![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
Suplementy
Suplementy diety są bardzo popularne wśród Polaków. Wierzymy w ich skuteczność i ważność w codziennym życiu. Rynek z kolei nie pozostaje bierny w obliczu wciąż rosnącego zainteresowania. Co rusz pojawiają się na nim kolejne suplementy diety o nowym zastosowaniu. Czy faktycznie są tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu? Na jakie potrzeby odpowiadają? Czym różnią się od leków? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.
Suplement diety – co to jest?
Według ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy diety nie są niczym innym, jak żywnością. Dopuszczenie do sprzedaży jest potwierdzane przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Są one dopełnieniem naszej codziennej diety i dostarczają składników, których nie spożywamy w pokarmach. Najczęściej dostępne są w aptekach i drogeriach, ale zgodnie z prawem mogłyby być sprzedawane również w sklepie spożywczym. Można kupić je bez recepty. Ich skład jest bardzo prosty i nie wykracza poza składniki, których dostarcza nam prawidłowa, codzienna dieta. Jednak spotykamy się z suplementami diety, którym nadano specjalne przeznaczenie. W sprzedaży możemy znaleźć cały wachlarz suplementów na odchudzanie, suplementów na włosy, skórę i paznokcie, suplementów na stawy, suplementów na potencję, suplementów dla kobiet w ciąży… i wiele, wiele innych. Suplementy diety możemy znaleźć pod różnymi postaciami – w formie tabletek, drażetek, kapsułek, saszetek z proszkiem czy ampułek z płynem.
Suplementy diety – skład
Skład suplementów diety jest ściśle uwarunkowany przez Prawo Unii Europejskiej. To ono określa, jaki zestaw składników i jaka ich forma może być sprzedawana pod nazwą suplementu diety.
Najczęściej występujące w suplementach diety składniki to: witaminy, bakterie probiotyczne, błonnik pokarmowy, makro- i mikroelementy (magnez), tłuszcze, minerały, ekstrakty roślin i enzymy. Wszystkie te składniki mają wspierać organizm i redukować ewentualne niedobory, wynikające z nieprawidłowej diety lub niezdrowego stylu życia.
Suplement diety a leki
Czy lek i suplement diety to samo? Wbrew pozorom i licznym reklamom – nie! Różnice między lekami a suplementami diety są zasadnicze. Lek jest substancją leczniczą, która posiada właściwości zapobiegające chorobom lub leczące choroby. Suplement diety jest jedynie środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie codziennej diety. Wskazania leków są zawarte w ich charakterystyce i co ważne zatwierdzone przez Urząd rejestracji produktów leczniczych, wyrobów medycznych i produktów biobójczych (UPRL). W kontekście suplementów nie można mówić o wskazaniach, są one jedynie uzupełnieniem diety i ich zastosowanie nie jest warunkowane przez UPRL. Leki w odróżnieniu do suplementów diety są pod stałym monitoringiem i kontrolą sprawowaną przez inspekcję farmaceutyczną, lekarzy, farmaceutów i podmioty wprowadzające je do sprzedaży. Leki przed dopuszczeniem do sprzedaży muszą przejść proces rejestracji, zasady te nie dotyczą suplementów diety. Wprowadzenie suplementów diety do obrotu nie wymaga rejestracji ani szczegółowej dokumentacji potwierdzającej jakość, skuteczność i bezpieczeństwo stosowanego preparatu. Na opakowaniu leku znajdziemy numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, którego nie ma na opakowaniach suplementów. Dodatkowo na opakowaniu suplementu tuż przy nazwie powinno być wspomniane, że jest to suplement diety, a nie produkt leczniczy.
