Szkodliwa rola drzemek i wylegiwania się. Lekarz ostrzega, czego nie warto robić rano
Na problemy z zasypianiem i bezsennością wpływają nasze poranne zachowania. „Staram się nie zostawać w łóżku, ponieważ zdecydowanie uważam, że przez to czuję się bardziej leniwy lub oszołomiony” – podkreślił Chester Wu, certyfikowany psychiatra i specjalista medycyny snu w rozmowie z portalem Huff Post.
Tego nigdy nie rób rano
Codziennie rano mówisz: „jeszcze pięć minut” i wyłączasz budzik za budzikiem? Jak podkreślają naukowcy, dłuższe pobudki i poranne drzemki wpływają na trudności z zasypianiem.
„Staram się nie zostawać w łóżku, ponieważ zdecydowanie uważam, że przez to czuję się bardziej leniwy lub oszołomiony” – powiedział Chester Wu, certyfikowany psychiatra i specjalista medycyny snu, w rozmowie z portalem Huff Post.
I dodał, że wydłużanie pobytu w łóżku znacząco zakłóca rytm dobowy organizmu.
„Rytm dobowy, wewnętrzny zegar biologiczny, działa w przybliżeniu w cyklu 24-godzinnym i decyduje o tym, kiedy czujesz się przebudzony lub senny, na co duży wpływ ma ekspozycja na światło” – tłumaczył.
Lekarz wyjaśnił, że utrzymywanie zdrowych nawyków rano i szybkie wstawanie z łóżka sprzyjają zachowaniu energii w ciągu dnia. Natomiast poddanie się pokusie spędzenia kolejnych kilku minut w łóżku może prowadzić nawet do bezsenności.
Zdrowe nawyki zwalczające bezsenność
Słowa eksperta potwierdzili także inny lekarze zajmujący się snem. Specjaliści wskazali, że dla organizmu po przebudzeniu w szczególności ważne jest światło dzienne, spożywanie wody i aktywność.
„Pomaga to utrzymać w mózgu skojarzenie, że sypialnia jest jedynie miejscem odpoczynku, co sprzyja dobrej jakości snu” – powiedziała Chelsie Rohrscheib, neurobiolożka i ekspertka do spraw snu.
Lekarka tłumaczyła także, że dłuższe pozostawanie w łóżku skraca czas ekspozycji na światło słoneczne w ciągu dnia. Prowadzi to do obniżonego nastroju oraz problemów z zasypianiem i jakością snu. Jak podkreśliła, z tego powodu ważne jest, by zaraz po przebudzeniu wyjść na kilka minut na świeże powietrze.
O nawykach zwalczających bezsenność mówił także doktor Chris Winter, neurolog i specjalista do spraw zdrowia snu. Ekspert podkreślił, że nie należy zapominać o aktywności fizycznej, jeśli chcemy dobrze sypiać. W tym celu warto zaraz po wstaniu z łóżka choćby rozciągnąć się, by przyspieszyć tętno. Winter zaznaczył, że dla mózgu duże znaczenie ma także pościelone łóżko. Dzięki temu nie będziemy odczuwać pokusy drzemki za każdym razem, kiedy na nie spojrzymy.
Zobacz także
„Bez światła nasz mózg przestaje normalnie funkcjonować”. O tym, jak odróżnić chandrę od depresji sezonowej, mówi psychiatrka Anna Antosik-Wójcińska
Jak spać, aby twój organizm najlepiej na tym skorzystał?
Jakość snu w wieku 30 lat ma znaczenie. Naukowcy ostrzegają, że jego zaburzenia mogą prowadzić do demencji
Polecamy
„Żona w nocy nagle przestaje oddychać i dopiero po jakimś czasie bierze wdech”. Bezdech senny dotyczy także kobiet
Wprowadź te codzienne nawyki i zobacz, jak poprawia się jakość twojego snu
Chrapanie – o czym świadczy? Przyczyny i leczenie głośnej przypadłości
Senność nie do przezwyciężenia. O problemie, który burzy codzienność, rozmawiamy z dr Joanną Ludwikowską
się ten artykuł?