![Nastolatka/ Tekst o badaniu bólu menstruacyjnego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/nastolatka-pexels-polina-zimmerman-3958584-850x478.jpg)
Cykl miesiączkowy
Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa zazwyczaj 28 dni i składa się z trzech zasadniczych faz: przedowulacyjnej (folikularnej), owulacyjnej i poowulacyjnej (lutealnej). Dni płodne cyklu miesiączkowego przypadają na etap owulacji.
Cykl miesiączkowy to zmiany zachodzące w określonych fazach w organizmie kobiety dojrzałej płciowo. Celem tych zmian jest przygotowanie komórki jajowej do zapłodnienia.
Co to jest cykl miesiączkowy?
Cykl miesiączkowy nazywany jest inaczej cyklem menstruacyjnym lub owulacyjnym. Polega na regularnych zmianach następujących w organizmie kobiety, które służą przygotowaniu komórki jajowej do zapłodnienia. Oznacza to, że cykl miesiączkowy pozwala na utrzymanie kobiecej rozrodczości. Jest on regulowany przez układ hormonalny i ujawnia się głównie poprzez krwawienia miesięczne.
Cykl miesiączkowy a hormony
W cyklu miesiączkowym najważniejszą rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogen i progesteron. Istotny jest także hormon folikulotropowy (FSH) odpowiadający za pobudzanie wzrostu pęcherzyków jajnikowych. Innym ważnym związkiem uczestniczącym w cyklu miesiączkowym jest hormon luteinizujący (LH), który reguluje uwalnianie jajeczka z pęcherzyka Graafa.
Ile trwa cykl miesiączkowy i jak go obliczyć?
Cykl miesiączkowy kobiety trwa zazwyczaj 28 dni, jednak kilkudniowe odchylenia nie stanowią podstaw do niepokoju. Powinien mieścić się w przedziale 21–35 dni. Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej między 11. a 16. rokiem życia. U młodych dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, cykle są często nieregularne, co oznacza, że mogą być krótsze lub dłuższe niż wspomniane 21–35 dni. W innych przypadkach nieprawidłowa długość cyklu miesiączkowego jest wskazaniem do konsultacji z ginekologiem. Przyczynami nieregularnej miesiączki mogą być: silny stres, niewłaściwe stężenie hormonów tarczycowych, wysoki poziom prolaktyny, zespół policystycznych jajników, stosowanie restrykcyjnej diety.
Liczenie cyklu miesiączkowego rozpoczyna się od pierwszego dnia miesiączki, czyli od momentu wystąpienia krwawienia miesięcznego. Koniec cyklu przypada na ostatni dzień przed pojawieniem się kolejnej menstruacji. Krwawienie miesięczne trwa zazwyczaj od 3 do 7 dni. Owulacja występuje natomiast na około 14. dnia przed pierwszym dniem kolejnej miesiączki. W obliczaniu dni płodnych przyjmuje się zasadę, że trwają one do 3 dni po owulacji i 7 dni przed owulacją.
Fazy cyklu miesiączkowego
Prawidłowy cykl miesiączkowy składa się z trzech zasadniczych faz. Pierwsza z nich – faza przedowulacyjna, inaczej folikularna, wiąże się z dojrzewaniem komórki jajowej. Druga faza cyklu miesiączkowego – owulacyjna – cechuje się pęknięciem pęcherzyka Graafa, w następstwie czego dochodzi do uwolnienia komórki jajowej. Ostatnia faza cyklu to faza lutealna pojawiająca się po owulacji.
- Faza folikularna (przedowulacyjna, estrogenowa) rozpoczyna się wraz z pierwszym dniem cyklu miesiączkowego, który jest jednocześnie pierwszym dniem miesiączki, czyli krwawienia. Faza folikularna trwa zazwyczaj około 14 dni. Charakterystyczne dla tego etapu jest wydzielanie przez przedni płat przysadki mózgowej dużej ilości hormonu folikulotropowego (FSH). Jego rolą jest stymulowanie dojrzewania pęcherzyków jajnikowych odpowiedzialnych za rozpoczęcie produkcji żeńskich hormonów płciowych – estrogenów. Faza folikularna wiąże się ze wzrostem poziomu estrogenów, gdyż organizm kobiety przygotowuje się do potencjalnej ciąży. Hormony te odpowiadają natomiast za stworzenie środowiska sprzyjającego dotarciu plemników do komórki jajowej – m.in. zmniejszają lepkość śluzu w szyjce macicy.
- Faza owulacyjna jest momentem największej płodności kobiety. Dni płodne w cyklu menstruacyjnym mają miejsce właśnie w czasie owulacji. Trwają kilka dni przed oraz kilka dni po zakończonej owulacji. Istotą fazy owulacyjnej jest uwolnienie komórki jajowej, która jest gotowa do zapłodnienia.
