cesarskie cięcie
Coraz więcej ciąż zarówno w Polsce, jak i na świecie kończy się cesarskim cięciem. W części przypadków jest to niezbędne i najlepsze dla zdrowia i życia matki i dziecka. Rośnie jednak zdecydowanie procent tzw. cesarskich cięć na życzenie. W dużej mierze wiąże się to ze strachem przed bólem naturalnego porodu, długością jego trwania, komplikacjami. Pozornie cesarskie cięcie postrzegane jest kobiety, jako bardziej bezpieczna i przewidywalna metoda porodu. W rzeczywistości jest to bardzo poważna operacja, po której kobieta i jej ciało dochodzi do siebie przez tygodnie.
Blizna po cesarce
W dzisiejszych czasach blizna po cesarskim cięciu to najczęściej pozioma linia na wysokości około 2 palców powyżej spojenia łonowego. Dzięki temu w większości przypadków możliwe jest jej ukrycie pod bielizną czy bikini. Metodą cięcia wykorzystywaną kiedyś było cięcie pionowe niemalże przez cały brzuch. Dziś stosuje się ją w skrajnych wypadkach, gdy konieczne jest natychmiastowe wyciągnięcie dziecka na świat. Standardowa pozioma blizna po cesarskim cięciu nie jest duża. Ma około 10-15 centymetrów długości i 2-3 milimetrów szerokości. Jej wielkości uzależniona jest od kilku czynników. W zależności od wielkości dziecka blizna będzie większa lub mniejsza od tych standardowych wymiarów. Na wielkość wykonanego cięcia ma również wpływ położenie dziecka.Tusza rodzącej również może mieć znaczenie w kontekście wielkości nacięcia. Im większa tusza kobiety, tym większe nacięcie.
W pierwszych tygodniach po porodzie blizna jest czerwona lub różowa, z czasem jednak blednie i po jakimś czasie staje się niemal niewidoczna. Mogą jednak tworzyć się wokół niej zgrubienia, czyli tzw. bliznowiec. Niestety zrosty po cesarskim cięciu mogą pojawić również nie bezpośrednio w miejscu rany, ale też w innych miejscach. Można próbować zminimalizować ryzyko wystąpienia ich stosując specjalne maści do blizn pooperacyjnych. Maści te stosuje się na wygojoną ranę po cc, czyli po zdjęciu szwów. Mają działanie przeciwzapalne, regenerują i poprawiają ukrwienie tkanek, zmniejszają również swędzenie blizny i poczucie napięcia skóry w tym miejscu. Najlepiej stosować je kilka razy dziennie przez kilka miesięcy.
Gojenie blizny po cesarskim cięciu
Podczas cesarskiego cięcia lekarz przecina, a następnie zszywa kilka warstw – skórę, tkankę podskórną, powięź poprzeczną brzucha oraz macicę. Ze względu na to jest to bardzo poważna rana, której gojenie trwa nawet kilka tygodni. Jeśli wszystko goi się prawidłowo, po tygodniu zdejmowane są szwy zewnętrzne. Szwy wewnętrzne rozpuszczają się dopiero po około 3 miesiącach od porodu. Jak więc zadbać o ranę po cc? W ciągu pierwszych dni po porodzie najlepiej nie moczyć opatrunku nałożonego na ranę. W przypadku, gdy zmoczy się go podczas kąpieli, najlepiej poprosić pielęgniarkę o zmianę opatrunku. Po zdjęciu szwów ranę najlepiej obmywać wodą z mydłem. Można również przecierać ją środkiem dezynfekującym. Przy niezagojonej jeszcze dobrze ranie warto też postawić na wygodne, przewiewne ubrania z naturalnych materiałów, które nie będą uciskać. Dobrym rozwiązaniem są też wysokie majtki, których gumka nie będzie podrażniała rany. Co bardzo ważne, kobieta do 3 miesięcy po porodzie przez cesarskie cięcie nie powinna dźwigać ciężarów. Może to doprowadzić do pęknięcia szwów lub powstawania krwiaków. Ból w okolicach rany po cesarskim cięciu mija po około 4-6 tygodniach. Ze względu na przecięcie nerwów podczas cesarskiego cięcia kobieta może również odczuwać mrowienie w okolicach rany. Powinno ustąpić do pół roku po porodzie.
Ćwiczenia po cesarce – kiedy?
Kobiety po porodzie chcą jak najszybciej powrócić do dawnej formy. W przypadku kobiet rodzących naturalnie jest to znacznie prostsze, niż w przypadku kobiet rodzących przez cesarskie cięcie. Te pierwsze już po kilku godzinach od porodu są w stanie wstać i poruszać się normalnie. Te drugie jeszcze przez długie tygodnie zmagają się z dolegliwościami związanymi z raną po cesarskim cięciu i przychodzi im to znacznie ciężej. Jeśli jednak nie ma przeciwwskazań, zaleca się, aby kobieta nie leżała w łóżku. Czas połogu trwała około 6 tygodni. W tym czasie kobieta nie powinna podejmować intensywnych ćwiczeń fizycznych. Początkowo pierwszymi ćwiczeniami po cesarce jest wstawanie z łóżka i kładzenie się. Kolejny etap to spacery. Pierwsze drobne ćwiczenia brzucha powinny być wykonywane dopiero po zagojeniu rany. Intensywne ćwiczenia rozpoczęte w krótkim czasie po cesarskim cięciu mogą powodować nasilenie dolegliwości bólowych związanych z raną. Skutkiem mogą być również problemy z gojeniem rany, pojawianie się zgrubień i bliznowców, a także zaburzenia laktacji.