Jarmuż

Jarmuż już w starożytności był doceniany ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Dlaczego dziś tak wiele osób wykorzystuje go wyłącznie do przyozdabiania półmisków? Jakie właściwości posiada i przed jakimi chorobami chroni?

Jarmuż – czym jest?

Jarmuż to warzywo z rodziny kapustnych – dużą popularnością cieszy się chociażby w Skandynawii. W Polsce, niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego dobroczynnych właściwości. Pomarszczone liście jarmużu są bogate w białko, błonnik, witaminę C i K oraz wapno, potas czy sulforafan.

Jarmuż – działa antynowotworowo

Sulforafan, który znajduje się nie tylko w jarmużu, ale również w brokułach oraz innych warzywach kapustnych jest przeciwutleniaczem, który chroni przed rozwijaniem się w organizmie nowotworów (prostaty, piersi, jelita grubego oraz płuc).

Jarmuż jest również bogatym źródłem karotenoidy hamującym procesy oksydacyjne (zapobiegają powstawaniu między innymi nowotworu pęcherza moczowego), chlorofilu (który poza tym, że nadaje roślinie zielony kolor również działa przeciwutleniająco i sprawia, że do naszego organizmu dociera mniejsza ilość toksyn).

Nie można zapomnieć również o witaminie K, której niedobór może powodować takie nowotwory, jak:

  • nowotwór jajnika;
  • nowotwór okrężnicy;
  • nowotwór piersi;
  • nowotwór pęcherzyka żółciowego;
  • nowotwór wątroby.

Witamina K pełni również ogromną rolę w układzie krwionośnym, zapewniając krwi odpowiednią krzepliwość, która ma wpływ chociażby na odpowiednie gojenie się ran.

UWAGA: Jeśli zależy nam na tym, aby jarmuż zachował swoje właściwości powinniśmy gotować go na parze maksymalnie przez cztery minuty!

Jarmuż – dobroczynne działanie na układ krwionośny

Jarmuż jest bogatym źródłem wapnia i potasu, co ma dobroczynny wpływ na układ krwionośny – potas sprawia, że naczynia są drożne, a wapń nie tylko zapewnia odpowiednie ciśnienie krwi, ale również dba o to, aby krew była równomiernie rozprowadzana po całym ciele.

Znajdująca się w jarmużu witamina C wzmacnia naczynia krwionośne oraz zapobiega miażdżycy (nie należy zapominać o jej korzystnym wpływie na układ odpornościowy).  

Jarmuż i jego działanie na układ trawienny

Sulforafan znajdujący się w jarmużu ma działanie nie tylko antynowotworowe – niszczy również bakteria Helicobacter pylori, które wywołują wrzody żołądka oraz dwunastnicy, czy zapalenia błony śluzowej żołądka.

Jarmuż – jego wpływ na narząd wzroku

Jarmuż jest bogaty w beta – karoten, z którego wytwarzana jest witamina A zapobiegająca przed wystąpieniem kurzej ślepoty. Można znaleźć w nim również luteinę oraz zeaksantynę chroniące siatkówkę oka przed wolnymi rodnikami.

Jarmuż – o czym należy pamiętać?

Jeśli doskwierają Ci choroby tarczycy bądź kamica szczawianowa – zrezygnuj z jarmużu. Jest on bogaty nie tylko w szczawiany ale również w goitrogeny, które mogą obniżyć poziom jodu w organizmie co może mieć niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną osób cierpiących na te schorzenia.