- Faza lutealna (ciałka żółtego, progesteronowa) występuje po owulacji i trwa do momentu kolejnej miesiączki. Oznacza koniec owulacji. Rozpoczyna się w momencie, gdy w pęcherzyku jajnikowym powstanie ciałko żółte stanowiące pozostałość pękniętego pęcherzyka Graafa. Na tym etapie dochodzi do zmian potencjalnie umożliwiających zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej w postaci przebudowy i dojrzewania błony śluzowej macicy, poszerzania występujących w niej gruczołów, pogrubienia tkanki łącznej oraz gromadzenia wartości odżywczych.
Cykl miesiączkowy a temperatura ciała
Cykl miesiączkowy wiąże się z licznymi zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety. Jednym z czynników, który zmienia się w zależności od fazy cyklu miesiączkowego, jest temperatura. W fazie przedowulacyjnej waha się ona w granicach 36,4–36,6°C. Najwyższa temperatura cyklu miesiączkowego przypada na czas owulacji, kiedy wzrasta średnio o 0,5°C. W ostatniej fazie cyklu – poowulacyjnej (lutealnej) – wynosi od 36,9 do 37,1°C.
Najnowsze
![Nastolatka/ Tekst o badaniu bólu menstruacyjnego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/10/nastolatka-pexels-polina-zimmerman-3958584-850x478.jpg)
![Georgina Jelley](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/georgina-jelley-ma-alergie-na-wlasna-miesiaczke-hello-zdrowie-1-850x480.jpg)
Ma alergię na własną miesiączkę. „Ciągle łzawiły mi oczy, a policzki były zaczerwienione” – mówiła 28-latka
![Bella Humphries](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/bella-humphries-z-humorem-o-okresie-hello-zdrowie-e1723540324190-jpg-850x480.jpg)
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
![Ewa Swoboda na igrzyskach olimpijskich w Paryżu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/ewa-swoboda-igrzyska-w-paryzu-gettyimages-2164930888-850x505.jpg)
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
![Kobieta ćwiczy jogę- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/adobestock_229900994-850x567.jpeg)
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
![Środki higieniczne w toalecie- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/adobestock_465800801-850x567.jpeg)
Nie tylko mydło do rąk i papier toaletowy, ale także podpaski. Resort edukacji zadba o łazienkowy komfort polskich uczniów
![Na korytarzu szkolnym jedna dziewczynka mówi coś drugiej na ucho- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/adobestock_284803748-kopia-2-850x540.jpg)
Miesiączkują coraz młodsze dziewczynki. Naukowcy biją na alarm: „To zwiększa ryzyko raka”
![Kobieta siedząca w przejściu podziemnym- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/pexels-mart-production-8078420-kopia-850x567.jpg)
„Trafiają do szpitala już w poważnym stanie. To efekt tego, że mając okres, nie myją się przez kilka dni”. Jaka jest bezdomna miesiączka?
![Jessica Biel](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/jessica-biel-o-swoich-doswiadczeniach-menstruacji-hello-zdrowie-gettyimages-2151789512-850x497.jpg)
Jessica Biel wydała książkę dla dzieci o menstruacji. „Najwyższy czas, byśmy otwarcie rozmawiali o okresie”
![Na zdjęciu kobiety ze Stowarzyszenia Projekt Masterki- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/projekt-masterki-kopia-850x519.jpg)
„Facetom po prostu się ta wiedza należy”. Nagrały film, który powinien zobaczyć każdy mąż, brat i ojciec
![Ból głowy przed okresem często występuje razem z zawrotami. Dlaczego?; na zdjęciu kobieta leżąca w łóżku- Hello zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/jayson-hinrichsen-4m4dm16xiuw-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Ból głowy przed okresem często występuje razem z zawrotami. Dlaczego?
![Senność przed okresem – dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić?; na zdjęciu śpiąca kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/kinga-howard-fvrtlkgq700-unsplash-kopia-850x568.jpg)
Senność przed okresem – dlaczego się pojawia? Jak sobie z nią radzić?
![Skrócenie cyklu miesiączkowego. To może być poważny problem?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/virginia-berbece-nyteh6u7lm8-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Skrócenie cyklu miesiączkowego. To może być poważny problem?
![Czy podczas okresu można zajść w ciążę? To możliwe; na zdjęciu leżąca para- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-hubert-kolucki-16681629-kopia-850x592.jpg)
Czy podczas okresu można zajść w ciążę? To możliwe
![Nagłe wydłużenie cyklu miesiączkowego. Co może być tego przyczyną? ; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/reynier-carl-ro9tucududk-unsplash-kopia-850x544.jpg)
Nagłe wydłużenie cyklu miesiączkowego. Co może być tego przyczyną?
