![Na zdjęciu: Lekarka diabetolog wykonuje badanie glukometrem, pobierając próbkę krwi z palca pacjentki.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/diabetolog-adobestock-850x478.jpeg)
Specjalizacja lekarska
Wykonywanie zawodu lekarza polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje. Jednym z etapów zdobywania kwalifikacji zawodowych lekarza jest staż podyplomowy, który w przypadku lekarza trwa 13 miesięcy, a lekarza dentysty – 12. Po zakończeniu stażu lekarz może rozpocząć specjalizację, aby otrzymać tytuł specjalisty w danej dziedzinie medycyny.
Specjalizacja to szkolenie trwające w zależności od danej dziedziny medycyny średnio 5–6 lat. Po ukończeniu szkolenia oraz złożenia Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego lekarz otrzymuje tytuł specjalisty.
Staż podyplomowy, kolejny etap do uzyskania tytułu specjalisty
Lekarz odbywający staż podyplomowy ma tak zwane prawo wykonywania zawodu w miejscu odbywania stażu. Przed 2016 rokiem lekarze stażyści wykonywali zawód na podstawie ograniczonego prawa wykonywania zawodu. W czasie stażu podyplomowego lekarz pracuje pod nadzorem lekarza specjalisty, mającego tytuł w konkretnej dziedzinie medycyny, albo lekarza dentysty, który wykonuje zawód przez minimum 5 lat. Lekarz stażysta może wykonywać swój zawód tylko i wyłącznie w miejscu odbywania stażu, z zastrzeżeniem sytuacji, w której dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia.
Lekarz odbywający staż podyplomowy uprawniony jest do:
- badania pacjenta i udzielania porad lekarskich,
- wydawania zleceń lekarskich,
- wydawania skierowań na badania laboratoryjne,
- wykonywania wraz z opiekunem zabiegów operacyjnych,
- prowadzenia dokumentacji medycznej pacjenta,
- zlecania czynności pielęgnacyjnych,
- wystawiania recept.
Specjalizacja lekarska, czyli ostatnia (nie)prosta do uzyskania tytułu specjalisty
Każda osoba chcąca zostać specjalistą w danej dziedzinie medycyny musi najpierw ukończyć 6-letnie studia lekarskie, następnie odbyć 13-miesięczny staż podyplomowy, ukończyć szkolenie specjalizacyjne, trwające w zależności od danej dziedziny medycyny 5–6 lat, oraz zdać Państwowy Egzamin Specjalizacyjny.
Szkolenie specjalizacyjne w danej dziedzinie medycyny jest tak zwanym szkoleniem modułowym, które składa się z:
- modułu podstawowego,
- modułu specjalistycznego,
- modułu jednolitego, który jest właściwy dla danej specjalizacji.
Aktualnie coraz więcej specjalizacji można odbywać w module jednolitym. W czasie trwania danej specjalizacji lekarz albo lekarz dentysta nie może odbywać innego szkolenia specjalizacyjnego.
Lekarz rezydent a lekarz specjalista
Rezydentura jest jedną z form odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Lekarz rezydent podpisuje umowę o pracę ze szpitalem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne na czas określony. Pracuje więc dla szpitala, ale jego pensja jest wypłacana z budżetu państwa. Pensja lekarza rezydenta waha się w granicach 4000–4700 zł brutto, w zależności od tego, czy lekarz wybrał specjalizację zwykłą czy priorytetową, jak na przykład medycyna rodzinna, chirurgia, anestezjologia i intensywna terapia. Rezydenturę może odbywać tylko lekarz, który nie ma tytułu specjalisty bądź I lub II stopnia specjalizacji.
Poza rezydenturą lekarz może odbywać szkolenie specjalizacyjne w ramach:
- umowy o pracę zawartej z podmiotem prowadzącym szkolenie specjalizacyjne; w tym przypadku lekarz sam negocjuje wysokość pensji z dyrekcją jednostki szkoleniowej,
- wolontariatu,
- studiów doktoranckich.
