Szwy rozpuszczalne – czym różnią się od tradycyjnych?
Szwy rozpuszczalne to innowacyjne rozwiązanie, stosowane przede wszystkim w przypadku operacji ginekologicznych, stomatologicznych, dziecięcych oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Ile wchłaniają się takie szwy? Czy istnieje ryzyko, że pozostaną w skórze?
Czym charakteryzują się szwy rozpuszczalne?
Szwy rozpuszczalne to wygodna alternatywa dla nici chirurgicznych stosowanych tradycyjnie, chociaż nie można z nich korzystać w każdej sytuacji. Sprawdzają się szczególnie dobrze w przypadku chirurgicznych nacięć wewnętrznych, ponieważ nie trzeba ich usuwać. Szwy rozpuszczalne syntetyczne ulegają procesowi hydrolizy, a białkowe podlegają rozpadowi enzymatycznemu.
To oznacza, że po prostu rozkładają się w ciele pacjenta, co wiąże się ze znaczną poprawą komfortu, bo m.in. znika konieczność wizyty w szpitalu lub przychodni w celu wyjęcia nici z rany. Tego typu szwy są niestety bardzo delikatne i z tego powodu mogą się rozejść, jeżeli zastosowano by je na zbyt głębokie lub rozległe rany. Stąd ograniczone możliwości ich wykorzystania.
Zastosowanie szwów wchłanialnych
Jak wspomniano, szwy rozpuszczalne najczęściej stosowane są w przypadku zabiegów, podczas których chirurg tylko lekko nacina skórę, a czas rekonwalescencji nie jest długi. Ten typ nici wykorzystywany jest m.in. w następujących procedurach:
- chirurgia plastyczna,
- chirurgia stomatologiczna,
- nacięcie krocza podczas porodu,
- cesarskie cięcie i zabiegi ginekologiczne,
- niektóre operacje dzieci i młodzieży,
- laparoskopia.
Oczywiście szwy wchłanialne nie mogą być stosowane w każdym przypadku ze względu na swoją szczególną budowę i szybko zachodzący proces rozpadu. Nie są one zalecane np. w operacjach sercowo-naczyniowych oraz zabiegach, po których wymagana jest długa rehabilitacja i rekonwalescencja.
Po jakim czasie rozpuszczają się szwy?
Bardzo trudno podać dokładny czas, po którym szwy rozpuszczalne się wchłaniają. Wszystko zależy tak naprawdę od rodzaju nici. Dla przykładu, w przypadku operacji nacięcia krocza jest to około 7 dni, a po cięciu cesarskim okres trwa od 2. do 3. tygodni. Ogólne statystyki wykazują, że średnio należy odczekać 14. dni od założenia tego typu nici do momentu rozpoczęcia aktywności fizycznej. W tym miejscu warto również wspomnieć, że proces rozpadu rozpoczyna się stosunkowo szybko, bo już po kilku dniach, natomiast jest rozciągnięty w czasie.
Nie należy jednak wpadać w panikę, jeśli szwy nie wchłoną się 3. tygodniach, ponieważ wiele tutaj zależy także od samej skóry pacjenta i rodzaju wykonanego zabiegu. Zdarza się również, że szwy rozpuszczają się tylko częściowo lub wypadają, np. w kontekście ran poporodowych, kobiety mogą zauważyć fragmenty nici na podpasce. W takich sytuacjach warto skonsultować się z lekarzem.
Jak odróżnić szwy rozpuszczalne od zwykłych?
Samodzielne odróżnienie szwów tradycyjnych od rozpuszczalnych nie jest prostym zadaniem. Zwykle to lekarz przekazuje informacje pacjentowi na temat rodzaju zastosowanych nici chirurgicznych. Szwy wchłanialne ulegają stopniowej resorpcji w tkankach, natomiast te standardowe należy zdjąć w trakcie kolejnej wizyty u specjalisty. Dodatkowo dobrze wiedzieć, że szwy mają kolory. Wśród rozpuszczalnych nici możesz znaleźć:
- bezbarwne lub lekko beżowe, cechujące się małą inwazyjnością i wysokim poziomem estetyki, bo mają kolor skóry,
- fioletowe, wykorzystywane do szycia ran wewnętrznych, ponieważ znacząco odróżniają się na tle tkanek organizmu.
Pamiętaj, że barwa szwów (rozpuszczalnych i tych nierozpuszczalnych) jest ściśle związana z ich przeznaczeniem oraz wygodą użytkowania przez chirurgów czy pacjentów. Nici chirurgicznych nigdy nie barwi się dla zabawy.
Bibliografia:
- Jurowski P., Macutkiewicz Ł., Skalska M., Kośny J., Zastosowanie szwów regulowanych do kontroli filtracji w zabiegach trabekulektomii-przegląd metod operacyjnych, Magazyn Lekarza Okulisty 2022, s. 3-4.
- Luzuriaga M. A., Berry D. R., Reagan J. C., Smaldone R. A., Gassensmith J. J., Biodegradable 3D printed polymer microneedles for transdermal drug delivery, Lab on a Chip 2018, 18: 1223-1230.
- Tański Z., Jarząbek Z., Konowalski B., Truszkowski M., Biedrzycki J., Kuzaka B., Kuzaka P., Zastosowanie szwu jednowarstwowego w chirurgii jamy brzusznej, Polish Journal of Surgery 2019, 91: 12-20.
Polecamy
Kieliszek wódki na liście leków 92-latki. Lekarz: „Już myślałem, że nic mnie nie zaskoczy”
Chorych w domach będą wspierać roboty. „Z czasem staną się dostępne jak smartfony” – mówi prof. Aleksandra Przegalińska, specjalistka od AI
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Lekarze z Olsztyna dali Cristinie z Angoli nowe życie. Teraz 16-latka chce pójść w ich ślady
się ten artykuł?