Sztuczna inteligencja pomoże w diagnozowaniu dzieci w kryzysie psychicznym. Szpital w Polsce rusza z innowacyjnym projektem
Dzieci i młodzież na całym świecie doświadczają kryzysu psychicznego. Pandemia tylko pogłębiła ten stan. Co roku z powodu zaburzeń psychicznych niemal 46 tysięcy dzieci i młodzieży traci życie. System opieki zdrowotnej w Polsce kuleje, lekarzy brakuje. Szpital Uniwersytecki w Krakowie startuje z projektem, który ma wspomóc specjalistów w diagnozowaniu zaburzeń u dzieci i młodzieży. Wykorzysta do tego sztuczną inteligencję.
AL podpowie, czy hospitalizacja ma być pilna, czy planowa
W Polsce aż 630 tys. dzieci potrzebuje stałego wsparcia specjalistów. Niestety wiele z nich tej pomocy nie otrzymuje. Powodem jest brak odpowiedniej opieki psychiatrycznej i psychologicznej, długie kolejki do specjalistów, likwidowanie placówek wsparcia psychicznego.
W odpowiedzi na ten stan, Szpital Uniwersytecki w Krakowie startuje z innowacyjnym systemem wykorzystującym sztuczną inteligencję. System ten o nazwie „Mentalio” ma pomóc w dogłębnej analizie stanów psychicznych i emocjonalnych pacjentów. W ten sposób wesprze decyzje diagnostyczne i terapeutyczne specjalistów. Jak podaje Naczelna Izba Lekarska, psychiatrów dziecięcych w Polsce jest zaledwie… 455 .
„Dodam też, że jedynie cześć z tych psychiatrów pracuje w publicznej służbie zdrowia. Jednym z zadań systemu „Mentalio” jest wychwycenie, jak szybko u danego pacjenta potrzebna jest konsultacja psychiatryczna. „Mentalio” pokaże też, w jaki sposób w podobnym przypadku postępowali inni klinicyści. Podsunie informacje o zasadności hospitalizacji: czy powinna być pilna, czy planowa. Pokaże nam też, czym kończyły się decyzje tych innych specjalistów, którzy stanęli przed podobnym problemem u młodego człowieka. To będzie system, który cały czas się uczy i modyfikuje sugestie” – tłumaczył podczas konferencji o nowym systemie dr hab. Maciej Pilecki, kierownik oddziału klinicznego psychiatrii dorosłych, dzieci i młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, cytowany przez wyborcza.pl.
„Mentalio” ma być także wsparciem dla rodziców, którzy nie zawsze są w stanie ocenić, czy pomoc specjalisty musi być natychmiastowa. Oraz dla terapeutów i psychologów, którzy muszą podjąć decyzję, czy konieczna jest hospitalizacja.
„Podejście oparte na sztucznej inteligencji nie zastąpi lekarza, może być jednak istotnym wsparciem w procesie planowania leczenia” – mówi dr hab. n. med. Maciej Pilecki, którego słowa cytuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie w swoich mediach społecznościowych.
Jak czytamy dalej, w przyszłości narzędzie to może stać się istotnym wsparciem decyzyjnym dla psychologów, psychoterapeutów i psychiatrów, a w efekcie usprawnić cały system opieki psychiatrycznej dzieci i młodzieży.
W badaniu weźmie udział prawie 1500 pacjentów w wieku 13-21 lat, a także ich rodzice i opiekunowie. Prace nad projektem potrwają do 2025 roku w porozumieniu z firmą Nivalit oraz w konsultacji z naukowcami z Collegium Medicum UJ i Akademii Górniczo-Hutniczej. Projekt ten jest finansowany przez Agencję Badań Medycznych.
Jak to działa?
Najpierw lekarze z oddziału klinicznego psychiatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie opracują kwestionariusze przeznaczone dla rodziców, pacjentów oraz specjalistów. Jak czytamy na stronie uj.edu.pl, system „Mentalio” na podstawie danych, które zostaną do niego wprowadzone z ankiet, zasugeruje klinicyście nie tylko prawdopodobne diagnozy, ale również zalecenia odnoszące się do możliwej do zastosowania terapii, wskazania co do dalszego kierowania pacjenta w ramach poszczególnych poziomów referencyjnych opieki psychiatrycznej w Polsce.
Jak podaje szpital w oficjalnym oświadczeniu, „algorytm sztucznej inteligencji bazować będzie na grafowej technologii uczenia się i kojarzenia podobieństw”. To ma pozwolić na konstruowanie wniosków mimo tego, że często informacje przekazywane przez pacjentów czy ich rodziców są niekompletne, bo nie są oni zawsze pewni swoich odczuć.
Najpierw jednak musi zostać przeprowadzone badanie kliniczne, w trakcie którego algorytm AI najpierw nauczy się, jak stawiać diagnozę, która następnie zostanie zweryfikowana i przetestowana. Eksperci liczą na to, że nowoczesne narzędzie będzie realnym wsparciem systemu opieki psychiatrycznej oraz psychologicznej dzieci i młodzieży. Ma ono odciążyć specjalistów i przyspieszyć postawienie diagnozy.
źródło: uj.edu.pl
Zobacz także
„Sztuczna inteligencja może ratować życie”. Wykryła raka piersi u pacjentki cztery lata przed rozwojem choroby
Czy sztuczna inteligencja w przyszłości zastąpi okulistów? „Algorytm zawiera tyle danych, że lekarz musiałby je zbierać przez całe lata”
Wyjątkowa operacja z udziałem jedynego w Polsce robota MazorX. Sztuczna inteligencja pomogła zoperować kręgosłup pacjentki
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Chcieliśmy pokazać, że proszenie o pomoc jest męskie”. Telefon Zaufania dla Mężczyzn pomógł już prawie 1000 razy
Szwedzki chatbot Alba diagnozuje depresję. Jest szybszy niż lekarz. Ma pomóc skrócić kolejki do specjalistów
„Inni mają gorzej”, czyli czego nigdy nie mówić, gdy chcemy pomóc osobie w kryzysie. Tłumaczy Julia Kaffka
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
się ten artykuł?