Przejdź do treści

Tak źle nie było od 1945 roku. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła

Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła
Tak źle nie było od dawna. Liczba urodzeń w Polsce gwałtownie spadła/ fot. AdobeStock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Główny Urząd Statystyczny podał alarmujące dane na temat liczby urodzeń. W ubiegłym roku w Polsce przyszło na świat 305 tys. dzieci – najmniej od II wojny światowej. Jak się jednak okazuje, liczba ta i tak jest zawyżona.

Smutne statystyki

Według statystyk GUS-u w listopadzie 2022 r. na świat przyszło zaledwie 23 tys. dzieci, a w grudniu – 21,5 tys. Tak źle nie było od II wojny światowej. Kolejny smutny rekord to 305 tys. urodzeń w całym zeszłym roku. To również najmniejsza odnotowana liczba od 1945 r. Zarazem jest też ona o 27 tys. niższa niż w 2021 r. i aż o 50 tys. niższa niż w 2020 r., pierwszym roku pandemii COVID-19. Wtedy urodziło się prawie 355 tys. dzieci.

Do wyświetlenia tego materiału z zewnętrznego serwisu (Instagram, Facebook, YouTube, itp.) wymagana jest zgoda na pliki cookie.Zmień ustawieniaRozwiń

„Dziennik Gazeta Prawna” zwraca uwagę na to, że faktyczna liczba urodzeń w zeszłym roku była tak naprawdę niższa niż pokazują to statystyki Głównego Urzędu Statystycznego. A to dlatego, że 305 tys. urodzeń, które odnotowano w ubiegłym roku, to liczba, w którą wliczone są również dzieci obcokrajowców bez polskiego obywatelstwa (to aż 14 507, z czego 12 369 stanowią mali Ukraińcy i Ukrainki).

Zatem licząc tylko dzieci z polskim obywatelstwem, urodzeń w 2022 r. było zaledwie 290 tys. Eksperci tłumaczą, że tak mała liczba dzieci, które przyszły na świat w zeszłym roku, wynika prawdopodobnie z niepewności, która wiązała się z pandemią, a później – wojną za naszą wschodnią granicą.

Jest nas coraz mniej?

Z danych GUS płynie jeszcze jeden istotny wniosek: w 2022 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 141 tys. w porównaniu do poprzedniego roku. 

„Spadek utrzymuje się nieprzerwanie od 2012 r., a zwiększenie umieralności spowodowane pandemią wyraźnie spotęgowało negatywne tendencje demograficzne” – wyjaśnia Dominik Rozkrut, prezes GUS-u.

Główny Urząd Statystyczny stopniowo przedstawia też wyniki Narodowego Spisu Powszechnego. Wiadomo już, że w 2021 roku liczba rodzin w Polsce liczyła 10159,3 tysięcy. To o 7,4 proc, mniej niż w 2011 roku, kiedy ostatnio przeprowadzono spis.

Źródło: Wprost, GUS

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

Podoba Ci
się ten artykuł?