![Kobieta sprawdza coś w telefonie, w tym czasie pielęgniarka podłącza jej kroplówkę](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/zakazenia-szpitalne-hellozdrowie-850x478.jpeg)
Bakterie
Bakterie to mikroorganizmy obecne w środowisku zewnętrznym i wewnętrznym człowieka. Niektóre z nich to tzw. dobre bakterie, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Inne są odpowiedzialne za wiele groźnych chorób i mogą prowadzić nawet do śmierci.
Bakterie to drobnoustroje szeroko rozpowszechnione w środowisku. Bakterie i wirusy są najpowszechniejszymi czynnikami chorobotwórczymi, które mogą wywoływać wiele różnych schorzeń. Bakterie to mikroorganizmy złożone z pojedynczej komórki lub z zespołów komórek. Mają bardzo podstawową budowę komórkową i zawierają jedynie najprostsze elementy komórkowe. Mogą mieć różny kształt (pałeczki, laseczki, dwoinki). W biologii stanowią osobne królestwo. Wyróżnia się wiele gromad, rodzajów i gatunków bakterii. Te mikroorganizmy obecne są praktycznie wszędzie i każdego dnia organizm styka się z ich ogromną ilością. Jak to się dzieje, że niektóre patogeny pozostają obojętne dla organizmu, a inne wirusy i bakterie są przyczyną poważnych chorób?
Sposoby zakażenia bakteriami
Istnieje wiele dróg zakażenia bakteryjnego. Najbardziej powszechną jest przedostanie się bakterii przez naturalne otwory ciała. Mówimy tu o drodze wziewnej, czyli o wniknięciu drobnoustrojów, które zostają zaaspirowane do drzewa oskrzelowego. Wszystkie choroby, które przenoszą się tzw. drogą kropelkową, związane są z takim mechanizmem. Po dostaniu się do drzewa oskrzelowego bakterie namnażają się i zaburzają pracę organizmu, wywołując różnego rodzaju objawy.
Kolejnym sposobem jest dostanie się bakterii do organizmu przez błony śluzowe jamy ustnej. Może do tego dojść, jeżeli np. obliżemy palec, którym wcześniej dotykaliśmy zainfekowanego przedmiotu, lub też zjemy pokarm, w którym znajdowały się zarodniki bakterii. Drobnoustroje mogą zaatakować każdą część układu pokarmowego, począwszy od jamy ustnej, przez przełyk i żołądek, na jelitach skończywszy. W zależności od tego, z jaką bakterią mamy do czynienia, może dojść do rozwoju rozmaitych schorzeń.
Kolejnym sposobem zakażenia bakteriami jest ich bezpośrednie wniknięcie przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Mowa tu o zakażeniach przyrannych. Przerwanie ciągłości powłok skórnych lub błon śluzowych stanowi „otwarcie bramy” dla drobnoustrojów. Nie działają wówczas naturalne bariery, które stanowią przeszkodę dla bakterii. W związku z uszkodzeniem ciągłości skóry bakterie wnikają bezpośrednio do organizmu, gdzie od razu zyskują łączność z krwią, co może stanowić ułatwienie ogólnoustrojowego zakażenia. Bakterie po wniknięciu do rany powodują wzrost jej bolesności, zaczerwienienie, obrzęk i co najbardziej charakterystyczne – wyciek treści ropnej z rany.
Bakteriami zarażamy się przez płyny ustrojowe. Płyny ustrojowe, takie jak ślina, wydzielina pochwy i sperma, zawierają duże ilości bakterii. Kontakt z płynami ustrojowymi zakażonej osoby może spowodować przeniesienie zakażenia na zdrową osobę. Zatem zarazić możemy się przez pocałunek oraz seks bez zabezpieczenia z przypadkową osobą. Istnieje duża grupa chorób przenoszonych drogą płciową. Mogą być one wywołane przez wirusy i bakterie. Należą do nich choćby HIV, rzeżączka, kiła. Każda z tych chorób może mieć poważny przebieg, prowadzić do wielu powikłań i być przyczyną np. niepłodności. Powikłanie takie dotyczy osób obu płci.