Suplementy diety dla kobiet
Wśród kobiet można wyróżnić kilka składników, według których najczęściej wybierają suplementy diety. Dla kobiet szczególnie ważny jest odpowiedni poziom żelaza w organizmie. Jego niedobory wiążą się z anemią, bólami głowy czy ogólnym osłabieniem. Są częste u kobiet, ponieważ panie nie przepadają za podrobami czy czerwonym mięsem, które są głównym, naturalnym źródłem żelaza. Równie często wybieranym składnikiem suplementów diety jest wapń – szczególnie wśród starszych pań. Wraz ze spadkiem ilości estrogenu w organizmie, spada ilość wapnia co nieuchronnie prowadzi do osteoporozy. Dlatego suplementacja zawierająca wapń może być istotna w średnim wieku. Kwas foliowy to kolejny składnik chętnie stosowanych suplementów diety. Najczęściej wybierany przez kobiety, które planują ciążę lub już oczekują na dziecko. Jego niedobory są częste u palaczy, osób nadużywających alkohol lub często korzystających z solarium, a także kobiet stosujących antykoncepcję. Równie popularna wśród kobiet jest biotyna stosowana na włosy i paznokcie, koenzym Q10 zwany “eliksirem młodości” oraz kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Niemniej popularne są wśród kobiet również suplementy, które mają wspomagać zrzucanie zbędnych kilogramów.
Suplementy diety dla mężczyzn
W diecie mężczyzn można wyróżnić inne niż u kobiet kluczowe składniki. Dlatego też wybierają oni suplementy diety skoncentrowane na innym działaniu. Szczególnie ważne i często wybierane są przez mężczyzn suplementy diety zawierające magnez i potas. Wspomagają one pracę serca i układu nerwowego. Witaminy z grupy B pomagają zwalczać nadmierny stres i przemęczenie. Mężczyźni, podobnie jak kobiety chcą także zadbać o swój wygląd. Dlatego na popularności zyskują suplementy uzupełniające poziom witamin: A, E i C. Mają one pozytywny wpływ na wygląd skóry. Dodatkowo witamina C ma pozytywny wpływ na jakość nasienia i płodność mężczyzny. Zwiększa ona nie tylko ilość, ale też ruchliwość plemników. Chroni ich DNA bez uszkodzeniem. Ważnym dla mężczyzn składnikiem suplementów, z którego niedoborem często się zmagają jest też cynk. On również ma wpływ na płodność i poziom testosteronu. Zawodowym sportowcom lub mężczyznom w okresie treningowym zaleca się stosowanie tauryny i aminokwasów nabiałkowych. Ciężko jest zapewnić ich odpowiedni poziom w organizmie jedynie za pomocą odpowiedniej diety.
Najnowsze
![Kobieta dodaje do kawy olej arganowy. W kolażu widać olej na powierzchni wody.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/plynne-zloto-to-drogocenny-skarb-dla-twojego-zdrowia_pixabay-850x478.png)
![Kobieta pije probiotyk. W kolażu widać kapsułki z bliska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/12/chronia-przed-szkodliwym-wplywem-antybiotykow-nie-kazdy-jednak-wie-jak-je-poprawnie-zazywac_pixabay_istock-850x478.png)
Chronią przed szkodliwym wpływem antybiotyków. Nie każdy jednak wie, jak je poprawnie zażywać
![Suplementy diety leżą posegregowane w pudełku](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/glowne-grzechy-popelniane-przy-suplementowaniu-witaminy-d_hellozdrowie_pixabay-850x478.png)
Farmaceutka zdradza, jakie są główne grzechy popełniane przy suplementowaniu witaminy D
![Iga Świątek](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/11/iga-swiatek-gettyimages-2182717423x-850x478.jpg)
Iga Świątek wydała oświadczenie. „Było we mnie bardzo dużo lęku, płaczu i nieprzespanych nocy”
![Kobieta na polu słoneczników](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/06/pexels-gabriela-cheloni-3840548-1-850x567.jpg)
Bezpieczna suplementacja to krok ku zdrowiu. Co to właściwie znaczy?
![Dlaczego łamią się paznokcie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/05/daiga-ellaby-699192-unsplash-850x425.jpg)
Czy twoja dieta ma wpływ na wygląd i łamliwość paznokci?
