![Na zdjęciu: piękna kobieta o pełnych kształtach - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/pelne-ksztatly-brooke-cagle-unsplash-850x478.jpg)
Endokrynologia
Endokrynologia jest dziedziną medycyny zajmującą się schorzeniami układu wewnątrzwydzielniczego, czyli m.in. tarczycy, przytarczyc, przysadki mózgowej oraz nadnerczy. Dziedzina ta obejmuje także zaburzenia hormonalne powstałe na skutek nieprawidłowej pracy gruczołów dokrewnych, choroby metaboliczne oraz schorzenia jąder i jajników.
Endokrynologia jest podzielona na działy: ogólny, dziecięca i endokrynologii ginekologicznej. O ile pierwszy z nich obejmuje wszystkie gruczoły dokrewne, tak ostatni skupia się tylko na zaburzeniach hormonalnych związanych z układem rozrodczym zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Z jakimi dokładnie problemami można się zgłaszać do endokrynologa i kto może nim zostać?
Endokrynologia – co to jest za dziedzina medycyny?
Endokrynologia jest dziedziną medycyny skupiającą się na leczeniu chorób układu wewnątrzwydzielniczego, który obejmuje wszystkie gruczoły dokrewne, takie jak: tarczyca, przytarczyce, przysadka mózgowa, kora i rdzeń nadnerczy oraz zaburzenia hormonalne powstałe na skutek nieprawidłowej pracy tych gruczołów. Dziedzina endokrynologia zajmuje się także chorobami metabolicznymi, zaburzeniami odżywiania oraz schorzeniami jąder i jajników.
Kto może zostać endokrynologiem?
Endokrynologia nie jest odrębną specjalizacją. Jest to podspecjalizacja, o którą mogą się ubiegać osoby mające tytuł lekarza chorób wewnętrznych, pediatrii, ginekologii i położnictwa oraz chirurgii ogólnej. Specjalizacja z endokrynologii trwa około 3 lat. W czasie kształcenia lekarze muszą odbyć kursy specjalizacyjne i staże kierunkowe zakończone kolokwium sprawdzającym wiedzę. W czasie nauki muszą też wykonywać zabiegi i wszystkie niezbędne procedury medyczne. Specjalizację kończy państwowy egzamin specjalizacyjny (PES) składający się z dwóch etapów. Pierwszym etapem jest test obejmujący 120 pytań jednokrotnego wyboru. Etapem końcowym jest egzamin ustny.
Kiedy się zgłosić do endokrynologa ogólnego?
Ponieważ mało chorych wie, co to jest endokrynologia i jakimi schorzeniami dokładnie zajmuje się ta dziedzina, warto zapoznać się listą chorób, którymi powinien zająć się lekarz endokrynolog. Do takich schorzeń zalicza się:
- choroby tarczycy – niedoczynność, nadczynność, choroba Hashimoto;
- choroby przysadki mózgowej – niedoczynność, nadczynność, choroba Cushinga, guzy przysadki, moczówka prosta;
- choroby przytarczyc;
- zaburzenia hormonalne powstałe na skutek nieprawidłowości w pracy gruczołów dokrewnych;
- choroby trzustki – choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca;
- nowotwory gruczołów dokrewnych;
Do endokrynologa ogólnego trzeba mieć skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Na wizytę można udać się również prywatnie. Jej koszt to wydatek rzędu 150–200 złotych.
Kiedy iść do endokrynologa-ginekologa?
Endokrynologia ginekologiczna to dział endokrynologii zajmujący się chorobami układu rozrodczego zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn oraz związanymi z tymi schorzeniami zaburzeniami hormonalnymi. Ginekolog-endokrynolog zajmuje się także ciążami wysokiego ryzyka, których utrzymanie jest trudne ze względu na nieprawidłowości w funkcjonowaniu gruczołów dokrewnych. (tzw. endokrynologia ciąży).
Do takiego specjalisty można się zgłosić także z:
- chorobami gonad, takimi jak: zaburzenia dojrzewania, zaburzenia miesiączkowania;
- z hirsutyzmem – nadmiernym owłosieniem spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi;
- chorobami układu rozrodczego u mężczyzn np. jąder;
- zaburzeniami hormonalnymi u mężczyzn – impotencja, ginekomastia, niepłodność, andropauza;
- schorzeniami układu rozrodczego u kobiet np. jajników;
- menopauzą – ginekolog-endokrynolog dobiera i prowadzi hormonalną terapię zastępczą u kobiet w okresie menopauzy;
- doborem środków antykoncepcyjnych.
