Cukierek, który może pomóc w przerwaniu ataku paniki. Lekarz wyjaśnia, jak to działa
„Odwraca uwagę od ataku paniki i angażuje kubki smakowe, co prowadzi do skupienia się organizmu na doświadczeniach zmysłowych, które zakłócają cykl lęku” – wyjaśnia dr Jason Singh. Lekarz podzielił się ciekawą radą, co może pomóc powstrzymać atak lękowy.
Na atak paniki pomogą cukierki?
Atak paniki można zdefiniować jako nagłe i napadowe wystąpienie silnego lęku, który zaburza funkcjonowanie i powoduje wystąpienie wielu reakcji somatycznych, psychicznych i emocjonalnych. Do najważniejszych symptomów ataków paniki można zakwalifikować uczucie niepokoju, ucisk w klatce piersiowej, trudności z oddychaniem, przyspieszone tętno i wzrost ciśnienia, ale też problemy z widzeniem, pocenie się czy ból głowy.
Jeśli takie lęki pojawiają się często, warto zgłosić się do lekarza, który dobierze odpowiednie leczenie. Najczęściej będzie to połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Pomogą także domowe metody, takie jak relaksacja, medytacja czy konkretne ćwiczenia. Jak się okazuje, pomoc przy zbliżającym się ataku paniki można także znaleźć w sklepie na dziale ze słodyczami. Pomysł ten przedstawił na swoim profilu na Instagramie doktor Jason Singh, lekarz, który za pośrednictwem mediów społecznościowych dzieli się medycznymi radami. Ekspert przyznał, że pomóc mogą niektóre cukierki.
„Jako lekarz mogę powiedzieć, że to naprawdę dobrze działa” – podkreślił.
„Polecam je wielu moim pacjentom”
W najnowszej publikacji lekarz udostępnił krótkie wideo, na którym wyjaśnił, po które cukierki sięgnąć. Jak podkreślił, najlepszym wyborem będą kwaśne żelki.
„Polecam je wielu moim pacjentom” – dodał.
W jaki sposób kwaśne cukierki mogą pomoc w powstrzymaniu lęku?
„Spożycie czegoś intensywnie kwaśnego odwraca uwagę od ataku paniki i angażuje kubki smakowe, co prowadzi do skupienia się organizmu na doświadczeniach zmysłowych, które zakłócają cykl lęku” – wyjaśnił.
Singh dodał także, że skrzywienie twarzy na skutek kwaśnego smaku również bardzo pomaga organizmowi. Dzięki niemu uwalnia się napięcie, a mięśnie powracają do rozluźnionego stanu.
„Jak wiadomo, kwaśne żelki na końcu w smaku są słodkie. To stwarza przyjemne doświadczenie i sygnalizuje mózgowi uwolnienie dopaminy. Dzięki temu w naszej głowie tworzy się pozytywne, satysfakcjonujące skojarzenie, które pozwala przezwyciężyć atak paniki” – dodał.
Dr Singh nie jest jedynym specjalistą, który potwierdza tę zależność. W 2023 roku doradca ds. zdrowia psychicznego John Delony powiedział w rozmowie z „Health”, że „kwaśny cukierek może wystarczyć, aby wyrwać kogoś z bezmyślnego kręgu niepokoju i sprowadzić go z powrotem do teraźniejszości”.
RozwińZobacz także
„Mam napady paniki, hiperwentylację, ze stresu boli mnie całe ciało, głowa”. O życiu z traumą opowiadają Agata i Edward
„Możesz wiedzieć wszystko, ale gdy dzieje się to właśnie tobie, nie jesteś w stanie właściwie nic zrobić” – mówi Lidka zmagająca się z atakami paniki
„Przez fobię nie czuję się panią swojego życia. To ona nim steruje”. Fobia – zaburzenie, które dezorganizuje życie
Polecamy
Keira Knightley gorzko o komentarzach dotyczących jej wyglądu: „To było publiczne upokorzenie”
Czym jest przemoc psychiczna? Jak się przed nią bronić?
„Poza uzależnieniem kawa może zwiększać ryzyko wystąpienia stanów lękowych”. O wpływie kofeiny i nietolerancji kawy mówi dietetyczka Magdalena Czyrynda-Koleda
7 kroków, by pokonać atak paniki. Jak się zachować, kiedy spotyka dziecko albo kogoś bliskiego?
się ten artykuł?