![na zdjęciu: gra STRESmisjaPRO w akcji, tekst o grze STRESmisja - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/stresmisjapro-w-akcji-850x478.jpg)
Hormony
Hormony należą do substancji chemicznych o różnej budowie, które wytwarzane są przez gruczoły dokrewne. Hormony krążą we krwi i regulują wiele procesów zachodzący w organizmnie człowieka.
Prawidłowa gospodarka hormonalna jest warunkiem sprawnego funkcjonowania organizmu. Za produkcję hormonów odpowiedzialne są gruczoły dokrewne, do których zaliczamy: przysadkę, szyszynkę, tarczycę, przytarczyce, grasicę, trzustkę, nadnercza oraz jajniki i jądra – w zależności od płci. Organy te wydzielają hormony bezpośrednio do krwi, a następnie wraz z nią są transportowane po całym organizmie. Jednakże działają jedynie na konkretne komórki w konkretnych narządach. Komórki takie muszą posiadać odpowiednie receptory błonowe mające zdolność do przyłączania cząsteczek danego hormonu. Zaburzenia hormonalne w znacznym stopniu rozregulowują działanie wielu procesów zachodzących w organizmie i są przyczyną różnych chorób hormonalnych i zespołów zaburzeń hormonalnych.
Jak działa regulacja układu hormonalnego?
Cały układ hormonalny i wszystkie gruczoły dokrewne funkcjonują na zasadzie samoregulacji odbywającej się w oparciu o sprzężenia zwrotne dodatnie i ujemne. Najważniejszą i nadrzędną strukturą kontrolującą gospodarkę hormonalną jest podwzgórze. Jest to jedna ze struktur mózgowia, która produkuje oksytocynę i wazopresynę oraz hormony wpływające i regulujące pracę przysadki. Przysadka także stanowi część mózgowia, jej gruczołowa część wydziela hormon wzrostu – somatotropinę. Jej nadmiar powoduje gigantyzm, niedobór – karłowatość. Rolą przysadki jest uwalnianie także innych hormonów, tzw. tropowych, które regulują funkcjonowanie innych gruczołów dokrewnych. Do hormonów tych zaliczamy np. gonadotropiny. Szyszynka położona w międzymózgowiu odpowiada za wydzielanie melanotropiny – hormonu, który reguluje procesy snu i czuwania, a także opóźnia dojrzewanie biologiczne. Tarczyca zlokalizowana jest na szyi, w okolicy przedtchawiczej. Głównym hormonem przez nią produkowanym jest tyroksyna. Odpowiada ona za wzrost zużycia tlenu i zwiększenie tempa procesów metabolicznych. Przy jej nadmiarze rozwija się nadczynność tarczycy, przy niedoborach – niedoczynność tarczycy. W okolicy górnych biegunów tarczycy zlokalizowane są małe gruczoły zwane przytarczycami. Odpowiadają one za produkcję parathormonu regulującego poziom wapnia we krwi i w kościach. Trzustka położona jest w jamie brzusznej w pobliżu dwunastnicy. W jej skład wchodzą tzw. wyspy Langerhansa odpowiedzialne za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Trzustka produkuje glukagon (podwyższa poziom cukru) i insulinę (obniża poziom cukru). Nadnercza przylegające do nerek zbudowane są z warstwy wewnętrznej i zewnętrznej. Wewnętrzna warstwa odpowiada za produkcję adrenaliny i noradrenaliny. Zewnętrzna odpowiedzialna jest za produkcję kortyzolu, który reguluje metabolizm białek, lipidów i węglowodanów. Hormony płciowe produkowane są przez jądra i jajniki. Jądra u mężczyzn wydzielają testosteron odpowiedzialny za rozwój cech męskich, produkcję plemników i popęd płciowy. Hormony żeńskie produkują jajniki. Hormony kobiece odpowiadają za regulację cyklu menstruacyjnego oraz rozwój żeńskich cech płciowych. Jajniki odpowiadają też za produkcję progesteronu – hormonu koniecznego do podtrzymywania ciąży.
Badania hormonalne – jak wyglądają?
W związku z tym, że hormony regulują wiele procesów, warto wiedzieć, jaki jest poziom hormonów i jak zbadać hormony. Badania na hormony wykonywane są na podstawie analizy krwi, która pobierana jest w gabinecie zabiegowym. Przy zaburzeniach hormonalnych objawy są bardzo różne, dlatego ostatecznie to lekarz powinien decydować poziom jakich hormonów należy określić, aby zdiagnozować chorobę. Zmiany hormonalne najczęściej diagnozowane dotyczą tarczycy i hormonów żeńskich. Badanie hormonów tarczycy obejmuje TSH, fT3 i fT4. TSH to hormon tropowy produkowany przez przysadkę, pozostałe dwa to hormony produkowane przez tarczycę. Ich prawidłowy poziom warunkuje tzw. eutyreozę, czyli równowagę hormonalną tarczycy. Badanie hormonów płciowych zleca najczęściej ginekolog, w przypadku występowania zaburzeń cyklu menstruacyjnego. Badanie hormonów kobiecych obejmuje estrogeny, progesteron i prolaktynę. Badania hormonalne mogą być wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia i wówczas są bezpłatne. Można je również wykonać odpłatnie. Przy badaniach hormonalnych cena zależy od ilości wykonywanych badań i tego, które hormony chcemy zbadać. Ceny wahają się więc od kilkunastu do kilkuset złotych.
