Tabletki antykoncepcyjne a alkohol. Jakie mogą być skutki takiego połączenia?
Tabletki antykoncepcyjne trzeba przyjmować codziennie. Tylko wtedy wykazują pełną skuteczność, dzięki czemu chronią cię przed niechcianą ciążą. Jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami – niektóre substancje mogą osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych. Sprawdź, czy alkohol jest jedną z nich.
Czy istnieje interakcja pomiędzy alkoholem a tabletkami antykoncepcyjnymi?
Alkohol bezpośrednio nie osłabia skuteczności żadnej metody antykoncepcji. Nie musisz więc odmawiać sobie kieliszka wina do obiadu czy rozsądnych ilości napojów wysokoprocentowych na imprezie. Jednak nadmierne spożycie alkoholu może wpłynąć na skuteczność antykoncepcji pośrednio. W jaki sposób? Oto przykłady:
- odurzenie alkoholowe czy złe samopoczucie następnego dnia mogą sprawić, że zapomnisz o zażyciu tabletki lub zrobisz to z opóźnieniem,
- nadmierne ilości alkoholu zwiększają ryzyko wymiotów. Jeśli dojdzie do nich 2-3 godziny po przyjęciu antykoncepcji, jej skuteczność będzie osłabiona,
- alkohol upośledza procesy trawienia oraz przyspiesza ruchy jelit, co może skończyć się biegunką. Podobnie jak w przypadku wymiotów, jeśli wystąpi ona do 3. godzin po zażyciu tabletki, może zaburzyć wchłanianie i zmniejszyć stężenie hormonów we krwi.
Alkohol a tabletki antykoncepcyjne – jak uniknąć osłabienia ich działania?
Mając w planach imprezę, przede wszystkim postaraj się nie zapomnieć o zażyciu antykoncepcji. Ustaw alarm na odpowiednią godzinę, który przypomni ci o tabletce. Ewentualnie możesz przyjąć ją 1-2 godziny wcześniej, jeśli wypadnie to np. przed wyjściem z domu czy początkiem przyjęcia. Dzięki temu nie będziesz musiała myśleć o tabletce podczas zabawy.
Najlepiej unikaj picia większych ilości alkoholu 2-3 godziny po zażyciu doustnej antykoncepcji, żeby nie złapały cię po niej wymioty. Jeśli pojawią się one w krótkim czasie od przyjęcia tabletki (wspomniane 3 godziny), zachowuj się tak, jakbyś jej nie zażyła. Przyjmij kolejną dawkę jak najszybciej, a następną o normalnej porze. Podobnie w przypadku intensywnej biegunki – wpłynie ona na wchłanianie hormonów, jeśli wystąpi do 3. godzin po ich zażyciu.
W przypadku doustnej antykoncepcji regularne, sumienne stosowanie jest kluczowe do jej pełnego działania. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, czy w twojej sytuacji tabletka zadziała tak, jak powinna, przez tydzień stosuj dodatkowe zabezpieczenie, np. prezerwatywę. Dla pewności możesz też skontaktować się ze swoim ginekologiem i poprosić go o radę.
Tabletka antykoncepcyjna a alkohol i jego metabolizm
Wiesz już, że alkohol na tabletkę antykoncepcyjną nie wywiera większego wpływu. A czy w drugą stronę jest podobnie? Okazuje się, że nie do końca. Badania wykazały, iż kobiety stosujące doustną antykoncepcję dłużej metabolizowały alkohol w porównaniu do tych, które nie brały hormonów. To oznacza, że jego stężenie w organizmie spada wolniej, rośnie więc ryzyko niekontrolowanego odurzenia. Pamiętaj też o tym efekcie, jeśli następnego dnia po imprezie planujesz wsiąść za kierownicę samochodu. W takiej sytuacji warto zbadać się przy pomocy alkomatu lub jednorazowych alkotestów.
Konsekwencje zdrowotne picia alkoholu a tabletki antykoncepcyjne
Nadmierne spożycie alkoholu niesie za sobą w dłuższej perspektywie wiele konsekwencji zdrowotnych. Niektóre z nich pokrywają się z działaniami niepożądanymi, jakie mogą wystąpić po tabletkach antykoncepcyjnych. Głównie dotyczy to ryzyka rozwoju chorób serca i układu krążenia:
- zarówno doustna antykoncepcja, jak i alkohol mogą zaburzyć gospodarkę lipidową i zwiększyć stężenie trójglicerydów. Skutkiem tego jest rozwój miażdżycy, a także większe ryzyko udaru mózgu oraz zawału serca,
- tabletki antykoncepcyjne mogą podnosić poziom homocysteiny. Z kolei alkohol obniża stężenie witamin z grupy B (głównie B6), które regulują stężenie tej substancji. Może to doprowadzić do jej nadmiaru, który jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, np. miażdżycy czy zakrzepicy,
- zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i alkohol przyczyniają się do wzrostu ciśnienia tętniczego. Takie połączenie zwiększa więc ryzyko rozwoju nadciśnienia.
Przyjmując antykoncepcję, nie musisz całkowicie rezygnować z alkoholu. Wystarczy, że będziesz pić go z umiarem i nie doprowadzisz do sytuacji, w której zapomnisz o przyjęciu tabletki. Alkohol działa na organizm bardzo toksycznie, dlatego ograniczanie jego spożycia jest zalecane z wielu powodów. Bezpieczna antykoncepcja jest tylko jednym z nich.
Bibliografia:
- https://americanaddictioncenters.org/alcoholism-treatment/birth-control [dostęp 07.01.2024].
- https://www.drugs.com/article/birthcontrol-medications-alcohol.html# [dostęp 07.01.2024].
- Szczechowiak K., Kawecka-Janik E., Zalewski M., Hańczyc P., Rola diety w doustnej antykoncepcji hormonalnej, Seksuologia Polska 2016, 14(2): 88-94.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Nastolatki z pokolenia Z ostrzegają się przed ginekologami. Na znanylekarz.pl niektórym z nich zostawiają opinię „rzułty”
Nastolatki pójdą do ginekologa bez rodzica. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami
Tabletki antykoncepcyjne a ciąża? Choć zdarza się to rzadko, może gruntownie zmienić nasze życiowe plany
Na TikToku pokazały, że zakładanie wkładki antykoncepcyjnej boli. Ich nagrania zainicjowały zmiany
się ten artykuł?