Istnieje również droga bakteryjnego zakażenia wewnątrzmacicznego oraz zakażenia w trakcie porodu. Ponieważ krew dziecka i matki mają styczność w związku z obecnością i funkcją łożyska, bakterie znajdujące się w ustroju kobiety mogą zostać przeniesione na płód. Zakażenia takie są niezwykle groźne dla nienarodzonego dziecka. Mogą być przyczyną wielu wad i zespołów chorobowych. Może także dochodzić do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Do zakażenia może dochodzić również w czasie porodu. Jeżeli bakterie znajdują się w drogach rodnych kobiety, to dziecko w czasie porodu styka się z nimi i może aspirować je bezpośrednio do nosa, jamy ustnej, mogą one również wnikać przez spojówki do oczu noworodka.
Często słyszymy o tzw. zakażeniach wewnątrzszpitalnych bakteriami lub po przetoczeniu preparatów krwi. Obecnie ryzyko takich zagrożeń jest minimalne. Wiąże się to z dokładnym badaniem i oczyszczaniem wszelkich preparatów krwiopochodnych oraz z używaniem w lecznictwie szpitalnym sprzętu jednorazowego. Jednak czasami dochodzi do zakażenia mimo utrzymywania sterylności i staranności. Ma to związek z tym, że niektóre bakterie „kamuflują się” i w pewnych okresach są niewykrywalne przez stosowane metody detekcji. Jeżeli wówczas zakażona osoba odda krew, zakażenie może zostać niewykryte, a rozwinie się dopiero po przetoczeniu preparatu do biorcy. W podobny sposób można zarazić się bakteriami w trakcie przeszczepu narządu.
Czy wszystkie bakterie są złe?
Chociaż bakterie mają złą sławę, są również dobre bakterie, które warunkują prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Najwięcej takich bakterii żyje w jelicie grubym, a najważniejsze gatunki to Lactobacillus, Bifidobacterium oraz Saccharomyces boulardii. Wchodzą one w skład probiotyków i spełniają wiele funkcji ochronnych, zapobiegają też niektórym chorobom.
Najnowsze
![Kobieta sprawdza coś w telefonie, w tym czasie pielęgniarka podłącza jej kroplówkę](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/zakazenia-szpitalne-hellozdrowie-850x478.jpeg)
![Kobieta myje zęby - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/szczoteczka-do-zebow_adobestock-850x478.jpeg)
Ponad 600 gatunków wirusów na szczoteczkach do zębów i głowicach prysznicowych. To… dobra wiadomość dla świata nauki
![Kobieta w sklepie przy półkach z serem- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/kobieta-kupuje-ser_-adobestock-850x478.jpeg)
Ostrzeżenie GIS: Salmonella w żółtym serze. Sprawdź, czy nie masz tego produktu w domu
![na zdjęciu: kobieta suszy ręce w toalecie publicznej, tekst o chorobach czyhających w toaletach publicznych - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/kobieta-w-toalecie-publicznej_adobe-stock-850x478.jpeg)
Grypa żołądkowa to chyba najmniejszy problem. Oto jakimi chorobami może skończyć się nieumiejętne korzystanie z toalety publicznej
![Mizofobia. Jak obsesyjny lęk przed zarazkami kształtuje zachowania?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/mizofobia-lek-przed-brudem-adobestock-850x478.jpeg)
Mizofobia. Jak obsesyjny lęk przed zarazkami kształtuje zachowania?
![Smutny mężczyzna siedzi na łóżku. tekst dotyczy wrzodów miękkich - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/adobestock_556875263-850x527.jpeg)
Wrzód miękki – możesz z nim wrócić po… współżyciu w tropikach
![Wieczorna kąpiel w jeziorze- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/adobestock_25804408-850x555.jpeg)
Co się dzieje podczas moczenia „cziczi” w wannie, basenie lub jeziorku, tłumaczy Aga Szuścik
![Klientka wyciąga z lodówki sklepowej mięso- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/image-13-850x457.png)
Salmonella i cała rzesza innych groźnych bakterii w mięsie drobiowym z Lidla. „To powinno stanowić wielki alarm”
![Najczęstsze objawy sepsy – nigdy nie powinnaś ich lekceważyć; na zdjęciu pacjentka w szpitalu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_225041107-kopia-850x478.jpg)
Najczęstsze objawy sepsy – nigdy nie powinnaś ich lekceważyć
![Latające kleszcze w lasach](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/07/bruno-emmanuelle-zzqam9docoq-unsplash-850x425.jpg)
Latające kleszcze w Polsce. Kiedy atakuje strzyżak jeleni?
