Przejdź do treści

Tabletki antykoncepcyjne a libido. Czy hormony obniżają popęd?

Tabletki antykoncepcyjne a libido. Czy hormony obniżają popęd- na zdjęciu kobieta na tla żywopłotu- Hello Zdrowie
Tabletki antykoncepcyjne a libido. Czy hormony obniżają popęd Diana Yildirim/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?

Tabletki antykoncepcyjne mogą być jedno- lub dwuskładnikowe. Zawierają progestagen oraz estrogeny, czyli hormony odgrywające wiele istotnych ról w życiu każdej kobiety. I chociaż ich zażywanie pozwala nie tylko na kontrolę urodzeń, ale także m.in. na minimalizowanie dolegliwości okołomenstruacyjnych, zdarza się także, iż wywołują skutki uboczne takie jak spadek libido.

Jak tabletki antykoncepcyjne wpływają na libido?

Jeżeli chcesz zdecydować się na stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych, musisz mieć świadomość, że mogą one wywołać szereg skutków ubocznych, szczególnie w ciągu kilku pierwszych miesięcy stosowania. Jednym z nich jest spadek libido. Badania, w których wzięły udział łącznie 8422 kobiety, potwierdzają, że omawiany problem wystąpił u 15%, a więc u 1238 z nich. Co jednak ciekawe, 21% uczestniczek (1826 badanych) stwierdziło jednak, że ich popęd seksualny wzrósł. Można zatem śmiało wysnuć wniosek, że konieczne są dalsze badania, aby zrozumieć tutaj ciąg przyczynowo-skutkowy.

Skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej – Skutki uboczne

Objawy, które przyczyniają się do spadku libido przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Podczas stosowania tabletek i innych metod antykoncepcji hormonalnej jesteś narażona na wystąpienie różnych skutków ubocznych. Mogą wystąpić:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia lękowe, depresyjne,
  • ból i obrzmienie piersi,
  • suchość pochwy,
  • nieregularne plamienia.

Chociaż objawy występują rzadko, a jeżeli już, to najczęściej utrzymują się przez pierwszych kilka miesięcy stosowania tabletek antykoncepcyjnych, pogorszone samopoczucie, niespodziewane bóle czy suchość pochwy skutecznie zniechęcają do uprawiania seksu. Jeżeli doświadczasz tych symptomów, nie powinnaś się dziwić, że masz obniżone libido. Ale czy to jedyny problem?

Naukowcy próbowali także zbadać wpływ hormonów na obniżenie libido, ale prowadzone obserwacje nie pozwoliły wysnuć jednoznacznych wniosków. W przytaczanej publikacji napisano, że u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, które zgłosiły mniejszy popęd seksualny, stwierdzono niski poziom testosteronu. Szybko okazało się jednak, że niższy poziom tego androgenu obserwuje się u większości uczestniczek badania, a zaledwie kilka z nich zgłosiło omawiany symptom.

Kobieta z blistrem tabletek antykoncepcyjnych

Libido a tabletki antykoncepcyjne – czy to może działać w drugą stronę?

Skoro kobiety obserwują spadek libido podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, to czy mogą także zaobserwować jego wzrost? Okazuje się, że tak! Nie jest to jednak związane stricte z hormonami, a raczej z komfortem psychicznym. Przede wszystkim, stosując właściwą metodę zabezpieczenia przed ciążą, nie stresujesz się już podczas zbliżenia z partnerem i nie martwisz o to, że zostaniesz matką.

Równie ważna jest także kontrola nad dolegliwościami, które wynikają z cyklu menstruacyjnego albo jego zaburzeń takich jak zespół policystycznych jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego czy przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne. Bardzo prawdopodobne, że podczas stosowania antykoncepcji nieprzyjemne objawy zminimalizują się lub całkowicie znikną, co automatycznie poprawi twój nastrój, a tym samym pozytywnie wpłynie na pożądanie.

Jak podnieść libido przy tabletkach antykoncepcyjnych?

Jeżeli obniżone libido jest spowodowane występowaniem skutków ubocznych antykoncepcji hormonalnej, pamiętaj, że powinny one ustąpić do dwóch-trzech miesięcy od zażycia pierwszej pigułki. Gdy przyczyna jest inna, przyjrzyj się swojej codzienności. Może coś się zmieniło? Poświęcacie sobie z partnerem mniej czasu, jesteście z jakiejś przyczyny zestresowani? Zadbaj o swoją relację, spróbuj także porozmawiać z seksuologiem. Być może powód spadku libido wcale nie leży w antykoncepcji.

Jeżeli objawy dokuczają ci dłużej niż trzy miesiące albo nie obserwujesz u siebie skutków ubocznych, a mimo tego nie masz ochoty na seks i nie potrafisz stwierdzić, dlaczego tak się dzieje, konieczna może się okazać zmiana metody kontroli urodzeń. Pamiętaj, że możesz wybierać wśród wielu możliwości i z pewnością znajdziesz coś odpowiadającego twoim potrzebom.

 

Bibliografia:

  1. Caruso S., Palermo G., Caruso G., Rapisarda A. M. C., How Does Contaceptive Use Affect Women’s Sexuality? A Novel Look at Sexual Acceptability, Journal of Clinical Medicine 2022, 11(3): 810.
  2. Davis A. R., Castano P. M., Oral contraceptives and libido in women, Annual Review of Sex Research 2004, 15, 297-320.
  3. de Castro Coelho F., Barros C., The Potencial of Hormonal Contraception to Influence Female Sexuality, International Journal of Reproductive Medicine 2019.
  4. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG), Contraception: Hormonal contraceptives, 2021.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?