Ból głowy po przebudzeniu. Oto najczęstsze przyczyny
Ból głowy po przebudzeniu to częsta przypadłość, która znacznie obniża komfort naszego życia. Niezależnie od tego, czy dolegliwość pojawia się sporadycznie, czy towarzyszy ci regularnie, jej przyczyny mogą być różnorodne. Sprawdźmy więc, dlaczego po przebudzeniu boli głowa.
Przyczyny bólu głowy po przebudzeniu
Ból głowy rano, po przebudzeniu, może wynikać z różnych czynników. Jednym z najczęstszych powodów jest brak odpowiedniej ilości snu lub jego niska jakość. Dolegliwość u niektórych osób pojawia się również przez:
- bezsenność,
- przerywany sen,
- niewygodny materac,
- duszne pomieszczenie,
- nadmierne napięcie mięśni szyi oraz karku, spowodowane nieprawidłową pozycją ciała podczas snu.
Negatywnie na jakość snu, a tym samym na regenerację, wpływa także chrapanie oraz bezdech senny, które dodatkowo prowadzą do niedotlenienia organizmu, co sprzyja bólom głowy. Osoby cierpiące na wymienione dolegliwości często zgłaszają silny ból głowy po przebudzeniu, zlokalizowany zwłaszcza w okolicy czoła i skroni.
Na końcu warto również zwrócić uwagę na wahania hormonalne, szczególnie w kontekście zdrowia kobiet, ponieważ mogą one wpływać na występowanie porannych bólów głowy. Inne przyczyny obejmują odwodnienie organizmu oraz spożycie alkoholu poprzedniego wieczoru.
Jakie są rodzaje porannych bólów głowy?
Ból głowy, który pojawia się rano, może przybierać różne formy, w zależności od przyczyny oraz indywidualnych predyspozycji organizmu. W związku z tym, wyróżnia się kilka najczęstszych typów bólu głowy, które występują po przebudzeniu.
Napięciowy ból głowy po przebudzeniu
Napięciowy ból głowy to najczęstszy rodzaj bólu, który pojawia się z tyłu głowy po przebudzeniu. Związany jest z nadmiernym napięciem mięśni szyi, karku i ramion, często wynikającym z nieprawidłowej pozycji podczas snu lub przewlekłego stresu. Tego typu ból zazwyczaj ma charakter tępy i uciskowy, a jego intensywność może wzrastać w ciągu dnia.
Migrena poranna
Migreny mogą występować o każdej porze dnia, jednak u niektórych osób ataki są szczególnie nasilone zaraz po przebudzeniu. Charakterystyczny dla migreny jest jednostronny, pulsujący ból głowy, któremu towarzyszą nudności, wymioty oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki.
Ból głowy po przebudzeniu związany z bezdechem sennym
Osoby cierpiące na bezdech senny często doświadczają bólów głowy po przebudzeniu. Jest to zazwyczaj tępy, rozproszony ból, który utrzymuje się przez kilka godzin. Bezdech to bowiem nic innego, jak przerwy w oddychaniu podczas snu, które skutkują epizodami niedotlenienia mózgu.
Ból głowy po przebudzeniu związany z bruksizmem
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami podczas snu, powoduje u wielu osób bóle głowy zaraz po przebudzeniu z uwagi na nadmierne napięcie mięśni żuchwy i skroni, które przenosi się na okolice głowy, wywołując omawiane dolegliwości. Najczęściej mają wtedy charakter pulsujący lub uciskowy.
Silny ból głowy po przebudzeniu – kiedy udać się do lekarza?
Silny ból głowy po przebudzeniu, zwłaszcza jeśli pojawia się regularnie lub trwa przez dłuższy czas, jest sygnałem, którego nie należy ignorować. W przypadku, gdy bólowi towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak nudności, wymioty, zawroty głowy, problemy z widzeniem czy osłabienie kończyn, konieczne jest szybkie podjęcie działań diagnostycznych.
Bóle głowy rano po przebudzeniu mogą być również symptomem nadciśnienia tętniczego. Poranne dolegliwości tego typu są jednym z charakterystycznych objawów tego schorzenia, ponieważ ciśnienie krwi naturalnie wzrasta rano, co potęguje problem. Podobne objawy dają zaburzenia neurologiczne, guzy mózgu czy krwawienia wewnątrzczaszkowe.
Silne, uporczywe bóle głowy, szczególnie te występujące po przebudzeniu, nie powinny być bagatelizowane, zwłaszcza jeśli dotychczas się nie pojawiały. Jeśli dolegliwość jest tak silna, że utrudnia codzienne funkcjonowanie lub występuje w połączeniu z poważnymi objawami neurologicznymi, konieczna jest wizyta u specjalisty. Ważne jest monitorowanie ciśnienia krwi oraz wykonanie badań diagnostycznych (badania krwi i moczu, tomografia komputerowa), które pomogą ustalić źródło problemu.
Bibliografia:
- Ganguly G., “Alarm Clock” Headaches, Journal of Clinical Sleep Medicine 2011, 7(6): 681-682.
- Spałka J., Kędzia K., Kuczyński W., Morning Headache as an Obstructive Sleep Apnea-Related Symptom among Sleep Clinic Patients — A Cross-Section Analysis, Brain Sciences 2020, 10(1): 57.
- Vieira K., Folchini C., Heyde M., Wake-Up Headache Is Associated With Sleep Bruxism, Headache 2020, 60(5):974-980.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
„Przeszłam przez ból migrenowy, stygmatyzację i medyczny gaslighting, i mam już dość”. Gwiazda filmów Marvela wspiera osoby chorujące na migrenę
Kobiety inaczej radzą sobie z bólem niż mężczyźni i są bardziej podatne na uzależnienia od opioidów
To mit, że na RZS chorują tylko starsi ludzie. „Bolało mnie dosłownie wszystko. Nawet kołdra była za ciężka”
11 potencjalnych przyczyn bólu głowy i oczu. Czy warto się martwić?
się ten artykuł?