Żołądek
Wbrew pozorom żołądek jest organem, który oddziałuje na cały organizm. Choć jego główną rolą jest trawienie pokarmów, to ma także wpływ na nastrój, samopoczucie i ogólne zadowolenie. Niewłaściwa dieta, nadużywanie leków i inne zaniedbania mogą doprowadzić do szeregu dolegliwości żołądkowych, dlatego warto zadbać o ten organ.
Dbanie o żołądek ma nie tylko odzwierciedlenie w ogólnym stanie zdrowia, ale i w wyglądzie. Dzięki odpowiedniemu traktowaniu brzuch nie jest wzdęty i obolały, a chory nie przybiera na wadze. To dlatego, że właściwe pożywienie pozwala żołądkowi wydalić toksyny z organizmu i zapobiega przedostaniu się ich do krwi.
Gdzie jest żołądek?
Worek mięśniowy umiejscowiony w środkowej części jamy brzusznej, a konkretnie w lewym podżebrzu to właśnie żołądek. Położenie tego organu jest zmienne. Zależy od ilości zjedzonego pokarmu i ułożenia ciała człowieka. Żołądek budową przypomina sakwę o długości 25–30 centymetrów i pojemności 1000–3000 mililitrów. Jego przednia ściana sąsiaduje z lewym płatem wątroby i jest przyczepiona do przedniej ściany jamy brzusznej. Tylna natomiast leży przy okrężnicy, trzustce, nadnerczu i śledzionie. Do tych narządów żołądek jest przyczepiony za pomocą więzadeł.
Żołądek jest zbudowany z wpustu, trzonu i dna oraz z części przedodźwiernikowej i odźwiernika, który wpuszcza jedzenia do jego wnętrza albo uniemożliwia jego przedostanie się. W błonie śluzowej żołądka są obecne gruczoły, w których trwa produkcja składników soku żołądkowego, tj. kwasu solnego, pepsyny, gastryny i śluzu, który chroni śluzówkę żołądka przed szkodliwym działaniem kwasu solnego.
Żołądek – funkcje
W organizmie człowieka żołądek pełni kilka podstawowych funkcji. Nie tylko gromadzi i trawi pokarm, ale też wyjaławia go za pomocą kwasu solnego. Proces obejmuje również trawienie białek i niektórych tłuszczów. Po jego zakończeniu rozdrobniony pokarm trafia do dwunastnicy. Jest to możliwe dzięki ciągłemu kurczeniu się i rozkurczaniu żołądka.
Dużo osób wie, jak wymagającym organem jest żołądek, gdzie jest i jak ważne funkcje pełni. A mimo to w większości przypadków jest to bardzo zaniedbywany narząd. Takie podejście skutkuje w przyszłości szeregiem chorób i ich długotrwałym leczeniem.
Jak boli żołądek?
Gdzie boli żołądek? W przypadku żołądka ból obejmuje zwykle całą jamą brzuszną. Towarzyszą temu nieprzyjemne skurcze, a także inne objawy, tj. gorączka, wymioty, nudności, lub biegunka. Ból jest uporczywy i promieniujący. Dolegliwości bólowe mogą się pojawić w związku z przejedzeniem, obecnością wrzodów, nadużywaniem leków przeciwzapalnych, a nawet na skutek przeziębienia.
Ból jest niekiedy bardzo dotkliwy i utrudnia oddychanie, dlatego należy przywiązywać szczególną uwagę do prawidłowego funkcjonowania tego narządu. W innym wypadku słowa „boli mnie żołądek” będziemy słyszeć ze swoich ust coraz częściej. Gdy boli żołądek, to sygnał do zmiany nawyków żywieniowych i wykonania badań diagnostycznych.
Żołądek – choroby
Podrażniony żołądek może być efektem zaburzeń czynnościowych na tle nerwowym lub objawem wielu poważnych chorób, których nie powinno się lekceważyć. Jak każdy narząd, tak i żołądek człowieka ma swoją wytrzymałość.
Choroby, które powodują dolegliwości żołądkowe:
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- stan zapalny błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- refluks żołądkowo-przełykowy,
- nowotwór żołądka,
- zakażenia bakterią helicobacter pylori.
Objawy tych schorzeń można złagodzić dzięki diecie, ale i tak wymagają one długotrwałej terapii farmakologicznej.
Co pomoże na żołądek?
Leki na żołądek podaje się w momencie rozpoznania choroby podstawowej. Jeśli to wrzody – lekarz zaleci odpowiednie tabletki na żołądek wydawane na receptę. Najczęściej stosuje się inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu solnego przez błonę śluzową żołądka. W mniejszych dawkach można je kupić bez recepty. Tabletki na żołądek będą również przydatne, gdy ból będzie wywołany zatruciem lub przejedzeniem.
W przypadku zakażeń bakterią Helicobacter pylori stosuje się antybiotykoterapię, inhibitory pompy protonowej i preparaty osłonowe na żołądek.
Wiele osób pyta, co spośród preparatów roślinnych będzie skuteczne na żołądek. Zioła na żołądek można stosować wspomagająco. Nie zastąpią one terapii przy poważnej chorobie układu pokarmowego, ale poprawią trawienie, złagodzą wzdęcia i zgagę. Najczęściej stosowane zioła to rumianek, mięta, kozłek lekarski i dziurawiec. Można je kupić w postaci suszu ziołowego, kropli i ziołowej herbaty na żołądek.
Co jeść, gdy boli żołądek?
Dieta jest kluczowym elementem do złagodzenia dolegliwości żołądkowych. Jadłospis chorego powinien obfitować w produkty lekkostrawne, które nie pobudzają błony śluzowej żołądka do produkcji kwasu solnego.
Osoba podatna na bóle żołądka powinna unikać potraw pikantnych lub zbyt kwaśnych. Nie wolno jej jeść również posiłków, które zawierają produkty smażone i bardzo słone. Obciążeniem dla żołądka będzie alkohol i kofeina. Żeby uniknąć podrażnień, konieczne są wyrzeczenia.
Menu osoby chorej powinno obfitować w produkty lekkostrawne, głównie gotowane lub pieczone w folii aluminiowej. W jadłospisie należy pomijać jedzenie wzdymające, a zatem wszelkie produkty kapustne. Owoce i warzywa powinny być ugotowane lub upieczone, ponieważ surowe mogą podrażniać żołądek.