„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby
„Marzy mi się dzień, w którym kobiety pójdą na badania w kierunku raka piersi i zapytają: ’ Używacie sztucznej inteligencji czy nie?'” – mówi dr Laszlo Tabar cytowany przez „The New York Times”. Dzięki nowoczesnej technologii udało się zmniejszyć obciążenie pracą radiologów o 30 proc. i zwiększyć wskaźnik wykrywalności zmian nowotworowych w piersiach o 13 proc. To prawdziwy przełom w profilaktyce raka piersi!
„Sztuczna inteligencja może ratować życie”
Rozwój sztucznej inteligencji przyniósł przełom w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Nowoczesna technologia wykryła zmiany nowotworowe u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby. Udało się to dzięki wprowadzeniu w 2021 r. do pięciu węgierskich klinik systemu oprogramowania AI wykrywającego zmiany potencjalne rakowo, których lekarze mogą nie dostrzec. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2020 roku zdiagnozowano 2,3 miliona przypadków raka piersi i 685 tys. zgonów z powodu tej choroby. National Cancer Institute oszacował, że około 20 proc. guzów nie jest rozpoznawanych podczas badania mammograficznego.
„Sztuczna inteligencja może ratować życie” –mówi dr Laszlo Tabar cytowany przez „The New York Times”.
Węgry posiadają niezwykle solidny program badań przesiewowych w kierunku raka piersi. W placówkach testujących sztuczną inteligencję rocznie wykonuje się ich 35 tys. Kliniki i szpitale w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii oraz Unii Europejskiej również zaczynają testować możliwości AI i dostarczać dane, które pomogą w rozwoju nowej inteligentnej technologii.
„Marzy mi się dzień, w którym kobiety pójdą na badania w kierunku raka piersi i zapytają: ’ Używacie sztucznej inteligencji czy nie?'” – dodaje Tabar.
„To ogromy przełom”
Jak wyjaśnia Peter Kecskmethy, współzałożyciel Kheiron Medical Technologies, firmy, która opracowuje narzędzia AI, wykrycie małych zmian na obrazie mammograficznym może być niezwykle trudne. Z tego powodu lekarzom zdarza się je przeoczyć. By sztuczna inteligencja była w stanie je rozpoznać, eksperci zebrali ponad pięć milionów zdjęć rentgenowskich wykonanych w trakcie mammografii w węgierskich i argentyńskich klinikach oraz dostarczonych przez instytucje akademickie. Z pomocą specjalnego oprogramowania dwunastu radiologów uczyło sztuczną inteligencję identyfikować zmiany nowotworowe na podstawie m.in. takich czynników jak gęstość, kształt czy lokalizacja.
Według szacunków, testowane w węgierskich klinach oprogramowanie AI zmniejszyło obciążenie pracą radiologów o 30 proc. i zwiększyło wskaźnik wykrywalności zmian nowotworowych w piersiach o 13 proc. Sztuczna inteligencja w 2021 r. rozpoznała także 22 zmiany u pacjentek kliniki MaMMA w Budapeszcie, których lekarze nie dostrzegli.
„To ogromny przełom” – mówi cytowany przez „The New York Times” dr Andras Vadászt, dyrektor kliniki i dodaje – „Jeśli dzięki temu uda się uratować choć jedno życie, wszystko będzie tego warte.”
Do rozpowszechnienia technologii AI w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi potrzebne są dalsze badania. Sztuczna inteligencja musi zostać przetestowana, aby sprawdzić, czy może rozpoznawać bardziej złożone formy raka piersi oraz zminimalizować liczbę fałszywych alarmów. Należy dostosować ją także do generowania dokładnych wyników u kobiet w każdym wieku, o różnym pochodzeniu oraz sylwetce. Wyniki są jednak obiecujące.
Sztuczną inteligencję Kheirona w najbliższym czasie zastosuje również szkocka służba zdrowia w sześciu klinikach. Przetestują ją także specjaliści w 30 ośrodkach badań przesiewowych raka piersi w Wielkiej Brytanii, a Szpital uniwersytecki w Oulu w Finlandii planuje wykorzystać technologię w mammobusie.
Zobacz także
„Umieralność na raka trzonu macicy rośnie u nas od 17 lat. Jest to zjawisko niespotykane w Europie” – mówi dr Joanna Didkowska
Polki umierają, choć nie muszą. Te same choroby w innych krajach europejskich są całkowicie uleczalne
Adrian Szałek: „Wiedziałem, że rak piersi w znakomitej większości dotyka kobiet. Ale nigdy nie miało to dla mnie pejoratywnego wydźwięku, że choruję na chorobę, która nie jest męska”
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Kamil Szymczak przeszedł operację po wykryciu guza w piersi. „Nigdy nie ignorujcie swojego zdrowia” – zaapelował
Lekarce nie dawano żadnych szans na przeżycie, zaproponowano leczenie paliatywne. Ratunek znalazła w Indiach
Żona Tomasza Jakubiaka o jego trudnej codzienności: „Zastrzyki, plastry, kroplówki, żeby nie cierpiał z bólu”
Tomasz Jakubiak o warunkach leczenia w Izraelu: „Przeniosłem się w kosmos totalny”
się ten artykuł?