![Fazy cyklu miesiączkowego – wszystko, co musisz o nich wiedzieć; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-megan-ruth-15672251-kopia-850x425.jpg)
Fazy cyklu miesiączkowego – wszystko, co musisz o nich wiedzieć
![Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć poważne i prozaiczne przyczyny; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/remy_loz-m03wgtstwom-unsplash-kopia-850x516.jpg)
Zaburzenia miesiączkowania mogą mieć poważne i prozaiczne przyczyny
![Alkohol a okres. Czy napoje wysokoprocentowe mają na niego wpływ?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-lair-arce-15860773-kopia-850x425.jpg)
Alkohol a okres. Czy napoje wysokoprocentowe mają na niego wpływ?
![Jessica Biel](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/jessica-biel-mowi-o-swojej-pierwszej-miesiaczce-hello-zdrowie-gettyimages-2027637165-850x502.jpg)
Jessica Biel wspomina pierwszą miesiączkę: „Histerycznie płakałam i bardzo się bałam”
![Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości; na zdjęciu kobieta trzymająca dłonie na brzuchu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-cottonbro-studio-6542718-kopia-850x578.jpg)
Higiena podczas miesiączki – przegląd dostępnych możliwości
![Ból pochwy przed okresem. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/adobestock_668659748-kopia-850x567.jpg)
Ból pochwy przed okresem. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć
![Pojawiła się u ciebie grypa miesiączkowa? Nie bagatelizuj jej; na zdjęciu kobieta siedząca na fotelu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-alina-matveycheva-20295109-kopia-850x540.jpg)
Pojawiła się u ciebie grypa miesiączkowa? Nie bagatelizuj jej
![Przewodnik po menstruacji – poznaj jej przyczyny i objawy; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/kateryna-hliznitsova-oahi6-zasv4-unsplash-kopia-850x544.jpg)
Przewodnik po menstruacji – poznaj jej przyczyny i objawy
![Masz mdłości przed okresem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić; na zdjęciu kobieta trenująca jogę- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/olivia-bauso-6lmrstruwue-unsplash-kopia-850x481.jpg)
Masz mdłości przed okresem? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić
![Dlaczego odczuwasz ból piersi przed miesiączką? Sprawdź; na zdjęciu kobieta siedząca w fotelu na tle okna- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/adrian-infernus-fipmosi1i00-unsplash-kopia-850x511.jpg)
Dlaczego odczuwasz ból piersi przed miesiączką? Sprawdź
![Odczuwasz ból pleców przed okresem? Sprawdź, dlaczego; na zdjęciu rozciągająca się kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/adobestock_531819158-kopia-850x468.jpg)
Odczuwasz ból pleców przed okresem? Sprawdź, dlaczego
![Wszystko, co musisz wiedzieć o cyklu miesiączkowym; na zdjęciu kobieta na tle czerwonej zasłony- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-cottonbro-studio-8746286-kopia-850x485.jpg)
Wszystko, co musisz wiedzieć o cyklu miesiączkowym
![Upławy przed okresem są naturalne, czy to objaw infekcji?; na zdjęciu młoda kobieta z zamkniętymi oczami- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/pexels-sasha-17411763-kopia-850x425.jpg)
Upławy przed okresem są naturalne, czy to objaw infekcji?
![Biegunka podczas okresu. Czy powinna budzić niepokój?; na zdjęciu kobieta z termoforem na brzuchu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/adobestock_673777852-kopia-850x595.jpg)
Biegunka przed okresem. Czy powinna budzić niepokój?
![Puchnięcie przed okresem – dlaczego go doświadczasz? ; na zdjęciu kobieta na tle okna- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/monika-kozub-9evqbiy9lj8-unsplash-kopia-850x527.jpg)
Puchnięcie przed okresem – dlaczego go doświadczasz?
![Uczniowie siedzą na szkolnej stołówce i jedzą lunch](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/niezgoda-na-rezygnacje-edukacji-o-menstruacji-w-programie-szkolnym-hello-zdrowie-850x567.jpg)
„Mówimy NIE usunięciu wiedzy o cyklu miesiączkowym z podstawy programowej” – grzmi Fundacja Różowa Skrzyneczka
![Na zdjęciu dojrzała przytulająca się do siebie para: kobieta i mężczyzna\ Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/01/adobestock_487350002-kopia-850x425.jpg)
Menopauza a seksualność. Co zrobić, żeby życie intymne nadal było udane?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/12/adobestock_431381300-kopia-850x567.jpg)
Zmiany w pochwie a menopauza – jakich problemów możesz się spodziewać?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/12/adobestock_522018447-kopia-850x567.jpg)
Bezsenność a menopauza – jak radzić sobie z tym powszechnym problemem?
![Kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/11/objawy-perimenopauzy-hello-zdrowie-850x425.jpg)
Perimenopauza to początek poważnych zmian w życiu kobiety
![Bardzo nietypowe objawy menopauzy, czyli ból brzucha, szumy w uszach i nie tylko, na zdjęciu koieta w wieku menopauzalnym siedząca na kanapie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/bardzo-nietypowe-objawy-menopauzy-czyli-bol-brzucha-szumy-w-uszach-i-nie-tylko-850x536.jpg)
Bardzo nietypowe objawy menopauzy, czyli ból brzucha, szumy w uszach i nie tylko
![Kobieta, prawdopodobnie w okresie menopauzy, ćwiczy na plaży. Ma pomarańczową bluzę i białe spodnie dresowe, włosy związane w kok](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/01/adobestock_208219680-kopia-850x425.jpg)
Duży brzuch w okresie menopauzy. Jakie są jego przyczyny?
![Uderzeniom gorąca w okresie menopauzy towarzyszą inne objawy, takie jak bezsenność, wahania nastroju czy kołatanie serca i uczucie niepokoju - na zdjęciu kobieta w szarym sweterku ze złotymi guzikami przy nadgarstkach opiera się o stół, ma siwe, na krótko ścięte włosy i okulary z czarnymi oprawkami Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/01/adobestock_318214707-kopia-850x540.jpg)
Kołatanie serca i niepokój w okresie menopauzy. To objawy stresu czy poważnej choroby?
![Rozmiary tamponów – jak dokonać odpowiedniego wyboru; na zdjęciu kobieta trzymająca tampona- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/rozmiary-tamponow-jak-dokonac-odpowiedniego-wyboru-850x425.jpg)
Rozmiary tamponów – jak dokonać odpowiedniego wyboru?
![Co powoduje pogorszone samopoczucie przed okresem; na zdjęciu kobieta w czarnych okularach przeciwsłoneczych- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/co-powoduje-pogorszone-samopoczucie-przed-okresem-megan-ruth-850x501.jpg)
Co powoduje pogorszone samopoczucie przed okresem?
![Jak wkładać tampon Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze; na zdjęciu tampon- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/jak-wkladac-tampon-sprawdz-czy-na-pewno-robisz-to-dobrze-850x485.jpg)
Jak wkładać tampon? Sprawdź, czy na pewno robisz to dobrze
![Zgaga przed okresem i ból żołądka, czyli nietypowe objawy PMS; na zdjęciu kobieta patrząca w dół- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/zgaga-przed-okresem-i-bol-zoladka-czyli-nietypowe-objawy-pms-polina-shirokova-850x591.jpg)
Zgaga przed okresem i ból żołądka, czyli nietypowe objawy PMS
![Badanie moczu a okres – czy jest wykluczone w czasie menstruacji; na zdjęciu laboratorium- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/badanie-moczu-a-okres-czy-jest-wykluczone-w-czasie-menstruacji-850x568.jpg)
Badanie moczu a okres – czy jest wykluczone w czasie menstruacji?
![Stres a okres. Czy stres wpływa na cykle miesiączkowe?; na zdjęciu kobieta w czarnym stroju siedząca na łóżku- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/stres-a-okres-czy-stres-wplywa-na-cykle-miesiaczkowe-karina-gibaidullina-850x548.jpg)
Stres a okres. Czy stres wpływa na cykle miesiączkowe?
![Czy podwyższona temperatura przed okresem powinna niepokoić; na zdjęciu kobieta stojąca na tle budynku- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/czy-podwyzszona-temperatura-przed-okresem-powinna-niepokoic-sule-makaroglu-850x557.jpg)
Czy podwyższona temperatura przed okresem powinna niepokoić?
![Z czego wynika ból nóg przed okresem; na zdjęciu kobieta siedząca przy ścianie, opierająca ręce na kolanach- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/z-czego-wynika-bol-nog-przed-okresem-daniel-monteiro-850x633.jpg)
Z czego wynika ból nóg przed okresem?
![Objawy przed okresem – po czym poznać, że zbliża się miesiączka., na zdjęciu kobieta tyłem z odkrytymi plecami- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/objawy-przed-okresem-po-czym-poznac-ze-zbliza-sie-miesiaczka-850x540.jpg)
Objawy przed okresem – po czym poznać, że zbliża się miesiączka?
![Kobiety ćwiczą w trakcie menstruacji - HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/05/okres-a-aktywnosc-fizyczna-hellozdrowie-pexels-850x425.jpg)