Czasami się zdarza, że odbywanie specjalizacji nie jest możliwe w ramach etatu, chociażby dlatego, że jest bardzo dużo chętnych na konkretną specjalizację, na przykład dermatologię, a mało miejsc rezydenckich. W tym przypadku lekarz może odbywać specjalizację w ramach tak zwanego wolontariatu, czyli pracy bez wynagrodzenia. Szkolenie specjalizacyjne można również odbywać w ramach poszerzenia zajęć studiów doktoranckich o program specjalizacji zgodnej z kierunkiem studiów. Po zakończeniu studiów tytuł specjalisty można uzyskać, kontynuując specjalizację w ramach przytoczonych wcześniej trybów.
Lekarz odbywa szkolenie specjalizacyjne pod kierunkiem kierownika specjalizacji, którym może być lekarz mający II stopień specjalizacji lub tytuł specjalisty w określonej dziedzinie medycyny.
Kiedy lekarz nie może realizować szkolenia specjalizacyjnego?
Sytuacjami, w których lekarz nie może rozpocząć lub kontynuować szkolenia specjalizacyjnego, a więc zostać specjalistą, są:
- zawieszenie lub zakaz wykonywania zawodu lekarza,
- niepodjęcie przez lekarza szkolenia w okresie trzech miesięcy od otrzymania skierowania na odbycie szkolenia,
- zaprzestanie odbywania szkolenia,
- upływ okresu, w którym lekarz był zobowiązany do ukończenia szkolenia.
Państwowy Egzamin Specjalizacyjny
Lekarz chcący przystąpić do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego (PES) musi złożyć dokumenty do właściwego wojewody. Egzamin organizowany jest dwa razy do roku przez Centrum Egzaminów Medycznych. PES jest składany w formie egzaminu testowego oraz ustnego. Przystępować do PES nie musi lekarz, który z wynikiem pozytywnym złożył egzamin organizowany przez europejskie towarzystwa naukowe. Jest to już ostatnia prosta do uzyskania tytułu specjalisty.
Najnowsze
![Na zdjęciu: Lekarka diabetolog wykonuje badanie glukometrem, pobierając próbkę krwi z palca pacjentki.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/09/diabetolog-adobestock-850x478.jpeg)
![na zdjęciu: mężczyzna podczas wizyty u androloga, tekst o tym, kiedy warto skorzystać z porady androloga /fot. Adobe Stock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/mezczyna-u-androloga-850x567.jpeg)
Androlog, czyli lekarz od „męskich spraw”. Kiedy się do niego udać?
![Hepatologia – co to jest? Czym zajmuje się ta dziedzina medycyny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_459685039-kopia-850x497.jpg)
Czym jest hepatologia i kiedy zgłosić się do specjalisty?
![Flebolog – jakimi chorobami zajmuje się specjalista od flebologii?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/iam_os-603a0rtp8vc-unsplash-kopia-850x553.jpg)
Z jakimi problemami warto wybrać się do flebologa?
![Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/neurolog-850x567.jpg)
Kiedy warto udać się do neurologa? Jakie choroby leczy?
![Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi; na zdjęciu kobieta w gabinecie medycyny estetycznej- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_157534005-kopia-850x489.jpg)
Na czym polega medycyna estetyczna? Specyfika zawodu i zabiegi
![Anestezjolog – lekarz nie tylko od znieczulenia. Jaka jest jego rola?; na zdjęciu sala operacyjna- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_236323689-kopia-850x568.jpg)
Anestezjolog – lekarz nie tylko od znieczulenia. Jaka jest jego rola?
![Endokrynolog – na czym polega jego praca?; na zdjęciu kobieta podczas bad ania tarczycy- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/11/adobestock_271232072-kopia-850x567.jpg)
Endokrynolog – z jakimi problemami udać się na wizytę?
![Neonatolog, czyli lekarz specjalista opiekujący się noworodkami; na zdjęciu lekarz trzymający noworodka- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/adobestock_340372211-kopia-850x568.jpg)
Neonatolog, czyli lekarz specjalista opiekujący się noworodkami
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/istock-858134398-850x538.jpg)
Balneolog – specjalista od wód mineralnych i surowców naturalnych
![Czym zajmuje się hipertensjolog i kto powinien się do niego udać. na zdjęciu lekarz bada pacjentce ciśnienie- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/czym-zajmuje-sie-hipertensjolog-i-kto-powinien-sie-do-niego-udac-850x557.jpg)
Czym zajmuje się hipertensjolog i kto powinien się do niego udać?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_148301972-kopia-850x567.jpg)
Czym zajmuje się urolog i jakie choroby leczy? Jak wygląda wizyta?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/adobestock_539864591-kopia-850x425.jpg)
Z jakimi objawami udać się do reumatologa? Co diagnozuje?
