Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?
Tasiemczyca to choroba pasożytnicza. Może przebiegać bezobjawowo, przez co często jest dość późno diagnozowana. Wywołuje ją tasiemiec, który znajduje się w jelicie cienkim, a jego działalność może prowadzić do różnych problemów w obrębie układu pokarmowego. Tasiemcem można zarazić się na całym świecie. Czy tasiemiec jest niebezpieczny? Jak go zlokalizować i w jaki sposób przebiega leczenie?
Tasiemiec – co to jest?
Tasiemiec to pasożyt wywołujący tasiemczycę. Jest płazińcem żyjącym wewnątrz organizmów, w ciemnym i beztlenowym środowisku. Istnieją różne gatunki tasiemców, na szczęście zaledwie kilka z nich może być niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Są to:
- tasiemiec uzbrojony (może mieć do 3 metrów długości),
- tasiemiec nieuzbrojony (może mieć do 10 metrów długości),
- tasiemiec karłowaty (ma od 15 do 40 milimetrów długości),
- bruzdogłowiec szeroki (może mieć do 15 metrów długości),
- tasiemiec bąblowcowy i wielojamisty (wywołują bąblowicę).
W przypadku tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego karłowatego i bruzdogłowca szerokiego człowiek jest żywicielem ostatecznym, a w pozostałych, pośrednim.
Jak można zarazić się tasiemczycą?
Tasiemcem można zarazić się, zjadając larwy pasożyta. Larwy tasiemca nieuzbrojonego mogą znajdować się w surowym mięsie wołowym, z kolei tasiemca uzbrojonego w wieprzowym. Tasiemcem karłowatym można się zaś zarazić poprzez picie skażonej wody lub dotykanie twarzy brudnymi rękami, a bruzdogłowcem jedząc surowe ryby. Do zakażenia tasiemcem bąblowcowym dochodzi przez kontakt z chorym psem lub kotem. W przypadku tasiemca karłowatego trudno jest się uchronić. Larwy tego pasożyta mogą znajdować się w dużych skupiskach ludzi i w miejscach, gdzie nie przestrzega się higieny.
Objawy zarażenia tasiemcem
Tasiemiec często przez długi czas (mogą to być miesiące, a nawet lata) nie wywołuje żadnych objawów. Dopiero po jakimś czasie chory może dostrzec różne dolegliwości, które z czasem przybierają na sile. Najczęściej są to:
- osłabienie,
- bóle brzucha,
- zaparcia bądź biegunki,
- brak apetytu,
- nadpobudliwość lub apatia,
- znaczna utrata wagi (dochodzi do niej w zaawansowanym stadium choroby).
Osoby mające tasiemczycę często mają niedokrwistość spowodowaną niedoborem witaminy B12. Dzieje się tak, ponieważ pasożyt ją wchłania, więc jest jej za mało w organizmie człowieka. Niekiedy zdarza się także, że dochodzi do zwężenia jelita.
Tasiemiec w kale
Tasiemca można zdiagnozować, gdyż w kale znajdują się jaja pasożyta lub jego człony. W tym drugim przypadku tasiemczycę może rozpoznać sam chory, ponieważ są one zauważalne. Zawsze jednak konieczne jest wykonanie badania kału w laboratorium. Często trzeba je wykonać kilkukrotnie, by móc jednoznacznie określić, z czym masz do czynienia.
Określenie typu tasiemca, który zadomowił się w organizmie, jest możliwe dzięki wykonaniu badania mikroskopowego jego członów. Lekarz często zaleca także sprawdzenie poziomu eozynofilii we krwi, a jeśli będzie on ponad normę, to może być oznaka, że pacjent ma pasożyty.
Jak leczyć tasiemca?
Tasiemca leczy się, stosując specjalne leki przeciwpasożytnicze, których celem jest sparaliżowanie układu nerwowego intruza, a tym samym uniemożliwienie mu przywierania do jelita. Jeśli środki farmakologiczne będą dobrze dobrane, umożliwią wydalenie tasiemca wraz z kałem.
Lekarstwa dobiera i przepisuje je choremu lekarz pierwszego kontaktu, który nadzoruje cały proces i ocenia skuteczność leczenia. Co ciekawe, niekiedy może zdarzyć się, że organizm sam zwalczy tasiemca. Dzieje się tak, gdy osoba chora będzie długo zmagać się z wysoką gorączką, pasożyty te idealnie odnajdują się bowiem w temperaturze 36,6 stopni Celsjusza, nie wyższej.
Jak uniknąć zakażenia tasiemcem?
Trudno jest uniknąć zakażenia pasożytami, jednak warto zminimalizować ryzyko. Najważniejsze jest, by zrezygnować z jedzenia surowego mięsa i ryb. Musisz dbać o higienę i często myć ręce, szczególnie po kontakcie ze zwierzętami. Nie zaleca się także jedzenia owoców czy warzyw bez ich dokładnego umycia. Mogą znajdować się na nich resztki odchodów, w których są jaja tasiemca.
Zawsze myjesz owoce przed jedzeniem?
Bibliografia:
- Baklayan A. E., Pasożyty prawdziwa przyczyna chorób, Vital, Białystok 2021.
- Heczko P. B., Pietrzyk A., Wróblewska M., Mikrobiologia lekarska, PZWL, Warszawa 2022.
- Stępień-Rukasz H., Rzymowska J., Kołodziej P., Lorencowicz R., Diagnostyka wybranych inwazji pasożytniczych przewodu pokarmowego człowieka, MedPharm Polska, Wrocław 2017.
Najnowsze w naszym serwisie
„Płynne złoto”. To drogocenny skarb dla twojego zdrowia
Te związki są kluczowe dla rozwoju płodu. Ich niedobór jest bardzo niebezpieczny też dla dorosłych
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
Rób to każdego dnia. Szybko zauważysz, że twój mózg działa lepiej
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
się ten artykuł?