![Hashimoto u mężczyzny występuje rzadziej niż u kobiet, ale może się zdarzyć. Lekarka bada tarczycę u starszego mężczyzny, być może to pierwsze objawy hashimoto.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/hashimoto-u-mezczyzny-adobestock-850x478.jpeg)
Układ hormonalny
Układ hormonalny, nazywany układem dokrewnym, jest odpowiedzialny za produkcję hormonów przyczyniających się do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Kontroluje ciśnienie osmotyczne i gospodarkę wodno-elektrolitową oraz koordynuje procesy związane z rozmnażaniem. Nieprawidłowości w jego funkcjonowaniu wiążą się z szeregiem dolegliwości.
Układ hormonalny jest zbudowany z podwzgórza, przysadki mózgowej, rdzenia i kory nadnerczy, nadnerczy, szyszynki, tarczycy, przytarczyc, trzustki, grasicy oraz gonad, czyli jąder i jajników. Określa się je terminem gruczołów dokrewnych produkujących hormony, które mają wpływ na cały ludzki organizm. Jakie hormony są produkowane przez te gruczoły i za co są odpowiedzialne?
Co to jest układ hormonalny i jak jest zbudowany?
Układ hormonalny człowieka to kilka gruczołów dokrewnych, których głównym zadaniem jest produkcja hormonów. Dzięki nim regulowane jest ciśnienie osmotyczne, gospodarka wodna w organizmie oraz stężenie glukozy. Odpowiada on także za prawidłowy rozwój narządów. Działanie układu hormonalnego polega również na regulacji procesów trawienia i koordynacji procesów związanych z rozmnażaniem, a niektóre produkowane przez niego hormony pełnią funkcję neuroprzekaźników. Ponieważ sprawuje on kontrolę nad reakcjami biochemicznymi zachodzącymi w organizmie, to przy nieprawidłowościach w jego pracy człowiek odczuwa szereg dolegliwości.
Pod względem anatomicznym układ hormonalny jest zbudowany z gruczołów dokrewnych i narządów pełniących taką funkcję. Jest to: przysadka mózgowa, nadnercza (w tym rdzeń i kora nadnerczy), szyszynka, tarczyca, przytarczyce, trzustka, grasica, jajniki oraz jądra.
Przysadka mózgowa i szyszynka
Przysadka to gruczoł położony na podstawie mózgu w siodle tureckim, ku tyłowi od skrzyżowania wzrokowego. Z podwzgórzem jest połączona za pomocą lejka. Zbudowana jest z dwóch płatów: przedniego i tylnego. Płat przedni, nazywany gruczołowym, stanowi blisko 75% masy przysadki i dzieli się na 3 części: guzową, pośrednią i obwodową. Płat tylny to głównie neuroglej, który magazynuje hormony wydzielane w jądrze nadwzrokowym i przykomorowym podwzgórza: wazopresynę i oksytocynę. W płacie tylnym przysadki zachodzi również proces produkcji hormonów takich jak: hormon wzrostu (somatotropina), hormon kortykotropowy ACTH, hormon tyreotropowy TSH, oraz hormony: foikulotropowy i lutenizujący.
Szyszynkę zalicza się do nadwzgórza. Produkuje ona melatoninę odpowiedzialną za pigmentację skóry oraz sen i czuwanie u człowieka.
Nadnercza, rdzeń i kora nadnerczy
Nadnercze jest położone powyżej górnego bieguna nerki. Prawe przylega do wątroby, lewe sąsiaduje ze śledzioną i trzustką. Zbudowane z kory i rdzenia również wydzielają hormony. W korze nadnerczy produkowane są aldosteron (mineralokortykosteroidy), kortyzol i kortykosteron oraz androgeny nadnerczowe. Rdzeń nadnerczy odpowiada za wydzielanie amin katecholowych: adrenaliny, noradrenaliny i dopaminy pełniących funkcję neuroprzekaźników w ośrodkowym układzie nerwowym.
