Zdrowe usta

Usta mówią o człowieku bardzo wiele. Nie tylko o jego nastroju czy skłonności do uśmiechu. Zdrowe usta to oznaka zadbanego i dobrze pracującego organizmu. Już po samym ich kolorze można domyślić się ewentualnych problemów zdrowotnych. Usta są również niezwykle wrażliwe i warto o nie odpowiednio dbać.

Spierzchnięte usta to problem wielu kobiet, których delikatna skóra błyskawicznie reaguje na przykład na zmieniające się warunki pogodowe. Popękane usta to nie tylko wynik przykrego nawyku przygryzania ust, lecz także niewłaściwej ich pielęgnacji. Paradoksalnie zaś pielęgnacja ust nie jest szczególnie wymagająca, kluczowa jest natomiast jej regularność.

Dlaczego usta tak często pękają?

Usta kobiety to jedna z jej wizytówek. Nie tylko zresztą kobiety, lecz każdego człowieka. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że na skórze warg znajduje się bardzo niewielka liczba gruczołów łojowych. Z jednej strony wargi są więc wyjątkowo słabo chronione przed utratą wilgoci. Stąd też tak częstym problemem są spierzchnięte usta, szczególnie jeśli dana osoba w odpowiedni sposób nie nawadnia organizmu.

Z drugiej strony usta pozbawione są melaniny, a więc barwnika odpowiedzialnego za ciemniejszy koloryt skóry i jednocześnie chroniącego ją przed promieniowaniem słonecznym. Ta cecha tłumaczy, skąd biorą się pękające usta. Naskórek na wargach wystawiony na promieniowanie słoneczne, wiatr lub niskie temperatury, błyskawicznie wręcz ściąga się i napina. Najpierw dochodzi do łuszczenia skóry, a następnie do jej pękania. W efekcie niejednokrotnie powstają krwawiące ranki.

Co na spierzchnięte usta?

Piękne usta to marzenie każdej kobiety, natomiast spierzchnięte usta to jedna z najgorszych zmór. Jeśli spierzchnięcia już się pojawią, trudno się ich od razu pozbyć. Domowe sposoby na suche usta to przede wszystkim:

  • Smarowanie ich oliwą z oliwek lub olejem sezamowym/kokosowym.
  • Wazelina na usta to dobry pomysł na wieczorną kurację; wystarczy na noc nałożyć na usta grubą warstwę kosmetyku; wygładzi on naskórek, uelastycznia go i wzmocni.
  • Miód na usta najlepiej sprawdza się w postaci maseczki, którą należy pozostawić na ustach przez 5–10 minut, następnie na usta warto nałożyć balsam pielęgnacyjny.
  • Dobry sposób na spierzchnięte usta to także maść z witaminą A, nakładana regularnie w zależności od potrzeb.

Domowe sposoby na spierzchnięte usta to także naturalne peelingi, które pozwolą usunąć wysuszony naskórek i pobudzają skórę do regeneracji. Taki peeling można wykonać z użyciem cukru, który należy wmasować w usta. Dobrym pomysłem jest również maseczka z zaparzonych płatków owsianych, które również należy wetrzeć w usta.

Co na popękane usta?

Pękające usta często przyczyniają się do powstawania zajadów. Pękanie kącików ust powoduje bowiem tworzenie się ranek, do których łatwy dostęp mają drożdżaki oraz bakterie. Popękane usta są nie tylko bolesne, lecz także mogą wywołać przewlekły stan zapalny. W jego wyniku w kącikach ust pojawiają się nieestetyczne i bolesne nadżerki.

Pęknięte usta pojawiają się często w wyniku niedoborów witamin z grupy B, awitaminozy. Powstawaniu zajadów sprzyja ogólne przemęczenie organizmu, złe odżywianie, antybiotykoterapia. Z tego też powodu jednym z ważniejszych sposobów na popękane usta jest odpowiednia dieta.

Suche, popękane usta można wyleczyć, jedząc produkty zawierające dużo witamin z grupy B, czyli: mleko i nabiał, kaszę gryczaną, warzywa strączkowe. Dietę warto wzbogacić o większe ilości czosnku, który działa bakteriobójczo. Do codziennego menu należy włączyć również produkty zawierające naturalne probiotyki.

Domowe sposoby na popękane usta

Na popękane usta najlepiej działają maści lub kremy z witaminami A lub E. Linomag i lanolina na usta to sposób, który warto zastosować na noc. Na ranki warto przykładać drożdże. W przypadku pękających ust ważnym elementem pielęgnacji jest także odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto również zrezygnować na jakiś czas z nowych kosmetyków do ust lub nowej pasty do zębów, jeśli problem wystąpił po zakupieniu tych produktów.

Sine usta – czy to problem?

Usta są pokryte cienkimi naczyniami krwionośnymi, nieosłoniętymi zbyt grubą warstwą lipidową. Z tego też powodu bardzo szybko reagują na zmieniającą się temperaturę. Jeśli jednak usta stają się niebieskie lub fioletowe bez względu na pogodę lub taki ich kolor utrzymuje się przez dłuższy czas, koniecznie należy udać się do lekarza. Sine usta mogą stanowić objaw bardzo wielu chorób, w tym przede wszystkim tych związanych z układem krążenia. Zmiany koloru ust nie wolno lekceważyć. Podobnie niepokojącą oznaką mogą być bowiem usta blade lub szarawe, świadczące często o zbyt niskim poziomie czerwonych krwinek w organizmie.

Najnowsze