![suplementy dla kobiet](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/06/suplementy-dla-kobiet-850x567.jpg)
Suplementy dla kobiet w wieku średnim – jakie witaminy stosować?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/ibrahim-ozdemir-rrdhlksyoxy-unsplash-kopia-850x477.jpg)
Pierzga pszczela – suplement diety stworzony przez pszczoły
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/adobestock_263690599-kopia-850x425.jpg)
Fosfolipidy skuteczne w leczeniu chorób wątroby i nie tylko. To lek czy suplement?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/03/megan-ruth-khsjbqgbvag-unsplash-kopia-850x519.jpg)
GABA – jakie ma znaczenie dla organizmu i co warto wiedzieć o tym kwasie?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/02/foto_bloxin_1-850x563.png)
Dlaczego warto stosować produkty działające profilaktycznie oraz wspomagająco w infekcji wirusowej*?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/12/pexels-karolina-grabowska-5207328-kopia-850x561.jpg)
Jak selen i cynk działają na potencję i libido?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/12/adobestock_81660811-kopia-850x512.jpg)
Nutraceutyki – czym są i w jakim celu się je stosuje? Wiele z nich doskonale znasz!
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2023/01/adobestock_194547308-kopia-850x425.jpg)
Johimbina – jak działa na organizm i kto może ją stosować?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/12/dsc03063-850x567.jpg)
Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? W te święta mądrze zainwestuj… w jej odporność!
![relaksująca się młoda kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/03/masha-kotliarenko-c_gako4857s-unsplash-850x425.jpg)
9 witamin i minerałów, które pomogą ci lepiej spać
![86-latek przedawkował witaminę B6 / istock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/08/istock-1142546116-850x535.jpg)
Mężczyzna przyjmował 70-krotnie wyższą dawkę witaminy B6 niż zakładają zalecenia. 86-latek utracił zdolność chodzenia
![Kolagen do picia w szklance](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/07/istock-1311608953-850x425.jpg)
Kolagen do picia to dobry sposób na redukcję zmarszczek i ból stawów? Małgorzata Ponikowska wyjaśnia, czy shoty kolagenowe to hit czy kit
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/06/istock-1215835762-850x567.jpg)
Przedawkowanie witaminy C – przyczyny, objawy, postępowanie
![na zdjęciu: kobieta na koniu, tekst o tym, dlaczego ludzie nie powinni przyjmować preparatów dla koni - Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/07/kobieta-na-koniu_adobestock-850x478.jpeg)
Kobieta przyjmowała preparat paszowy dla koni. „Jesteś koniem – bierzesz dawki dla konia. Nie jesteś koniem – nie bierzesz końskich dawek” – apeluje ekspert
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/06/istock-842852832-850x567.jpg)
Ile ważna jest recepta? Czym różni się recepta papierowa od e-recepty?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/06/pexels-alena-shekhovtcova-6995843-850x476.jpg)
Poznaj patenty trenerów i dietetyków na lepszą przemianę materii
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/04/pexels-yana-moroz-11631847-1-850x425.jpg)
Moda na kawę z grzybami ma sens? Sprawdziłyśmy, czy grzyby funkcjonalne to dobry sposób na lepsze zdrowie i nastrój
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/03/istock-969531032-850x425.jpg)
Kozłek lekarski – na bezsenność, stany lękowe i PMS. Właściwości, dawkowanie i uprawa
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/03/faruk-tokluoglu-khgxxazhy0i-unsplash-850x638.jpg)
Jak długo trzeba brać suplementy, żeby zauważyć rezultaty?
![Postbiotyki - czym są? / pexels](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/03/pexels-mikhail-nilov-6968265-scaled-e1648035298434-850x562.jpg)
Postbiotyki. O tym, czym są, gdzie je znajdziemy i czy warto się nimi zainteresować, mówi Ewa Kowalska
![Witamina D - kiedy ją przyjmować? / pexels](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/03/pexels-jonathan-valette-8029007-850x492.jpg)
Łykasz witaminę D? Wyjaśniamy, o jakiej porze dnia najlepiej ją przyjmować
![zdrowe jedzenie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/02/istock-1130230787-850x425.jpg)
Naturalne odkwaszanie organizmu – czy ma sens? Jak to zrobić?
