Szykuje się duża zmiana dla osób chorych na cukrzycę. Dzięki niej znacznie podniesie się jakość ich życia
Na stronach rządowych pojawił się od dawna wyczekiwany przez pacjentów i środowisko medyczne projekt. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Najważniejsza zmiana dotyczy dorosłych pacjentów i pacjentek chorych na cukrzycę, w tym osób niewidomych i ciężarnych.
Wielka zmiana dla chorych na cukrzycę
Do tej pory refundacja nowoczesnych systemów monitorowania glikemii obejmowała dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1 od 4 do 18 r.ż.
Już niedługo jednak refundacja systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy Flash (FreeStyle Libre) zostanie rozszerzona o kolejną dużą grupę osób. Według najnowszego rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia będą to dorośli pacjenci chorzy na cukrzycę i będący na intensywnej insulinoterapii. Zmiana dotyczy również kobiet w ciąży oraz osób niewidomych z cukrzycą leczonych insuliną. Dla pacjentów niewidomych będzie to niezwykle ważne ułatwienie, ponieważ system głosowo informuje o poziomie glikemii.
Refundacja to ogromna zmiana dla dorosłych pacjentów chorych na cukrzycę, ponieważ dzięki niej będą mieli znacznie większy dostęp do systemów monitorowania glikemii. Z kolei dzięki ciągłej obserwacji jej poziomu zwiększy się skuteczność leczenia oraz znacząco podniesie się jakość życia pacjentek i pacjentów. Zastosowanie systemów monitorowania glikemii wpływa też na zmniejszenie ryzyka rozwoju groźnych powikłań cukrzycy.
Cukrzyca – co to za choroba?
Cukrzyca to choroba autoimmunologiczna, charakteryzująca się hipoglikemią, czyli zmniejszeniem stężenia glukozy we krwi (wynosi on mniej niż 70 mg/dl). Jest ona efektem zaburzonego działania lub wydzielania insuliny (hormonu wytwarzanego przez trzustkę). To z kolei doprowadza do zaburzenia przemiany materii węglowodanów, białek oraz lipidów.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia problem cukrzycy dotyczy prawie pół miliarda osób, a w Polsce choruje na nią ponad 3 miliony osób. Cukrzyca to choroba rozwijająca się w efekcie zaburzeń gospodarki węglowodanowo-insulinowej. Cechą wspólną wszystkich rodzajów cukrzycy jest zbyt wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia), jednak prowadzą do tego różne mechanizmy.
W zależności od tego, co odpowiada za podwyższone stężenie glukozy, można wyróżnić kilka typów cukrzycy – typ 1 i 2, cukrzycę ciężarnych, cukrzycę wtórną, a także wymykające się wymienionym definicjom rodzaje cukrzycy – LADA i MODY.
Leczenie cukrzycy
Leczenie cukrzycy insulinozależnej wymaga stosowania insuliny, która podawana jest w postaci iniekcji. Rodzaj insuliny, dawki oraz liczba iniekcji dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Tego typu leczenie należy kontynuować przez całe życie. Zamiast zastrzyków można również korzystać z pompy insulinowej. Co ważne, jest ona wygodna w użytkowaniu i podnosi komfort życia chorej osoby.
W przypadku cukrzycy insulinoniezależnej stosuje się przede wszystkim leki obniżające poziom glukozy we krwi i zwiększające wrażliwość komórek na insulinę. Najczęściej stosowane preparaty to metformina, leki inkretynowe, pochodne sulfonylomocznika czy glitazony. W przypadku zaawansowanej cukrzycy typu 2, przebiegającej z zaburzeniem czynności wydzielniczych trzustki, może być konieczne również wstrzykiwanie insuliny.
Leczenie cukrzycy u kobiet w ciąży opiera się przede wszystkim na zmianie stylu życia i stosowaniu odpowiedniej diety. Gdy to nie przynosi pożądanych efektów, konieczne jest zastosowanie insuliny.
Polecamy
U Roksany Węgiel-Mglej zdiagnozowano nieuleczalną chorobę. „Zrozumiałam powagę tego, co się wydarzyło”
Pierwszy przypadek wyleczenia cukrzycy typu 1. Początek nowej ery w walce z chorobami autoimmunologicznymi?
Odczuwasz ból głowy i mdłości? Poznaj możliwe przyczyny
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
się ten artykuł?