Szwedzki chatbot Alba diagnozuje depresję. Jest szybszy niż lekarz. Ma pomóc skrócić kolejki do specjalistów
Zamiast długiej rozmowy w gabinecie, pogawędka z chatbotem. Alba, sztuczna inteligencja stworzona przez szwedzkich naukowców, pomaga w diagnozowaniu depresji, zaburzeń lękowych a nawet ADHD. Czy technologia rozwiąże problem długich kolejek do psychiatrów i pomoże szybciej docierać do pacjentów potrzebujących pomocy?
Diagnozują depresję z pomocą chatbota
Naukowcy z Uniwersytetu Lund w Szwecji opracowali chatbota, który potrafi rozpoznawać objawy depresji. Ich projekt ma na celu przyspieszenie procesu diagnostycznego i wsparcie osób, które mogą borykać się z problemami psychicznymi, ale wciąż nie zdecydowały się lub nie miały możliwości skonsultować z lekarzem. Chatbot Alba analizuje odpowiedzi pacjenta, dynamicznie dobiera pytania i sugeruje diagnozę.
Program jest oparty na sztucznej inteligencji i wnika w semantykę odpowiedzi pacjenta na zadane pytania. Dotyczą one stanu emocjonalnego danej osoby, jej poziomu energii czy objawów somatycznych, takich jak bezsenność czy brak apetytu. Tradycyjny kwestionariusz PHQ-9 stosowany przez psychiatrów wymaga odpowiedzi na dziewięć pytań, a GAD-7 na siedem. Alba dobiera pytania dynamicznie, nie musi trzymać się sztywnego schematu, co czyni ją szybszą i równie skuteczną. Dzięki temu jest w stanie zdiagnozować depresję czy zaburzenia lękowe nawet po trzech pytaniach.
„Ułatwienie polega na tym, że diagnoza jest szybsza, pomaga ominąć długą rozmowę w gabinecie, nie jest obarczona błędem ludzkim, a przy tym – jak do tej pory – jest co najmniej tak samo trafna, jak ta stawiana na podstawie tradycyjnych kwestionariuszy używanych przez lekarzy” – mówi w rozmowie z Wyborcza.biz prof. Sverker Sikström, jeden z twórców chatbota Alba.
Alba wykryje ADHD i stres pourazowy
Model został wytrenowany na danych 400 pacjentów, którzy opisali swoje stany w zaledwie pięciu słowach. To pozwoliło stworzyć bazę danych językowych, dzięki którym Alba potrafi przyporządkować symptomy do konkretnych zaburzeń. Sztuczna inteligencja nie ogranicza się do jednego schorzenia. Alba radzi sobie z rozpoznawaniem ADHD, zespołu stresu pourazowego czy innych zaburzeń psychicznych.
Szwedzcy naukowcy podkreślają, że celem chatbota nie jest zastąpienie specjalistów. Program ma wesprzeć system opieki zdrowotnej i pomóc specjalistom szybciej dotrzeć do pacjentów, którzy wcześniej mogli unikać konsultacji. Dzięki wstępnej diagnozie pacjenci będą szybciej kierowani na odpowiednie leczenie, a czas oczekiwania na wizytę u lekarza znacznie się skróci.
Alba działa już w pierwszych klinikach w Szwecji, a zainteresowanie nią rośnie.
„Nie ma tygodnia, żebyśmy nie rozmawiali z jakąś kliniką lub szpitalem” – mówi Sikström.
Źródło: Wyborcza.biz, Lunduniversity.lu.se
Zobacz także
Polecamy
Pszczoły pomogły odmienić jej życie, teraz działa na ich rzecz. „Wyciągnęły mnie z depresji”
Anna Starmach o depresji: „Leczę się farmakologicznie, jestem w terapii, ale to nie wystarczy”
Liczba przypadków depresji okołoporodowej podwoiła się w ciągu dekady. Badacze odkryli przyczyny
Filip Cembala: „Komu z nas nie brakuje ulgi w czasach zadyszki wszelakiej?”
się ten artykuł?