Przejdź do treści

Teofilina – lek stosowany w terapii chorób dróg oddechowych

Teofilina - czym jest i jak działa?
Teofilina - czym jest i jak działa?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Teofilina może pochwalić się długą historią stosowania w medycynie, zwłaszcza w leczeniu chorób układu oddechowego. Chociaż jej popularność zmalała nieco wraz z pojawieniem się nowych możliwości terapeutycznych, nadal jest obecna w aktualnych wytycznych postępowania. Jaki jest mechanizm działania teofiliny? W jakich wskazaniach się ją obecnie stosuje?

Co to jest teofilina? Działanie i właściwości 

Teofilina to jedna z pochodnych metyloksantyny. Wraz z innymi przedstawicielami tej grupy (m.in. obecną w kawie kofeiną) występuje ona naturalnie np. w ziarnach kakaowca czy liściach herbaty. Teofilina rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli i naczyń krwionośnych w płucach, zwiększa częstość oddechów oraz wykazuje właściwości przeciwzapalne. Z tego względu znalazła zastosowanie w leczeniu chorób dróg oddechowych. Lek ten jest stosowany wyłącznie z przepisu i pod kontrolą lekarza. Nie można dostać teofiliny bez recepty. Mechanizm jej działania jest złożony i obejmuje kilka procesów: 

  • hamowanie enzymów rozkładających przekaźnik cAMP – wzrost jego stężenia powoduje rozkurcz mięśni gładkich oskrzeli, a tym samym ich rozszerzenie, 
  • obniżenie progu wrażliwości ośrodka oddechowego na dwutlenek węgla – im niższy próg, tym niższe stężenie CO2 jest potrzebne do wywołania wdechu. W ten sposób zwiększa się częstotliwość oddechów, 
  • redukcja migracji komórek odpornościowych i mediatorów stanu zapalnego, co odpowiada za efekt przeciwzapalny, 
  • blokowanie receptorów uczestniczących w skurczu oskrzeli, 
  • zwiększenie siły i częstości skurczów serca.

Wskazania do stosowania i dawkowanie teofiliny 

Wskazania do przyjmowania leków z teofiliną to: 

Ponadto teofilina bywa stosowana pomocniczo w leczeniu bradykardii, czyli nadmiernego spowolnienia akcji serca. Jednak w żadnym z powyższych wskazań nie jest ona wykorzystywana jako lek pierwszego wyboru. Wynika to z wąskiego indeksu terapeutycznego teofiliny – to oznacza, że jest niewielka różnica pomiędzy jej minimalną dawką skuteczną a dawką toksyczną. Z tego względu dawkowanie teofiliny powinno być ustalane z dużą ostrożnością. 

W celu kontroli poziomu leku wykonuje się badania krwi – prawidłowe stężenie mieści się w zakresie 5-15 µg/ml. Jeśli przekracza ono 20 µg/ml, mogą pojawić się działania niepożądane. Z kolei stężenie powyżej 40 µg/ml stwarza ryzyko wystąpienia poważnych objawów toksyczności, takich jak drgawki, arytmia czy spadek ciśnienia tętniczego. 

Żeby zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych wahań poziomu teofiliny, lek ten występuje w postaciach o przedłużonym uwalnianiu. Oznacza to, że tabletki lub kapsułki nie rozpadają się od razu, a stopniowo wypuszczają niewielkie dawki substancji aktywnej. W ten sposób można łatwiej utrzymywać odpowiednie stężenie teofiliny we krwi. Lek należy przyjmować po posiłku, popijając dużą ilością wody.

Zdjęcie rentgenowskie przedstawiające chorobę

Skutki uboczne teofiliny 

Na ogół teofilina jest dobrze tolerowana, a przy prawidłowym dawkowaniu ryzyko działań niepożądanych jest niewielkie. Do najczęstszych skutków ubocznych należą: 

  • zaburzenia pracy serca, 
  • nudności i wymioty, 
  • bóle głowy, 
  • niepokój, 
  • rozdrażnienie, 
  • bezsenność, 
  • spadek ciśnienia. 

Co ważne, dym tytoniowy znacznie zmniejsza biodostępność teofiliny. Oznacza to, że palacze mogą wymagać stosowania wyższych dawek leku. Z kolei osoby planujące rzucić palenie w trakcie przyjmowania teofiliny powinny poinformować o tym lekarza. Podczas odstawiania papierosów jej stężenie może wzrosnąć w organizmie do wartości toksycznych, dlatego warto z wyprzedzeniem zaplanować obniżenie stosowanych dawek. 

Jakie są objawy zapalenia oskrzeli?

Przeciwwskazania do stosowania teofiliny 

Głównym przeciwwskazaniem do terapii teofiliną jest uczulenie na tę substancję. Oprócz tego ryzyko wystąpienia działań niepożądanych rośnie u pacjentów w podeszłym wieku i z wieloma współwystępującymi schorzeniami. Należy też zachować ostrożność w przypadku m.in.: 

  • niestabilnej dławicy piersiowej, 
  • ciężkiego nadciśnienia tętniczego, 
  • nadczynności tarczycy, 
  • padaczki, 
  • wrzodów żołądka lub dwunastnicy, 
  • zaburzeń pracy wątroby lub nerek. 

Stosowanie teofiliny wymaga ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza i regularnej kontroli jej stężenia we krwi. Jednak przy prawidłowym dawkowaniu lek ten jest bezpieczny, przez co nadal stosowany u wielu pacjentów. Najczęściej wykorzystuje się go wtedy, gdy chory nie może przyjmować leków z innych grup lub jeśli konieczne jest dodatkowe działanie rozszerzające oskrzela. 

 

Bibliografia: 

  1. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/2153 [dostęp 24.05.2024]. 
  2. Tuszyński K. (Red.), Choroby dróg oddechowych z perspektywy farmaceuty, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2019. 
  3. Tuszyński K. (Red.), Leki 2022. Praktyczny przewodnik po grupach leków dostępnych w Polsce, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2021. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?