![Zatrucie jadem kiełbasianym, czyli botulizm – jakie są objawy?; na zdjęciu kobieta na tle regałów ze słoikami- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_689497063-kopia-850x567.jpg)
Zatrucie jadem kiełbasianym, czyli botulizm – jakie są objawy?
![Japończyk w masce- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/redd-f-ky0rnlpsv0w-unsplash-kopia-850x568.jpg)
„Mięsożerna choroba” rozprzestrzenia się w Japonii. Władze kraju apelują o ostrożność
![„Ewolucja wciąż może nas wciąż zaskoczyć”, na zdjęciu: dziewczyna w futurystycznym otoczeniu /fot. Unsplash](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/czy-czlowiek-ewoluuje-unsplash-850x567.jpg)
„Ewolucja wciąż może nas zaskoczyć” – mówi doktor Agnieszka Żelaźniewicz, biolożka, specjalistka od medycyny ewolucyjnej
![Anaplazmoza – choroba, którą przenoszą kleszcze. Jak ją wykryć?; na zdjęciu kleszcz- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_242004099-kopia-850x568.jpg)
Anaplazmoza – choroba, którą przenoszą kleszcze. Jak ją wykryć?
![Tyfus to choroba, która może cię zaatakować na egzotycznej wycieczce; na zdjęciu dwie kobiety podczas wycieczki- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/fredrik-ohlander-lswlpuwxfbu-unsplash-kopia-850x567.jpg)
Tyfus to choroba, która może cię zaatakować na egzotycznej wycieczce
![Lekarz stoi przy łóżku chorego mężczyzny](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/dzuma-powraca-hello-zdrowie-gettyimages-1296010651-850x510.jpg)
Dżuma powraca? Odnotowano pierwszy przypadek od 8 lat
![Kobieta stoi przy oknie i trzyma rękę na gardle](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/coraz-wiecej-zakazen-paciorkowcami-hello-zdrowie-850x567.jpeg)
Wysyp zakażeń paciorkowcami różnego typu. „Po 2-3 dniach pacjenci przerywają leczenie. Nie wolno tak robić”
![Na zdjęciu naukowcy w laboratorium: Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/01/adobestock_657235995-kopia-850x557.jpg)
Superantybiotyk coraz bliżej. Nowy lek może uratować tysiące chorych
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_112697778-kopia-850x558.jpg)
Zakażenie krwi wywołują bakterie, wirusy albo grzyby. Jak je rozpoznać?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/silvan-schuppisser-kwwvy-euchm-unsplash-kopia-850x485.jpg)
Tularemia to choroba zakaźna, która niezwykle rzadko atakuje ludzi
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_173420211-kopia-850x425.jpg)
Paciorkowce – rodzaje zakażeń, ich objawy i leczenie
![Czarna śmierć — czy nadal jest niebezpieczna?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/czarna-smierc-850x567.jpg)
Czarna śmierć – co spowodowało śmierć milionów ludzi w Europie?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/adobestock_543886674-kopia-850x567.jpg)
Róża to ostra choroba zakaźna skóry. Jak wygląda i co ją wywołuje?
![Dziecko dostaje szczepionkę na pneumokoki](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/10/szczepionka-na-pneumokoki-850x567.jpg)
Szczepionka na pneumokoki dla dzieci. Co musisz o niej wiedzieć?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/10/szczepionka-na-pneumokoki-dla-doroslych-czyli-skuteczna-obrona-przed-groznymi-bakteriami-850x570.jpg)
Szczepionka na pneumokoki dla dorosłych. Czy warto z niej skorzystać?
