Zdrowe oczy
Oczy odbierają nasz zewnętrzny świat i dzięki nim gromadzimy piękne wspomnienia: ze wspólnie spędzonych z rodziną chwil czy udanych wakacji. Niestety, narząd wzroku jest szczególnie narażony na infekcje i czynniki zewnętrzne, takie jak sztuczne światło, dym oraz zanieczyszczenia.
Oczy to nie tylko zwierciadło duszy, ale i podstawowy zmysł, dzięki któremu możemy m.in. wykonywać naszą pracę. Coraz częstszą przypadłością są przekrwione oczy, co wynika z długiej pracy przy komputerze. Zmęczone oczy mogą być również wynikiem działania na nie promieniowania niebieskiego, które emitowane jest przez ekrany telewizorów, laptopów, tabletów czy smartfonów. Dlatego też niezbędna dla każdego jest nie tylko odpowiednia higiena pracy, ale i pielęgnacja zarówno samej gałki ocznej, jak i skóry wokół niej.
Wady wzroku
Zdrowe oczy wymagają nieustannej troski i pielęgnacji. Tak jak regularnie odwiedza się lekarza stomatologa, co ma zapobiec rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł, tak i wizyty u okulisty należałoby wpisać w grafik rocznych zobowiązań. Oczy człowieka pracującego umysłowo przed komputerem powinny być badane co najmniej dwa razy w roku. A tymczasem wady wzroku dotyczą około 50% Polaków. Okulista po rutynowej wizycie dobierze idealną formę korekcji wzroku: okulary lub soczewki. Jednakże należy pamiętać o regularnej pielęgnacji soczewek kontaktowych, aby nie zalegały na nich złogi białkowe, brud i nie dochodziło do namnażania się bakterii. W związku z tym trzeba je codziennie moczyć (najlepiej przez noc) w specjalnie do tego przeznaczonych płynach do pielęgnacji soczewek. Chore oczy z dużą wadą można obecnie leczyć także za pomocą lasera lub metody mikrosoczewkowania.
Pielęgnacja skóry pod oczami
Każda kobieta z upływem lat zauważa, że wokół oczu zaczynają gromadzić się drobne zmarszczki, a z czasem dochodzi do powstawania tzw. „kurzych łapek”. Sam krem pod oczy może okazać się niewystarczający, jednakże jest jednym z najważniejszych ogniw pielęgnacji. Zanim jednak nałoży się jakikolwiek kosmetyk do pielęgnacji, nie wolno zapomnieć o demakijażu. Pod żadnym pozorem nie należy spać w makijażu, gdyż przyspiesza to proces starzenia się skóry. Jasne jest, że piękne, duże oczy wymagają oprawy, jednak nic tak nie odpręża skóry wokół nich jak delikatne jej przemycie wacikiem nasączonym hipoalergicznym płynem micelarnym. Nie wolno stosować do demakijażu płynu z alkoholem w składzie.
Wybór odpowiednich kremów pod oczy zależy od indywidualnych wymagań skóry. Ważne jest, aby kosmetyki pielęgnacyjne okolic oczu pełniły kilka funkcji. Muszą nawilżać skórę, napinać ją i wygładzać drobniejsze zmarszczki. Kremy pod oczy powinny także rozjaśniać cienie i likwidować obrzęki, które gromadzą się pod oczami po nieprzespanej oczy czy pod wpływem złej diety. Doskonale sprawdzają się kosmetyki z kolagenem w składzie, ekstraktami z kawy lub kawioru, miłorzębu japońskiego lub wyciągu z ogórka. Taki krem należy delikatnie wklepać wokół oczu, unikając kontaktu z gałką oczną. Najlepiej wklepać go opuszkami palców i unikać mocniejszego pocierania skóry. Szczególnie, gdy skóra jest wrażliwa i ma tendencje do zaczerwienienia i alergii.
Jaka dieta jest dobra dla oczu?
Oczy i zdrowie mają ze sobą wiele wspólnego. Gdy człowiek jest chory lub w jego diecie brakuje najpotrzebniejszych witamin czy mikroskładników, widać to w oczach. Mogą częściej ulegać infekcjom, być stale zaczerwienione lub łzawić. Wyróżnia się obecnie witaminy niezbędne dla oczu, które pełnią funkcję antyoksydantów, czyli przeciwutleniaczy. Chodzi tutaj głównie o witaminę A (jaja, ryby), E (orzechy, migdały, marchewka, jaja, kiełki pszenicy) oraz C (kiwi, truskawki, papryka i brokuły). Ich codzienne spożywanie zarówno w produktach świeżych, jak i suplementach diety znacznie wpływa na spowolnienie procesów starzenia się narządu wzroku. Oprócz witamin warto spożywać również luteinę, mangan, kwasy tłuszczowe omega-3 (głównie w rybach morskich i oleju lnianym), cynk oraz miedź. Karotenoidy obecne są w większości warzyw o barwie żółtej, czerwonej i pomarańczowej – marchewkach, burakach, papryce i pomidorach. Antocyjany z kolei znajdują się w owocach o zabarwieniu niebieskim, np. jagodach czy borówkach. Duża zawartość zarówno witamin, jak i minerałów w diecie zapobiega powstawaniu chorób oczu, głównie zwyrodnieniom plamki żółtej. To schorzenie opisywane jest jako ważna przyczyna powstawania wad wzroku, a u osób po 60. roku życia nawet ślepoty. Innym rodzajem ryzyka wynikającego z niewłaściwej diety są m.in. uszkodzenie fotoreceptorów, naczyń krwionośnych (pęknięcia drobnych naczynek), zakrzepy, zatory oraz skurcze naczyń siatkówki.