Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting
„Podczas gdy o 'męskim’ wytrysku możemy przeczytać wszędzie, jego temat występuje w żartach, rozmowach i jest bardzo dobrze zbadany, to o 'kobiecym’ wciąż rzadko się słyszy” – pisze na swoim instagramowym profilu Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. Ekspert wyjaśnia wszystko, o czym być może chciałaś wiedzieć w temacie squirtingu, ale wstydziłaś się zapytać.
Kobiecy wytrysk? Tak, to możliwe
Współczesne badania szacują, że zjawisko squirtingu dotyczy od 10 do 54 proc. osób z waginami – podaje na swoim profilu na Instagramie Dominik Haak. Jak zauważa, według badania z 2013 r., przeprowadzonego na 320 osobach, ilość uwolnionego ejakulatu może wahać się od około 0,3 ml do ponad 150 ml.
„Podczas gdy o 'męskim’ wytrysku możemy przeczytać wszędzie, jego temat występuje w żartach, rozmowach i jest bardzo dobrze zbadany, to o 'kobiecym’ wciąż rzadko się słyszy. Być może dlatego, że na poważnie stał się przedmiot zainteresowań nauki dopiero w XX wieku. A jak widać ze statystyk, zjawisko istnieje i to nie w jedynie marginalnym zakresie (jednak precyzyjność procentowa jest dość niska i z dość dużymi wahaniami)” – pisze Haak.
Zastanawiałaś się, na czym właściwie polega 'kobieca’ ejakulacja? Wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć, opisuje ekspert.
Nietrzymanie moczu?
Wiele i wielu z nas nie ma pojęcia, jak rozpoznać kobiecy wytrysk. Często też, jak pisze Dominik Haak, jest on niesłusznie mylony z nietrzymaniem moczu podczas zbliżeń. „Jednak zupełnie nie o to chodzi!” – podkreśla.
„Choć ejakulat wydalany jest przez cewkę moczową, to nie ma w składzie kreatyniny ani mocznika. Powstaje w wyniku stymulacji przedniej ściany pochwy, a za jego produkcję odpowiadają gruczoły Skenego. Skład omawianego płynu ejakulacyjnego jest podobny do tego wydzielanego przez osoby z penisami – znajduje się w nim zarówno antygen PSA, jak i glukoza i fruktoza” – wyjaśnia.
Psycholog zaznacza, że patrząc z perspektywy anatomicznej, prawie każda osoba z waginą może doświadczyć squirtingu. Jednak z powodu tabuizacji tego tematu i lęków z nim związanych reakcja ciała może zostać zablokowana. A, jak pisze Haak, presja czy obawa przed oddaniem moczu nie sprzyjają ejakulacji.
Czy możemy postawić znak równości pomiędzy squirtingiem i orgazmem? Specjalista pisze, że istnieją spory co do tego, czy wytrysk występuje jedynie przy okazji orgazmu czy też niezależnie. Jednak najprawdopodobniej jedno nie jest zależne od drugiego.
Centrum Terapii Haak
Za instagramowym profilem „Centrum Terapii Haak” stoi Dominik Haak, psycholog i seksuolog w trakcie certyfikacji. W 2021 roku założył Centrum Terapii HAAK, które – jak sam pisze – jest miejscem na mapie Poznania dedykowanym osobom ze społeczności LGBTQ+. Posty na profilu w mediach społecznościowych piszą także psycholożki z CTH. Profil na Instagramie obserwuje ponad 12 tys. internautów.
RozwińPolecamy
„Zacisnąć zęby i przetrwać”. Kasia Koczułap wymienia, co słyszą kobiety, kiedy mówią, że seks je boli
„Sztukę flirtowania trzeba aktualizować” – mówi seksuolożka Patrycja Wonatowska
„Wiecie, że kobiety mają jeden otwór więcej niż mężczyźni?”. Wpis dziennikarza wywołał poruszenie w sieci
Jaki był seks naszych babć? Prof. Izdebski: „To czas, kiedy kobiety uświadomiły sobie, że mają prawo do przyjemności”
się ten artykuł?