![Spermidyna w jabłkach / istock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/02/istock-1147550728-850x425.jpg)
Spermidyna pomoże ci zachować długowieczność. Czym jest substancja, o której wszyscy mówią?
![Glinka bentonitowa](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/02/istock-1024514048-850x567.jpg)
Glinka bentonitowa – zastosowanie. Co to jest bentonit?
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2017/08/istock-182793387-850x567.jpg)
Na serce, na potencję, na depresję i dobrą pamięć. Żeń-szeń panaceum na wszystko?
![7 suplementów stworzonych z myślą o kobietach](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/09/lauren-richmond-yfoj_qo3sgu-unsplash-850x478.jpg)
Suplementy dla kobiet – sprawdź, czy twój organizm ich nie potrzebuje
![Suplementacja biotyną / pexels](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2022/01/pexels-yaroslava-borz-10012584-850x638.jpg)
Suplementujesz się biotyną? Uważaj! Może fałszować wyniki badań diagnostycznych
![kobieta](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2019/11/alex-vans-colina-yzbccixsiqw-unsplash-850x473.jpg)
6 witamin i minerałów, których organizm może potrzebować zimą
![Klaudia Kierzkowska /fot. archiwum prywatne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/11/img_20211122_135131-kopia1-850x425.jpg)
Masz problemy z odpornością? Estabiom pomoże ci wzmocnić układ immunologiczny. Sprawdziłam razem z moją rodziną!
![Śniadanie na stole](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/11/istock-1126064757-850x472.jpg)
Suplementujesz żelazo? Pamiętaj, że nie należy go łączyć z niektórymi produktami
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/mathilde-langevin-tqszfm7d63m-unsplash-850x425.jpg)
AKCJA SUPLEMENTACJA: Zespół napięcia przedmiesiączkowego
![SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. "Suplementy nie pomagają" - prawda czy fałsz?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/istock-1266089764-850x425.jpg)
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. „Suplementy nie pomagają” – prawda czy fałsz?
![Dobre nawyki na wzmocnienie psychiki - na zdjęciu kobieta leży i spogląda w niebo przez okulary przeciwsłoneczne HelloZdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/james-kovin-kzg5dp4jjr0-unsplash-kopia-850x478.jpg)
Dobre nawyki dla psychiki – wprowadź je, a zmniejszysz negatywny wpływ stresu na organizm
![SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/istock-1279839561-850x425.jpg)
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Czy witaminy i minerały faktycznie wchłaniają się gorzej z suplementów niż z warzyw i owoców?
![Marta Krupińska](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/thumbnail_marta-1-kopia-1-850x425.jpg)
Wyluzuj, to tylko PMS. Czyli jak udało mi się złagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
![Niepożądane interakcje suplementów z lekami](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/09/istock-1262705810-kopia-850x425.jpg)
SUPLEMENTY: FAKTY I MITY. Niepożądane interakcje z lekami?
![suplementy WIMIN](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2020/08/aniaa-wimin-850x425.jpg)
WIMIN, czyli suplementacja dla dziewczyn, którym brakuje czasu, by o siebie zadbać. Przetestowałam!
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/08/suple-kopiaaa-850x425.jpg)
MOJA SUPLEMENTACJA: dietetyczka Joanna Skałecka
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/08/brooke-cagle-a1kexhjzaac-unsplash-1-850x425.jpg)
AKCJA SUPLEMENTACJA: Choroba Hashimoto
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/08/suple2-850x425.jpg)
MOJA SUPLEMENTACJA: dr Monika Piecuch-Kilarowska
![](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/07/suple111-850x425.jpg)
MOJA SUPLEMENTACJA: mgr farm. Paulina Front
![Ela Kowalska testuje Deep Focus from Plants /fot. archiwum prywatne](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2021/07/img_7761-kopiaa-850x425.jpg)