![Na zdjęciu kobieta w turbanie z ręcznika, czytająca gazetę- HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/11/pexels-vlada-karpovich-5357430-kopia-1-850x604.jpg)
Wieszasz czysty ręcznik w łazience raz w miesiącu? Chemiczka ostrzega, jakie mogą być tego konsekwencje
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_539827250-kopia-850x463.jpg)
Skąd się bierze gorączka reumatyczna? Objawy u dzieci i dorosłych
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/adobestock_479846222-kopia-850x516.jpg)
Jak działa neomycyna? Maść z antybiotykiem bez recepty
![Korzystanie z telefonu w toalecie jest kiepskim pomysłem nie tylko z uwagi na wątpliwą higienę - na zdjęciu dziewczyna w białym szlafroku korzysta ze smartfona w toalecie HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/10/adobestock_445858904-kopia-850x425.jpg)
Dlaczego nie należy korzystać z telefonu w łazience? Poza tym, że to niehigieniczne
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/pexels-anna-roguszczak-4314604-kopia-850x425.jpg)
Zastrzał, czyli groźne zakażenie ropne – sprawdź metody leczenia
![Anna Lewandowska, fot. Getty Images](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/10/lewandowska-850x569.jpg)
Anna Lewandowska zmaga się z SIBO. Trenerka pierwszy raz o swojej uciążliwej chorobie i specjalnej diecie
![Młoda kobieta cierpiąca na promienicę rozmawia z lekarką.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/promienica-850x567.jpeg)
Czym jest promienica? Czy ta choroba jest niebezpieczna?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/sydney-rae-t4xybj1q_cc-unsplash-kopia-850x553.jpg)
Grzybica jelit jako wynik przerostu Candida – jak poprawić mikrobiom?
![Kobieta kąpie się pod prysznicem](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/08/gis-wydal-zalecenia-dla-calego-kraju-w-zwiazku-z-legionelloza-hello-zdrowie-850x425.jpg)
Już nie tylko Rzeszów jest zagrożony legionellozą. GIS wydał zalecenia dla całego kraju
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/pexels-elina-sazonova-3099666-kopia-850x489.jpg)
Zielona bakteria na paznokciu – jak sobie z nią poradzić?
![Sala szpitalna](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/08/rosnie-liczba-zakazonych-bakteria-legionella-pneumophila-w-rzeszowie-850x567.jpg)
Coraz więcej chorych na legionellozę w Rzeszowie. Kilkudziesięciu zakażonych trafiło do szpitala, jedna osoba zmarła
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/04/adobestock_330844823-kopia-850x425.jpg)
Czym jest zapalenie cewki moczowej? Objawy nie zawsze są oczywiste
![Kobieta przemywa zakażoną ranę na kolanie.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/zakazenie-rany-850x567.jpeg)
Zakażenie rany może być niebezpieczne, ale jak je rozpoznać?
![Kobieta leży na plaży, w ręce ma drinka](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/08/kostki-lodu-w-drinkach-sa-zanieczyszczone-hello-zdrowie-850x527.jpg)
Pijesz na wakacjach drinki z kostkami lodu? Uważaj, mogą być bardziej zanieczyszczone niż woda z toalety
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/pexels-inna-kapturevska-15815821-1-kopia-850x638.jpg)
Bakterie w moczu – czy jest się czego bać?
![Lekarz](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/07/coraz-wiecej-zakazen-paciorkowcami-hello-zdrowie-850x567.jpg)
Niepokojący wzrost infekcji groźną bakterią. „Takich zakażeń nie widzieliśmy od lat”
![Sanepid skontrolował lody z automatów w uczęszczanych przez turystów nadmorskich kurortach - na zdjęciu lody z automatu w dwóch kolorach zielonym i beżowym HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/07/adobestock_419320731-kopia-850x467.jpg)
Sanepid wziął pod lupę lody z automatu w Zachodniopomorskiem. W prawie połowie próbek wykryto groźne bakterie
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/06/adobestock_446343053-kopia-850x582.jpg)
Meningokoki – niebezpieczne bakterie, które mogą doprowadzić do śmierci
![Sklepy wycofują produkty. Jeden z nich groźny dla kobiet w ciąży](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/05/adobestock_413732405-kopia-850x519.jpg)
Sklepy muszą wycofywać produkty. Oba są groźne m.in. dla kobiet w ciąży
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/04/adobestock_240551513-kopia-850x524.jpg)
Dieta Helicobacter pylori – kompletny przewodnik dla pacjentów
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/07/istock-1181328587-850x510.jpg)
Jak działa kwas masłowy? Właściwości i zastosowanie maślanu
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/04/adobestock_175487856-kopia-850x425.jpg)
Posiew nasienia – co to za badanie? Jak interpretować wyniki?
![Kobiety w laboratorium](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/03/pan-850x638.jpg)