Przejdź do treści

Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać
Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać/ Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Podczas gdy o 'męskim’ wytrysku możemy przeczytać wszędzie, jego temat występuje w żartach, rozmowach i jest bardzo dobrze zbadany, to o 'kobiecym’ wciąż rzadko się słyszy” – pisze na swoim instagramowym profilu Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. Ekspert wyjaśnia wszystko, o czym być może chciałaś wiedzieć w temacie squirtingu, ale wstydziłaś się zapytać.

Kobiecy wytrysk? Tak, to możliwe

Współczesne badania szacują, że zjawisko squirtingu dotyczy od 10 do 54 proc. osób z waginami – podaje na swoim profilu na Instagramie Dominik Haak. Jak zauważa, według badania z 2013 r., przeprowadzonego na 320 osobach, ilość uwolnionego ejakulatu może wahać się od około 0,3 ml do ponad 150 ml.

„Podczas gdy o 'męskim’ wytrysku możemy przeczytać wszędzie, jego temat występuje w żartach, rozmowach i jest bardzo dobrze zbadany, to o 'kobiecym’ wciąż rzadko się słyszy. Być może dlatego, że na poważnie stał się przedmiot zainteresowań nauki dopiero w XX wieku. A jak widać ze statystyk, zjawisko istnieje i to nie w jedynie marginalnym zakresie (jednak precyzyjność procentowa jest dość niska i z dość dużymi wahaniami)” – pisze Haak.

Zastanawiałaś się, na czym właściwie polega 'kobieca’ ejakulacja? Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć, opisuje ekspert.

Nietrzymanie moczu?

Wiele i wielu z nas nie ma pojęcia, jak rozpoznać kobiecy wytrysk. Często też, jak pisze Dominik Haak, jest on niesłusznie mylony z nietrzymaniem moczu podczas zbliżeń. „Jednak zupełnie nie o to chodzi!” – podkreśla.

„Choć ejakulat wydalany jest przez cewkę moczową, to nie ma w składzie kreatyniny ani mocznika. Powstaje w wyniku stymulacji przedniej ściany pochwy, a za jego produkcję odpowiadają gruczoły Skenego. Skład omawianego płynu ejakulacyjnego jest podobny do tego wydzielanego przez osoby z penisami – znajduje się w nim zarówno antygen PSA, jak i glukoza i fruktoza” – wyjaśnia.

Psycholog zaznacza, że patrząc z perspektywy anatomicznej, prawie każda osoba z waginą może doświadczyć squirtingu. Jednak z powodu tabuizacji tego tematu i lęków z nim związanych reakcja ciała może zostać zablokowana. A, jak pisze Haak, presja czy obawa przed oddaniem moczu nie sprzyjają ejakulacji.

Czy możemy postawić znak równości pomiędzy squirtingiem i orgazmem? Specjalista pisze, że istnieją spory co do tego, czy wytrysk występuje jedynie przy okazji orgazmu czy też niezależnie. Jednak najprawdopodobniej jedno nie jest zależne od drugiego.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawienia

Centrum Terapii Haak

Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?