Tarczyca, przytarczyce, grasica
Tarczyca jest nieparzystym gruczołem położonym w przednio-dolnej części szyi. Otoczona jest torebką włóknistą, która ją dzieli na płaciki wypełnione koloidem. Głównym składnikiem koloidu jest tyreoglobulina. Białko to wiąże wydzielane przez tarczycę hormony, takie jak tyroksyna (T4) i trójjodotyroninę (T3). Pobudzają one podstawową przemianę materii oraz regulują gospodarkę wodno-elektrolitową w organizmie. W układzie hormonalnym człowieka tarczyca jest jednym z ważniejszych gruczołów dokrewnych.
Przytarczyce położone są na powierzchni tylnych płatów tarczycy. Ich rolą jest produkcja parathormonu (PTH) i kalcytoniny, które mają wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforanową.
Grasica położona w dolnej części szyi jest pierwotnym narządem chłonnym. To w niej powstają limfocyty i hormony białkowe: tymozyna, tymopoetyna oraz tymostymulina.
Trzustka i gonady jako elementy układu hormonalnego
Trzustka jest gruczołem mieszanym: egzo- i endokrynnym położonym w jamie brzusznej. Ma nie tylko ogromny wpływ na trawienie, ale też produkuje ważne dla człowieka hormony: glukagon i insulinę. Nieprawidłowości w jej pracy skutkują chorobami metabolicznymi takimi jak cukrzyca.
Gonadami określa się jajniki i jądra. Pełnią one nie tylko funkcję narządów rozrodczych, ale i wydzielają hormony odpowiedzialne za płodność. W przypadku jajników są to estrogeny i progesteron, w przypadku jąder: androgeny odpowiedzialne za rozwój drugorzędowych cech płciowych.
Układ hormonalny – choroby
Do najczęściej diagnozowanych chorób układu dokrewnego zalicza się:
- choroby tarczycy – niedoczynność, nadczynność, chorobę Hashimoto,
- nowotwory gruczołów dokrewnych,
- torbiele,
- niepłodność, zespół policystycznych jajników,
- choroby metaboliczne.
Działanie układu hormonalnego ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu człowieka.
Bibliografia:
- Wójtowicz Z., Podstawy Anatomii Człowieka, Wyd. II zmienione, Wydawnictwo Czelej Sp.z o.o., Lublin 2009, s. 249–260
Najnowsze
![Hashimoto u mężczyzny występuje rzadziej niż u kobiet, ale może się zdarzyć. Lekarka bada tarczycę u starszego mężczyzny, być może to pierwsze objawy hashimoto.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/hashimoto-u-mezczyzny-adobestock-850x478.jpeg)
![Smutna kobieta patrzy na swoje odbicie w lustrze – zły nastrój oraz epizody depresyjne to objawy psychiczne hashimoto.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/objawy-psychiczne-hashimoto-adobestock-850x478.jpeg)
Objawy psychiczne Hashimoto. Jak choroba tarczycy wpływa na psychikę?
![Lekarz trzyma próbkę krwi w probówce pobranej na badania tarczycy. W tle widać m.in. prawidłowe TSH – hashimoto nie zostało zdiagnozowane.](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/08/hashimoto-a-wynik-tsh-adobestock-850x478.jpeg)
Hashimoto a prawidłowe TSH. Czy taki wynik jest możliwy?
![na zdjęciu: męski układ rozrodczy, tekst o budowie i funkcjach męskiego układu rozrodczego /fot. Adobe Stock](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/meski-uklad-rozrodczy-850x478.jpeg)
Męski układ rozrodczy – budowa oraz najważniejsze funkcje
![Kobieta zagląda do swoich majtek; w ręce ma szkło powiększające](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/kobieta-zaglada-do-bielizny-getty-images-850x567.jpg)
Czym jest zespół MRKH? Diagnoza braku pochwy może zszokować
![Na zdjęciu: Kobieta w bieliźnie trzyma dłonie na pochwie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/07/atrofia-pochwy-adobestock-850x567.jpeg)
Atrofia pochwy, czyli gdy śluzówka pochwy zaczyna zanikać
![Rodzaje insulin – czym się różnią i jak je stosować?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/adobestock_717190792-850x567.jpeg)
Rodzaje insulin – czym się różnią i jak je stosować?
![Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/06/adobestock_275694069-kopia-850x567.jpg)
Badanie insuliny – jak można sprawdzić poziom hormonu w organizmie?
![Kobieta stoi w kuchni przy stole na którym leżą warzywa na regenerację trzustki](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/05/adobestock_480384666-kopia-850x493.jpg)
Czy regeneracja trzustki jest możliwa? Co wspomoże pracę tego organu?
![Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_753218750-kopia-850x567.jpg)
Usunięcie jajników – jakie są konsekwencje tej operacji?
![Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-susan-flores-232226967-20339234-kopia-850x540.jpg)
Skąd się biorą zaburzenia hormonalne i jakie są ich objawy?
![Przytarczyce – gruczoły przylegające do tarczycy. Jakie mają funkcje?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/ivy-shirn-leryhgucvvw-unsplash-kopia-850x449.jpg)
Przytarczyce – gruczoły przylegające do tarczycy. Jakie mają funkcje?
![Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/03/circling-sea-5zb2prcmbu-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Hormony przysadki mózgowej i ich najważniejsze funkcje
![Nadczynność kory nadnerczy to choroba o skomplikowanej etiologii](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_271705631-kopia-850x567.jpg)
Nadczynność kory nadnerczy to choroba o skomplikowanej etiologii
![Rak nadnerczy – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Czy jest groźny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_332342928-kopia-850x567.jpg)
Rak nadnerczy – przyczyny, diagnostyka i leczenie. Czy jest groźny?
![Punkcja jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_534121370-kopia-850x567.jpg)
Punkcja jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
![Odczuwasz ból jajnika? Sprawdź, co może go powodować](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_599273280-kopia-850x425.jpg)
Odczuwasz ból jajnika? Sprawdź, co może go powodować
![Potworniaki jajka – czy są tak straszne, jak wskazuje nazwa?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/angelica-reyes-cring8up3dg-unsplash-kopia-850x570.jpg)
Potworniaki jajnika – czy są tak straszne, jak wskazuje nazwa?
![Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/brooke-cagle-baelyn2cqlo-unsplash-kopia-850x567.jpg)
Ból jądra to efekt urazu lub jednej z chorób. Co może oznaczać?
![Na czym polega USG jajników? Kiedy warto wykonać badanie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_610764639-kopia-850x455.jpg)
Na czym polega USG jajników? Kiedy warto wykonać badanie?
![Niewydolność jajników. Kiedy jajniki przestają pracować za wcześnie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/jc-gellidon-a8ndaylne90-unsplash-kopia-850x455.jpg)
Niewydolność jajników. Kiedy jajniki przestają pracować za wcześnie?
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/sonnie-hiles-9n-usdehihy-unsplash-kopia-850x506.jpg)
Lipotropina (LPH) – przyczyny oraz objawy nadmiaru i niedoboru hormonu
![Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-edmosckov-20867011-kopia-850x519.jpg)
Tyreoliberyna (TRH) – jaka jest jej rola? Jak zmierzyć poziom hormonu?
![Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_109680334-kopia-850x502.jpg)
Wazoaktywny peptyd jelitowy – ważny nie tylko dla układu pokarmowego
![USG nadnerczy, czyli badanie wykrywające patologie tego narządu](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_285015509-kopia-850x568.jpg)
USG nadnerczy, czyli badanie wykrywające patologie tego narządu
![Czym jest niewydolność trzustki i jakie objawy na nią wskazują?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_571393832-kopia-850x567.jpg)
Czym jest niewydolność trzustki i jakie objawy na nią wskazują?
![Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_233511970-kopia-850x560.jpg)
Usunięcie grasicy, czyli tymektomia. Jakie ma konsekwencje?
![Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-avery-arwood-713708816-21370908-kopia-850x425.jpg)
Folikulotropina (FSH) – dlaczego jej poziom jest tak ważny?
![Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_700230688-kopia-850x425.jpg)
Siarczan dehydroepiandosteronu (DHEA-S) i jego rola w organizmie
![Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_443207754-kopia-850x425.jpg)
Dehydroepiandrosteron (DHEA) – co mówi o stanie zdrowia jego poziom?
![Laparoskopia jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_779161991-kopia-850x567.jpg)
Laparoskopia jajnika – co to jest i kiedy się ją wykonuje?
![Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/vadim-paripa-nfxu4mdstna-unsplash-kopia-850x425.jpg)
Czym jest melanotropina (MSH) i jaka jest jej rola w organizmie?
![Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_468474621-kopia-850x540.jpg)
Kortyzon – naturalny prekursor hormonów steroidowych
![Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2018/10/pexels-rajaalemnari-20157907-kopia-850x532.jpg)
Leczenie Hashimoto – sprawdź, jak wygląda i ile trwa terapia
![Kiedy konieczne jest usunięcie przytarczyc? Jak wygląda zabieg?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_225521613-kopia-850x425.jpg)
Kiedy konieczne jest usunięcie przytarczyc? Jak wygląda zabieg?
![Jakie badania tarczycy z krwi wykonać? Jak interpretować wyniki?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_371973717-850x567.jpeg)
Jakie badania tarczycy z krwi wykonać? Jak interpretować wyniki?
![Zwapnienie szyszynki – jak się objawia i gdzie tkwi przyczyna?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/pexels-polina-semernina-497042591-16397999-kopia-850x425.jpg)
Zwapnienie szyszynki – jak się objawia i gdzie tkwi przyczyna?
![Rezonans przysadki mózgowej w diagnostyce obrazowej](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_765451062-1-kopia-850x477.jpg)
Rezonans przysadki mózgowej w diagnostyce obrazowej
![Na czym polega scyntygrafia przytarczyc i jakie są do niej wskazania?`](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_739186589-kopia-850x425.jpg)
Na czym polega scyntygrafia przytarczyc i jakie są do niej wskazania?
![Na czym polega jodowanie tarczycy? Kogo poddaje się temu zabiegowi?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_441128200-kopia-850x567.jpg)
Na czym polega jodowanie tarczycy? Kogo poddaje się temu zabiegowi?
![Guz szyszynki – objawy, które daje i nie tylko. Co musisz wiedzieć?; na zdjęciu tomografia mózgu- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_138722460-kopia-850x567.jpg)
Guz szyszynki – objawy, które daje i nie tylko. Co musisz wiedzieć?
![Czym jest gruczolak przytarczyc? Jak go zdiagnozować i leczyć?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_411439619-kopia-850x425.jpg)
Czym jest gruczolak przytarczyc? Jak go zdiagnozować i leczyć?
![Zespół niewrażliwości na androgeny, czyli zespół Morrisa; na zdjęciu niemowlę- Hello Zdrowie](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_624860414-kopia-850x567.jpg)
Zespół niewrażliwości na androgeny, czyli zespół Morrisa
![Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/motoki-tonn-g1bgjnynfzi-unsplash-kopia-850x556.jpg)
Trójjodotyronina (T3) – co jej poziom mówi o stanie tarczycy?
![Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/akram-huseyn-fkc9ewrnlgy-unsplash-kopia-850x583.jpg)
Polipeptyd trzustkowy (PP) – kiedy jego poziom powinien niepokoić?
![Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/nathana-reboucas-k0x__btb3a8-unsplash-kopia-850x448.jpg)
Somatostatyna – hormon układu pokarmowego. Dlaczego jest ważny?
![Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/gbarkz-cmhzdq8zpmm-unsplash-kopia-850x587.jpg)
Insulina to hormon trzustkowy. Jaka jest jej rola w organizmie?
![Torbiel przysadki mózgowej, czyli torbiel kieszonki Rathkego](https://www.hellozdrowie.pl/wp-content/uploads/2024/04/adobestock_220350840-kopia-850x567.jpg)