Najnowsze
![na zdjęciu: gra STRESmisjaPRO w akcji, tekst o grze STRESmisja - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2025/01/stresmisjapro-w-akcji-850x478.jpg)
![Na zdjęciu: Kobieta z dużym brzuchem siedzi na kanapie i trzyma się za głowę. Ma zamknięte oczy. Migrena w ciąży to powszechny problem.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/migrena-w-ciazy-adobestock-850x478.jpeg)
Migrena w ciąży. Co musisz wiedzieć o wpływie hormonów na bóle głowy?
![na zdjęciu: zmęczona kobieta leży na podłodze, tekst o miastenii, której objawem jest zmęczenie mięśni /fot. Unsplash, Engin Akyurt](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/miastenia-jakie-daje-objawy_engin-akyurt-850x567.jpg)
Brakuje im sił, by dokończyć zdanie czy ugryźć kęs kanapki. Agnieszka Kułaga: „Chorzy z miastenią czują się nierozumiani”
![Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/adobestock_275694069-kopia-850x567.jpg)
Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?
![Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-susan-flores-232226967-20339234-kopia-850x540.jpg)
Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?
![Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/circling-sea-5zb2prcmbu-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/sonnie-hiles-9n-usdehihy-unsplash-kopia-850x506.jpg)
Lipotropina (LPH) – przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru hormonu
![Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-edmosckov-20867011-kopia-850x519.jpg)
Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?
![Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_109680334-kopia-850x502.jpg)
Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego
![Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący. Za co odpowiada?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/joshua-rawson-harris-rfh8fr8jxv4-unsplash-kopia-850x636.jpg)
Lutropina (LH), czyli hormon luteinizujący. Za co odpowiada?
![Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-avery-arwood-713708816-21370908-kopia-850x425.jpg)
Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?
![Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_700230688-kopia-850x425.jpg)
Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie
![Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_443207754-kopia-850x425.jpg)
Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/vadim-paripa-nfxu4mdstna-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?
![Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_468474621-kopia-850x540.jpg)
Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych
![Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/motoki-tonn-g1bgjnynfzi-unsplash-kopia-850x556.jpg)
Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?
![Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/akram-huseyn-fkc9ewrnlgy-unsplash-kopia-850x583.jpg)
Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?
![Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/nathana-reboucas-k0x__btb3a8-unsplash-kopia-850x448.jpg)
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
![Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/gbarkz-cmhzdq8zpmm-unsplash-kopia-850x587.jpg)
Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?
![Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/daoudi-aissa-abst1bnrdai-unsplash-kopia-850x544.jpg)
Kalcytriol i jego znaczenie. Co ma wspólnego z witaminą D?
![na zdjęciu: kobieta przegląda się w lustrze, tekst traktuje o brzuchu kortyzolowym /fot. Pexels](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/brzuch-kortyzolowy-pexels-850x638.jpg)
Brzuch kortyzolowy, czyli dlaczego „tyjemy z powietrza”. Na nasze pytania odpowiada diabetolożka Agnieszka Przychodzień
![Czym jest kretynizm tarczycowy? Dowiedz się, jakie są objawy schorzenia oraz jak wygląda postępowanie terapeutyczne; na zdjęciu noworodek-Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_40952832-kopia-850x485.jpg)
Kretynizm, czyli wrodzona niedoczynność tarczycy. Na czym polega?
![Czy gigantyzm to po prostu nadmierny wzrost? Jakie ma przyczyny?; na zdjęciu dziewczynka- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_432504770-kopia-850x527.jpg)
Czy gigantyzm to po prostu nadmierny wzrost? Jakie ma przyczyny?
![Jak hormony układu pokarmowego wpływają na procesy trawienne?; na zdjęciu kobieta pijąca koktajl- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/becca-tapert-6rhcpabvkgc-unsplash-1-kopia-850x595.jpg)
Jak hormony układu pokarmowego wpływają na procesy trawienne?
![Jakie są hormony podwzgórza? Jaki wpływ wywierają na organizm?; na zdjęciu młoda kobieta- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/remy_loz-ut13gcdpayq-unsplash-kopia-850x567.jpg)
Jakie są hormony podwzgórza? Jaki wpływ wywierają na organizm?
