Tęgoryjczyca – objawy i leczenie zakażenia tęgoryjcem
Tęgoryjczyca to parazytoza jelitowa wywoływana przez tęgoryjca dwunastnicy. Pasożyt ten bytuje w glebie zanieczyszczonej kałem, a jego rozwojowi sprzyja wilgoć i wysoka temperatura. Do zakażenia dochodzi w wyniku wniknięcia larw przez uszkodzoną skórę dłoni lub stóp. Chorzy początkowo skarżą się na przejściowy świąd skóry, później pojawiają się inne, mało charakterystyczne objawy chorobowe. Jak diagnozuje się tęgoryjczycę i na czym polega leczenie tego schorzenia?
Co to jest tęgoryjec dwunastnicy?
Tęgoryjec dwunastnicy (łac. Ancylostoma duodenale) to nicień pasożytujący w jelicie cienkim człowieka, małp człekokształtnych i świń. Pasożyt ten, podobnie jak tęgoryjec amerykański (Necator americanus), wywołuje chorobę nazywaną tęgoryjczycą. Największy odsetek zakażeń dotyczy mieszkańców krajów o klimacie ciepłym i wilgotnym, obszarów o niskim poziomie sanitarno-higienicznym oraz miejsc, w których ludzkie odchody wykorzystywane są jako nawóz. Tęgoryjec dwunastnicy występuje w krajach śródziemnomorskich Europy i Afryki, w Azji Południowej i Wschodniej oraz Ameryce Środkowej i Południowej. W klimacie umiarkowanym szczególnie narażeni są pracownicy kopalń, cegielni i zatrudnieni przy budowie tuneli. Szacuje się, że na tęgoryjczycę choruje około 900 mln ludzi na świecie. W Polsce zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy są niezwykle rzadkie.
Tęgoryjczycą (inaczej nazywana ankylostomozą lub chorobą tęgoryjcową) człowiek zaraża się poprzez kontakt z zanieczyszczoną glebą. Larwy nicieni wnikają do organizmu przez uszkodzony naskórek lub jamę ustną. Pasożyty mogą także przenikać przez łożysko i z mlekiem kobiety karmiącej.
Tęgoryjec dwunastnicy – cykl rozwojowy
Cykl rozwojowy tęgoryjca dwunastnicy rozpoczyna się od wydalenia jaj z kałem. W ciągu jednego lub dwóch dni wylęgają się z nich larwy rabditopodobne, które przez okres 5-10 dni przechodzą dwa linienia i przekształcają się w larwy filariopodobne, czyli inwazyjną postać nicienia. Larwy wędrują naczyniami krwionośnymi do serca, a następnie do płuc, oskrzeli i gardła, co prowadzi do ich połknięcia. Tą drogą A. duodenale trafia do jelita cienkiego, gdzie dojrzewa i przybiera postać dorosłą zdolną do przyczepiania się do ścian jelita i żywienia się krwią. Niektóre larwy nie tworzą postaci dorosłych i uśpione na stałe zasiedlają mięśnie lub jelita.
Tęgoryjec – objawy zakażenia
Zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy i tęgoryjcem amerykańskim w niektórych przypadkach przebiega bezobjawowo. Kiedy larwy wnikają do organizmu mogą powodować świąd i wysypkę grudkowo-pęcherzykową. Po około 10 dniach od zakażenia larwy dostają się do płuc, co wywołuje kaszel, ból gardła i świszczący oddech, ból gardła i podwyższoną temperaturę.
Gdy nicienie dotrą do jelit chorzy często cierpią na:
- biegunki,
- nudności i wymioty,
- bóle brzucha,
- znużenie,
- obrzęki twarzy i stóp,
- apatię,
- bladość skóry.
Tęgoryjec dwunastnicy żywi się krwią, dlatego przyczynia się do rozwoju niedokrwistości objawiającej się osłabieniem i bólami głowy. Zakażenie A. duodenale u dzieci może prowadzić do opóźnienia rozwoju fizycznego i umysłowego.
Diagnostyka tęgoryjczycy
Podstawą diagnostyki tęgoryjczycy jest badanie koproskopowe kału. Testom poddaje się trzy próbki stolca pobrane w odstępach dwu- lub trzydniowych. Z otrzymanego materiału tworzony jest specjalny preparat lub zakłada się hodowlę in vitro. W kale osoby chorej wykrywane są jaja pasożytów. W diagnostyce wykorzystuje się również popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe oraz plwocinę, a także techniki molekularne (np. PCR) i serologiczne (test Elisa). Niekiedy wykonuje się badania obrazowe: RTG lub kolonoskopię.
Tęgoryjec dwunastnicy – leczenie
Jak leczy się zakażenie tęgoryjcem dwunastnicy? Podstawą terapii jest zastosowanie leków przeciwpasożytniczych – albendazolu, mebendazolu lub pyrantelu. Skuteczność farmakoterapii ocenia się po upływie dwóch lub czterech tygodni od zakończenia leczenia. W tym celu wykonuje się kontrolne badanie kału. U osób z niedokrwistością konieczne jest leczenie preparatami żelaza. Tęgoryjczyca jest całkowicie uleczalna, jednak w obszarach wysokiego ryzyka chory może ponownie ulec zakażeniu. Działania profilaktyczne obejmują noszenie obuwia i unikanie kontaktu z glebą.
Bibliografia:
- Peter J. Hotez i wsp., Hookworm Infection, The New Endgland Journal of Medicine, 2014.
- M. Hossain, J. Uddin Bhuiyan, Hookworm infection: A neglected tropical disease of mankind, Journal of Advanced Veterinary and Animal Research, December 2016, Vol 3 No 4, Pages 297–320.
Polecamy
Mówi o sobie „kolekcjonerka diagnoz”. Amelia żyje z kilkoma przewlekłymi chorobami
Czy migreny brzuszne występują tylko u dzieci?
Zmagasz się z SIBO? Pomyśl nad zmianą diety. Radzi dietetyczka Katarzyna Bednarska
Celiakia u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać?
się ten artykuł?