Przejdź do treści

Szokujące wyniki badań: „Nie ma związku między depresją a niskim poziomem serotoniny”

Depresja a serotonina / gettyimages
Depresja a serotonina / gettyimages
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przyjmujesz leki przeciwdepresyjne? Wyniki najnowszych badań wskazują, że mogą one działać inaczej, niż nam się wcześniej wydawało. „Nie ma związku pomiędzy depresją a niskim poziom serotoniny” – uważają naukowcy.

Serotonina a depresja

Wyniki 17 badań wskazują, że związek pomiędzy depresją a poziomem serotoniny nie istnieje. Może się więc okazać, że leki przeciwdepresyjne koncentrujące się na zwiększeniu poziomu serotoniny, tak naprawdę są nieskuteczne. Na ten moment nic nie jest jednak pewne. Wielu naukowców nie zgadza się bowiem z wynikami badań.

Hipoteza dotycząca serotoniny, pochodząca z lat 60. XX wieku, mówi o tym, że niski poziom tego neuroprzekaźnika prowadzi do depresji. I chociaż obecnie uważa się, że depresję może powodować szereg innych czynników, m.in. biologicznych czy środowiskowych, nadal najpopularniejszymi antydepresantami są te, które zwiększają poziom serotoniny w mózgu.

Teraz zespół naukowców pod przewodnictwem Joanny Moncrieff z University College London przeprowadził  analizę 17 systematycznych przeglądów i badań, które łącznie obejmowały setki tysięcy osób – zarówno zdrowych, jak i z depresją. Badania dotyczyły depresji, serotoniny oraz alternatyw dla tego neuroprzekaźnika. Badacze odkryli, że nie ma dowodów na to, że niska aktywność lub ilość serotoniny powoduje depresję.

Joanna Okuniewska

Leki przeciwdepresyjne jednak pomagają?

Z wynikami badań londyńskich naukowców nie zgadza się Johan Lundberg z Instytutu Karolinska w Szwecji. Badacz twierdzi, że zespół Moncrieff nie rozróżnił badanych grup na osoby, które cierpiały na depresję oraz na te, które miały tylko epizody depresyjne. Przez to wyniki mogą być zafałszowane.

Joanna Moncrieff twierdzi jednak, że przegląd był zależny od przeprowadzonych już badań, z których żadne nie uwidoczniło różnicy między osobami, które doświadczały objawów depresji lub miały ją w przeszłości.

Co oznaczają wyniki badań dla pacjentów? 

Jak wyjaśnia rzecznik Royal College of Psychiatrists w Science Media Center w Wielkiej Brytanii, pomimo wyników nowych badań, leki przeciwdepresyjne nadal są skutecznym i zalecanym sposobem leczenia depresji.

„Leki przeciwdepresyjne będą miały różną skuteczność u różnych osób. Nie zalecamy nikomu zaprzestania przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i zachęcamy każdego, kto ma obawy dotyczące stosowanych leków, aby skontaktował się ze swoim lekarzem rodzinnym” – dodał rzecznik.

 

źródło: https://www.newscientist.com/

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?