![Wysoki poziom androgenów u kobiet - skąd się bierze i co możemy z tym zrobić? Wyjaśnia Iwona Pasieczna](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/06/pexels-monica-turlui-7137416-850x638.jpg)
Hiperandrogenizm, czyli schorzenie związane z androgenami
![Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej; na zdjęciu kobieta na lotnisku- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/pexels-palu-malerba-2426551-kopia-850x497.jpg)
Jet lag, czyli zespół nagłej zmiany strefy czasowej
![Czym są katecholaminy i w jaki sposób zbadać ich poziom?; na zdjęciu kobieta siedząca w oknie- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/kinga-howard-wentrcpfym8-unsplash-kopia-850x567.jpg)
Czym są katecholaminy i w jaki sposób zbadać ich poziom?
![Co to jest wirylizacja? Przyczyny, dolegliwości oraz przebieg leczenia; na zdjęciu kobieta czesze włosy- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_649653727-kopia-850x425.jpg)
Jak wirylizacja, czyli nadmiar androgenów, wpływa na kobiety?
![Hormony szyszynki – rodzaje, funkcje i znaczenie dla organizmu; na zdjęciu kobieta w łóżku- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/adobestock_588753341-kopia-850x485.jpg)
Hormony szyszynki – rodzaje, funkcje i znaczenie dla organizmu
![Moczówka prosta – przyczyny, objawy i leczenie choroby; na zdjęciu kobieta pijąca wodę- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_534051320-kopia-850x481.jpg)
Skąd bierze się moczówka prosta? Jakie badania wykonać w jej kierunku?
![Czym jest zespół serotoninowy? Jak się objawia? Jak wygląda leczenie?; na zdjęciu leki- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/roberto-sorin-rs0-h_pybyk-unsplash-kopia-850x562.jpg)
Jak rozpoznać i zrozumieć zespół serotoninowy?
![Progesteron u mężczyzn – jaka jest jego rola?; na zdjęciu młody mężczyzna siedzący tyłem- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/kajetan-sumila-nqkhwxjuvfu-unsplash-kopia-2-850x552.jpg)
Progesteron u mężczyzn – jaka jest jego rola?
![Neuroprzekaźniki, czyli substancje, które mają wpływ na cały organizm; na zdjęciu damska dłoń- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/pexels-min-an-1248936-kopia-850x540.jpg)
Neuroprzekaźniki, czyli substancje, które mają wpływ na cały organizm
![Czym są hormony steroidowe i jakie pełnią funkcje? na zdjęciu kobieta patrząca w bok- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/12/pexels-rovshan-nazirli-20147829-kopia-850x557.jpg)
Czym są hormony steroidowe i jakie pełnią funkcje?
![Joanna Ciołek, endokrynolog i androlog - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/02/joanna-ciolek-zdjecie-fot-archiwum-prywatne-850x425.jpg)
„Hormonalna terapia menopauzalna nie jest konieczna, natomiast warto ją rozważyć u każdej kobiety” – mówi endokrynolog lek. Joanna Ciołek
![ampułkostrzykawka z adrenalina / iStock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/03/istock-1184225794-850x567.jpg)
Adrenalina – kiedy jest korzystna, a kiedy destrukcyjna dla organizmu?
![Jakie są objawy hipoglikemii Jak pomóc osobie z niedocukrzeniem; na zdjęciu badanie poziomu cukru- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/jakie-sa-objawy-hipoglikemii-jak-pomoc-osobie-z-niedocukrzeniem-850x567.jpg)
Czym jest hipoglikemia i kiedy do niej dochodzi?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/pexels-jacky-hong-18866331-1-kopia-850x425.jpg)
Progesteron – za co odpowiada najważniejszy kobiecy hormon płciowy?
![Oksytocyna - działanie, występowanie, zastosowanie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/10/oksytocyna-850x567.jpg)
W jakich momentach zalewa nas oksytocyna? Jak działa ten hormon?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/adobestock_305407026-kopia-850x567.jpg)
Estradiol – za co odpowiada? Czy ma związek z estrogenem?
![Katarzyna Pietuch / archiwum prywatne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/11/katarzyna-pietuch-zdj-1-kopia-850x466.jpg)
„Metoda all in to najprościej mówiąc – idź na całość. Zalecana jest osobom, które nie chcą stosować hormonów czy innych terapii w celu poprawy cyklu miesiączkowego” – mówi Katarzyna Pietuch
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/pexels-lanyjade-mondou-13884280-kopia-850x425.jpg)
Hormon AMH – parametr, który pozwala zachować nadzieję na potomstwo
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/pexels-dario-rawert-18705786-kopia-850x536.jpg)
Hormony nadnerczy odpowiadają za ważne procesy – jak zbadać ich poziom?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/pexels-margarita-16572478-kopia-850x425.jpg)
Objawy zaburzeń hormonalnych – drobna zmiana, poważne konsekwencje
![Kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2013/07/priscilla-du-preez-216787-unsplash-850x567.jpg)
Endorfiny, czyli hormony szczęścia. Co warto o nich wiedzieć?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adrien-king-xzbluxxboyq-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Akromegalia, czyli co się dzieje, gdy dorosły nagle zaczyna rosnąć
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/becca-tapert-6rhcpabvkgc-unsplash-kopia-850x600.jpg)