia była szczególnie trudna, nie chciałbym przechodzić jej ponownie” – mówi cytowany przez „Perspective Media”.

„Wkraczamy w nową, ekscytująca erę”

67-latek w ramach innowacyjnej terapii otrzymał sześć zastrzyków w ciągu 30 minut. Każdy zawierający różne nici RNA podawano pacjentowi co pięć minut. Jak wyjaśnia The Gurdian, preparat opiera się na cząsteczkach mRNA, które wspierają układ odpornościowy do rozpoznawania i zwalczania markerów nowotworowych. Podobnie jak szczepionki przeciwko COVID-19. Terapia ma trwać 54 tygodnie, a pacjent będzie otrzymywał w początkowej fazie szczepionkę przez sześć tygodni, następnie co trzy tygodnie.

„Wkraczamy w nową, ekscytująca erę” – mówił koordynator testów leku w Wielkiej Brytanii prof. Siow Ming Lee.

Badanie prowadzone jest w 34 ośrodkach badawczych w siedmiu krajach: Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, na Węgrzech, w Polsce, Hiszpanii i Turcji. Terapię otrzymają wybrani pacjenci z rakiem płuc. W Polsce szczepionka będzie podawana w czterech ośrodkach: w Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym, Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, Warmińsko-Mazurskim Centrum Chorób Płuc w Olsztynie oraz NZOZ Medpolonia w Poznaniu. Ogółem około 130 pacjentów we wszystkich ośrodkach biorących udział w badaniach zostanie zapisanych na szczepienie.

„Mamy nadzieję, że przejdziemy do 2 i 3 fazy badania, że stanie się ono światowym standardem opieki i uratuje wielu pacjentów z rakiem płuc” – mówił Lee.

Źródło: The Guardian

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?