Czy terapia małżeńska pomaga? Sprawdź, dlaczego to rozwiązanie ma sens
Terapia małżeńska uznawana jest za jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie problemów w związku. Badania wykazują, że takie rozwiązanie pomaga nawet w ponad połowie przypadków i sprawia, że para nie tylko przestaje rozważać rozstanie, ale także sama relacja znacznie się poprawia. Dowiedz się więcej na ten temat i sprawdź, kiedy warto zdecydować się na terapię małżeńską.
Jak wygląda terapia małżeńska?
Terapia małżeńska to rodzaj psychologicznego oddziaływania dedykowany parom zmagającym się z różnymi problemami. Już na wstępie warto jednak zaznaczyć, że rozwiązanie to nie dotyczy tylko osób w związkach małżeńskich, ale również partnerskich, a nawet relacjach przyjacielskich. Zadaniem psychoterapeuty jest rzetelna ocena trudności występujących w danym przypadku i pomoc w ich rozwiązaniu.
Na pierwszym spotkaniu terapeuta zadaje sporo pytań dotyczących problemów w związku, początków relacji, zmian życiowych, konkretnych przyczyn kryzysu. Czas trwania takiej wizyty to zwykle 60 minut, chociaż zdarza się, że pierwsza rozmowa zajmuje nawet 90 minut.
Terapeuta zwykle podejmuje decyzję o dalszym prowadzeniu spotkań dla partnerów, chociaż zdarza się, że zalecane są wizyty tylko jednej z osób (na przykład ze względu na uzależnienie, depresję lub inne przyczyny). W trakcie kolejnych tygodni i miesięcy psycholog obserwuje postępy i zaleca konkretne działania.
Poza rozmowami w trakcie psychoterapii małżeńskiej duże znaczenie mają również zadania domowe dla partnerów. Jednym z przykładów może być polecenie, aby małżonkowie kłócili się przez 30 minut albo do czasu aż nie będą mieli już nic do powiedzenia. W trakcie kłótni obowiązują jednak konkretne zasady opisane przez terapeutę.
Innym zadaniem może być prowadzenie dzienniczka i spisywanie swoich emocji oraz przemyśleń na temat partnera albo wspólny powrót do czasu najlepszych wspomnień i powtórzenie pewnych zachowań (na przykład wyjazdu, zajęć z czasu miesiąca miodowego, wyjścia na spacer do parku, w którym były oświadczyny i tak dalej).
Kiedy terapia małżeńska ma sens?
Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć terapię małżeńską, a do najważniejszych można zakwalifikować:
- problemy z wychowaniem dzieci,
- zdrada i chęć ustalenia, co dalej ze związkiem,
- przepracowanie trudnych wydarzeń, na przykład niemożności spłodzenia potomstwa,
- rozmowa o indywidualnych i wspólnych potrzebach emocjonalnych oraz o dalszym rozwoju relacji,
- innego rodzaju kryzysy małżeńskie.
Jednocześnie dobrze pamiętać o tym, że terapia ma sens tylko wtedy, gdy obie osoby chcą podjąć wspólną pracę i są zmotywowane do dalszego wspólnego bycia razem. Do najważniejszych efektów terapii małżeńskiej można zakwalifikować:
- poprawę relacji i przeniesienie jej na wyższy poziom,
- odnalezienie spokoju w sobie i partnerze,
- przepracowanie problemów, kryzysów, traum,
- ułożenie odpowiedniej hierarchii wartości,
- podjęcie decyzji o odcięciu się od tych osób, które zagrażają wspólnej relacji,
- lokalizowanie i rozwiązywanie indywidualnych problemów, które rzutują na związek.
Co ciekawe, zdarza się, że terapia małżeńska przynosi odwrotny skutek i partnerzy decydują się na zakończenie relacji ze względu na to, czego dowiedzieli się o sobie w trakcie spotkań z psychoterapeutą. Tego typu rozwiązanie może czasami przynieść pozytywy w życiu prywatnym i wiązać się z możliwością stworzenia nowych, lepszych relacji.
Oczywiście rozstanie jest raczej skutkiem ubocznym, a nie celem terapii. W niektórych przypadkach małżonkowie mogą zdecydować się również na terapię przed planowanym rozwodem, aby zastanowić się nad tym, czy jest to dobry pomysł, oraz by przejść przez cały ten proces spokojnie, nie krzywdząc dzieci, siebie lub innych bliskich osób.
Kiedy terapia małżeńska nie ma sensu?
Terapia małżeńska nie ma sensu w sytuacji, gdy jeden lub oboje z partnerów wcale nie chce ratować związku, a także w przypadkach, gdy tak naprawdę potrzebny jest inny specjalista (na przykład seksuolog lub psychiatra). Dobrze także pamiętać o tym, że przemoc i uzależnienia powinny być leczone pod okiem przynajmniej kilku różnych lekarzy, a nie samego psychoterapeuty.
Ile kosztuje terapia małżeńska?
Koszt terapii dla par waha się od 150 do 300 złotych za jedno spotkanie. Wizyty odbywają się zwykle raz w tygodniu, co miesięcznie daje sumę od 600 do 1200 złotych. Na początek najlepiej wykupić jedną sesję, nawet jeśli więcej wychodzi taniej w pakiecie. Chodzi o to, aby sprawdzić, czy dany specjalista jest odpowiedni i czy rozumie problem.
Bibliografia:
- Jastrzębska J., Przebaczenie i pojednanie w terapii, Kwartalnik Naukowy Fides et Ratio 2016, 26: 128-138.
- Małus A., Konarzewska B., Szulc A., Galińska-Skok B., Funkcjonowanie małżeństw zgłaszających się do terapii małżeńskiej, Psychiatria Polska 2013, 47.
- Peć B., Kiedy terapia pomaga dobrze się rozstać. Rzecz o rodzinnych narracjach, Teologia i moralność 2011, 6: 157-161.
- Szewczyk W., Terapia małżonków zagrożonych kryzysem według modelu „pięciu kroków, Teologia i Moralność 2011, 6: 49-155.
Polecamy
Ludzie myślą, że mają rację, nawet jeśli się mylą. Naukowcy zbadali, dlaczego się tak dzieje
Ludzie całujący się rano na pożegnanie żyją średnio 4 lata dłużej
„Jeżeli nie słuchasz szeptów swojego ciała, to będziesz musiał usłyszeć jego krzyk” – mówi psychoterapeutka dr Agnieszka Kozak
„Widok zalanego miasta to trudne doświadczenie”. Od dziecka do seniora – bezpłatne wsparcie psychologiczne dla powodzian
się ten artykuł?