Wizytę u tego specjalisty można odbyć w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. Warto jednak pamiętać, że na pewno zleci on badania, których koszt może być wysoki. W takim przypadku nie są one refundowane. Ich cena może sięgać nawet kilkuset złotych, jeśli są to badania laboratoryjne i obrazowe (np. tomografia, rezonans lub ultrasonografia). Cena wizyty prywatnej u endokrynologa-ginekologa to wydatek rzędu 200 złotych.
Najnowsze
![Na zdjęciu: piękna kobieta o pełnych kształtach - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/pelne-ksztatly-brooke-cagle-unsplash-850x478.jpg)
![Hashimoto u mężczyzny występuje rzadziej niż u kobiet, ale może się zdarzyć. Lekarka bada tarczycę u starszego mężczyzny, być może to pierwsze objawy hashimoto.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/hashimoto-u-mezczyzny-adobestock-850x478.jpeg)
Co warto wiedzieć o Hashimoto u mężczyzny?
![Smutna kobieta patrzy na swoje odbicie w lustrze – zły nastrój oraz epizody depresyjne to objawy psychiczne hashimoto.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/objawy-psychiczne-hashimoto-adobestock-850x478.jpeg)
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
![Lekarz trzyma próbkę krwi w probówce pobranej na badania tarczycy. W tle widać m.in. prawidłowe TSH – hashimoto nie zostało zdiagnozowane.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/hashimoto-a-wynik-tsh-adobestock-850x478.jpeg)
Hashimoto a prawidłowe TSH. Czy taki wynik jest możliwy?
![Młoda para na konsultacji w klinice niepłodności. Lekarka tłumaczy sytuację, a kobieta chowa twarz w dłoniach - mogła usłyszeć diagnozę o niepłodności pierwotnej.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/konsultacja-w-klinice-nieplodnosci-adobestock-850x319.jpeg)
Niepłodność pierwotna może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn
![Laborant przygotowuje materiał do jednego z badań genetycznych na niepłodność przy użyciu pipety.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/badania-genetyczne-pod-mikroskopem-gettyimages-850x567.jpg)
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
![Młoda para patrzy na test ciążowy, prawdopodobnie negatywny, to może być niepłodność wtórna](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/nieplodnosc-wtorna-adobestock-850x567.jpeg)
Niepłodność wtórna – kiedy starania o dziecko nie przynoszą efektów
![Na zdjęciu: Para siedzi przed lekarzem trzymając się za ręce; to konsultacja w sprawie leczenia niepłodności](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/para-siedzi-przed-lekarzem-trzymajac-sie-za-rece-gettyimages-850x567.jpg)
Leczenie niepłodności w Polsce – kto może skorzystać ze wsparcia NFZ?
![Na zdjęciu: Na pierwszym planie widać negatywny test ciążowy, w tle smutna kobieta u której przyczyną zajścia w ciążę jest niepłodność idiopatyczna.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/kobieta-siedzi-na-lozku-z-neatywnym-testem-ciazowym-850x568.jpg)
Niepłodność idiopatyczna, czyli kiedy przyczyna jest nieznana
![Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/adobestock_275694069-kopia-850x567.jpg)
Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?
![Kobieta stoi w kuchni przy stole na którym leżą warzywa na regenerację trzustki](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/adobestock_480384666-kopia-850x493.jpg)
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
![Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_753218750-kopia-850x567.jpg)
Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?
![Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-susan-flores-232226967-20339234-kopia-850x540.jpg)
Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?
![Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/circling-sea-5zb2prcmbu-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje
![Nadczynność kory nadnerczy to choroba o skomplikowanej etiologii](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_271705631-kopia-850x567.jpg)
Nadczynność kory nadnerczy to choroba o skomplikowanej etiologii
![Rak nadnerczy – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Czy jest groźny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_332342928-kopia-850x567.jpg)
Rak nadnerczy – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Czy jest groźny?
![Niewydolność jajników. Kiedy jajniki przestają pracować za wcześnie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/jc-gellidon-a8ndaylne90-unsplash-kopia-850x455.jpg)
Niewydolność jajników. Kiedy jajniki przestają pracować za wcześnie?
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/sonnie-hiles-9n-usdehihy-unsplash-kopia-850x506.jpg)
Lipotropina (LPH) – przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru hormonu
![Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-edmosckov-20867011-kopia-850x519.jpg)
Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?
![Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_109680334-kopia-850x502.jpg)
Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego
![USG nadnerczy, czyli badanie wykrywające patologie tego narządu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_285015509-kopia-850x568.jpg)
USG nadnerczy, czyli badanie wykrywające patologie tego narządu
![Czym jest niewydolność trzustki i jakie objawy na nią wskazują?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_571393832-kopia-850x567.jpg)
Czym jest niewydolność trzustki i jakie objawy na nią wskazują?
![Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_233511970-kopia-850x560.jpg)
Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?
![Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący. Za co odpowiada?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/joshua-rawson-harris-rfh8fr8jxv4-unsplash-kopia-850x636.jpg)
Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący. Za co odpowiada?
![Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-avery-arwood-713708816-21370908-kopia-850x425.jpg)
Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?
![Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_700230688-kopia-850x425.jpg)
Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie
![Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_443207754-kopia-850x425.jpg)
Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/vadim-paripa-nfxu4mdstna-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?
![Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_468474621-kopia-850x540.jpg)
Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych
![Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/10/pexels-rajaalemnari-20157907-kopia-850x532.jpg)
Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia
![Kiedy konieczne jest usunięcie przytarczyc? Jak wygląda zabieg?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_225521613-kopia-850x425.jpg)
Kiedy konieczne jest usunięcie przytarczyc? Jak wygląda zabieg?
![Jakie badania tarczycy z krwi wykonać? Jak interpretować wyniki?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_371973717-850x567.jpeg)
Jakie badania tarczycy z krwi wykonać? Jak interpretować wyniki?
![Zwapnienie szyszynki – jak się objawia i gdzie tkwi przyczyna?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-polina-semernina-497042591-16397999-kopia-850x425.jpg)
Zwapnienie szyszynki – jak się objawia i gdzie tkwi przyczyna?
![Rezonans przysadki mózgowej w diagnostyce obrazowej](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_765451062-1-kopia-850x477.jpg)
Rezonans przysadki mózgowej w diagnostyce obrazowej
![Na czym polega scyntygrafia przytarczyc i jakie są do niej wskazania?`](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_739186589-kopia-850x425.jpg)
Na czym polega scyntygrafia przytarczyc i jakie są do niej wskazania?
![Na czym polega jodowanie tarczycy? Kogo poddaje się temu zabiegowi?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_441128200-kopia-850x567.jpg)
Na czym polega jodowanie tarczycy? Kogo poddaje się temu zabiegowi?
![Guz szyszynki – objawy, które daje i nie tylko. Co musisz wiedzieć?; na zdjęciu tomografia mózgu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_138722460-kopia-850x567.jpg)
Guz szyszynki – objawy, które daje i nie tylko. Co musisz wiedzieć?
![Czym jest gruczolak przytarczyc? Jak go zdiagnozować i leczyć?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_411439619-kopia-850x425.jpg)
Czym jest gruczolak przytarczyc? Jak go zdiagnozować i leczyć?
![Zespół niewrażliwości na androgeny, czyli zespół Morrisa; na zdjęciu niemowlę- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_624860414-kopia-850x567.jpg)
Zespół niewrażliwości na androgeny, czyli zespół Morrisa
![Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/motoki-tonn-g1bgjnynfzi-unsplash-kopia-850x556.jpg)
Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?
![Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/akram-huseyn-fkc9ewrnlgy-unsplash-kopia-850x583.jpg)
Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?
![Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/nathana-reboucas-k0x__btb3a8-unsplash-kopia-850x448.jpg)
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
![Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/gbarkz-cmhzdq8zpmm-unsplash-kopia-850x587.jpg)
Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?
![Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/daoudi-aissa-abst1bnrdai-unsplash-kopia-850x544.jpg)
Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?
![Torbiel przysadki mózgowej, czyli torbiel kieszonki Rathkego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_220350840-kopia-850x567.jpg)
Torbiel przysadki mózgowej, czyli torbiel kieszonki Rathkego
![Nadczynność przysadki mózgowej – co warto o niej wiedzieć?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-alaxmatias-21356476-kopia-850x425.jpg)
Nadczynność przysadki mózgowej – co warto o niej wiedzieć?
![Czym jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jak rozpoznać SCH?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/05/pexels-avery-arwood-713708816-21370912-kopia-850x425.jpg)
Czym jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jak rozpoznać SCH?
![Tarczyca. Co powinnaś o niej wiedzieć?; na zdjęciu kobieta trzymająca dłoń na szyi- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/houcine-ncib-xq_n778aje0-unsplash-kopia-850x425.jpg)