![lekarz, wenerolog](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/czym-zajmuje-sie-wenerolog-850x567.jpeg)
Czym zajmuje się dermatolog wenerolog? Kiedy warto się do niego udać?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/adobestock_419957148-kopia-850x568.jpg)
Pulmonolog – kiedy i jak skorzystać z pomocy lekarza chorób płuc?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/seksuolog-to-specjalista-ktory-pomoze-ci-poprawic-jakosc-zycia-erotycznego-850x506.jpg)
Seksuolog – specjalista, który pomoże poprawić życie erotyczne
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/kim-jest-psychiatra-czym-rozni-sie-od-psychologa-czy-wystawia-l4-850x502.jpg)
Kim jest psychiatra i czym dokładnie różni się od psychologa?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/czym-zajmuje-sie-psycholog-dlaczego-ten-specjalista-nie-przepisuje-lekow-850x425.jpg)
Czym zajmuje się psycholog? Dlaczego nie przepisuje leków?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/pexels-antoni-shkraba-5215024-kopia-850x425.jpg)
Czym zajmuje się onkolog? Rodzaje leczenia onkologicznego
![Chirurdzy podczas operacji.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/chirurg-1-850x408.jpeg)
Chirurg – czym zajmuje się lekarz tej specjalizacji?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/12/kosmicki1-kopia-850x616.jpg)
„Najgorszy możliwy scenariusz jest wtedy, jeśli nie możemy pomóc pacjentowi, bo blokuje nas system” – mówi Michał Kośmicki, asystent lekarza na SOR
![Kobieta na badaniu u dermatologa](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/czym-zajmuje-sie-dermatolog-850x567.jpeg)
Czym się zajmuje dermatolog? Sprawdź, kiedy potrzebna jest konsultacja tego specjalisty
![Proktolog — kim jest i za co odpowiada?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/proktolog-850x478.jpg)
Proktolog to lekarz, którego nie trzeba się obawiać
![Sprzęt dentystyczny](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/periodontolog-850x567.jpg)
Czym zajmuje się periodontolog? Kiedy się do niego udać?
![Lekarz kardiolog piszący na klawiaturze](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/04/kardiolog-850x567.jpg)
Czym zajmuje się kardiolog, jakie choroby leczy i kiedy należy się do niego zgłosić?
![Okulista bada wzrok pacjenta w gabinecie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/04/okulista-850x567.jpg)
Czym zajmuje się okulista? Jak przebiega badanie wzroku i kiedy warto je wykonać?
![Lekarka tłumaczy coś starszej kobiecie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/geriatria-850x567.jpg)
Co to jest geriatria? Czym się różni od gerontologii?
![Lekarka w niebieskim fartuchu ze stetoskopem](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/internista-850x567.jpg)
Kim jest internista? Różnice między internistą a lekarzem rodzinnym
![Na zdjęciu: Patomorfolog przy mikroskopie w laboratorium](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/patomorfolog-gettyimages-850x567.jpg)
Patomorfologia – dziedzina zajmująca się badaniem komórek i tkanek
![kobieta lekarz trzymająca zdjęcie rentgenowskie kości](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/ortopeda-czym-sie-zajmuje-850x567.jpg)
Czym zajmuje się ortopeda, jak i kogo leczy?
![lekarka](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/03/pulmonolog-850x565.jpeg)
Co leczy pulmonolog? W jakich sytuacjach należy udać się do pulmonologa?
![Lekarz w białym kitlu wykonuje badanie ginekologiczne.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/02/pierwsza-wizyta-u-ginekologa-850x567.jpg)
Ginekolog to lekarz dla kobiet. Jak wygląda wizyta tego specjalisty?
![Na zdjęciu: KObieta stomatolog pochyla się nad pacjentem, na pierwszy plan wysuwają się narzędzia stomatologiczne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/01/lekarka-stomatolog-z-narzedziami-850x567.jpg)