Co może wykryć test na infekcje intymne?
Możliwości samokontroli stanu zdrowia nieustannie rosną. Na rynku pojawia się coraz więcej testów diagnostycznych, które są pomocne w określaniu przyczyny dotykających nas dolegliwości. Jednym z nich jest test na infekcje intymne, który w szybki i dyskretny sposób pozwala zdiagnozować rodzaj zakażenia dróg rodnych. Jak wykonać takie badanie? Czy jego wyniki zawsze są wiarygodne?
Na czym polega test pH na infekcje intymne?
Test na infekcje intymne wykorzystuje fakt, że niektóre drobnoustroje zmieniają pH pochwy. W normalnych warunkach błona śluzowa dróg rodnych jest zasiedlona przez prozdrowotne bakterie, głównie pałeczki kwasu mlekowego. Zakwaszają one środowisko pochwy, której pH powinno wynosić ok. 3,8-4,5.
W przypadku zakażeń bakteryjnych odczyn w drogach rodnych rośnie powyżej 4,5, ponieważ naturalna flora zostaje zaburzona. Podobnie dzieje się podczas rzęsistkowicy, która jest jedną z częściej występujących chorób pasożytniczych. W jej trakcie pH rośnie do wartości 5,0-6,0.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie patogeny zmieniają odczyn w pochwie. Podczas zakażeń grzybiczych pozostaje on taki sam jak u zdrowej osoby. Dlatego testy pH na infekcje intymne nie są w stanie wykryć tego typu drobnoustrojów.
Jak wykonać test na infekcje intymne?
Poszczególne testy mogą się od siebie nieco różnić budową, jednak zasada ich działania zawsze jest taka sama. Badanie polega zwykle na umieszczeniu w pochwie aplikatora z powierzchnią testową lub pobraniu z niej wymazu, który przenosi się na specjalną płytkę. Pod wpływem wydzieliny zmieni się kolor wskazanego przez producenta miejsca testowego – należy go wtedy porównać z załączoną skalą pomiarową.
Czy tylko kobiety się badają? Test na infekcje intymne dla mężczyzn
Na rynku istnieją także testy na infekcje intymne z moczu. Mogą one wykryć zakażenie 3. patogenami:
- Candida albicans – odpowiada za infekcje grzybicze,
- Trichomonas vaginalis – rzęsistek pochwowy, wywołuje rzęsistkowicę,
- Gardnerella vaginalis – bakteria będąca najczęstszą przyczyną zakażeń bakteryjnych dróg rodnych.
Ponieważ w badaniu tym kontroluje się mocz, może być przeprowadzone także przez mężczyzn. Chociaż oni też chorują na infekcje intymne, pełne objawy wykształcają się głównie u kobiet. Mężczyźni często przechodzą zakażenie bezobjawowo, mogą więc nieświadomie przenosić patogeny na partnerkę.
Czy domowy test na infekcje intymne jest wiarygodny?
Badania wykazują, że domowe testy na infekcje intymne mogą pochwalić się dokładnością na poziomie ok. 88%. To wysoka wartość, zwłaszcza w połączeniu z wygodą i dyskrecją, jaką gwarantuje takie badanie. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że test wykaże fałszywie pozytywny lub negatywny wynik. Dlatego w razie niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem.
Kiedy wykonać test na infekcje intymne?
Test na infekcje intymne wskazany jest w przypadku objawów infekcji dróg rodnych, takich jak:
- upławy,
- pieczenie,
- świąd,
- zaczerwienienie.
Sposób leczenia różni się w zależności od rodzaju zakażenia, więc jego określenie pomoże dobrać odpowiednie preparaty. Ponadto takie badanie w niektórych sytuacjach służy do profilaktyki infekcji. Odczyn w środowisku pochwy może wzrosnąć np. po antybiotykoterapii czy w wyniku stosowania zbyt agresywnych środków myjących.
Profilaktycznie test pH na infekcje intymne warto wykonać też w czasie ciąży i menopauzy, podczas stosowania hormonalnej terapii zastępczej oraz przed i po zabiegach chirurgicznych dróg rodnych. Wczesne wykrycie zaburzeń pH pozwala szybko zakwasić środowisko pochwy i tym samym uniknąć rozwoju zakażenia.
Bibliografia:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bacterial-vaginosis/diagnosis-treatment/drc-20352285 [dostęp 10.05.2024].
- Shen C. J., Yang C. Y., Chen H. Y., Chen W. C., Chang T. C., Cheng C. M., Clinical evaluation of a self-testing kit for vaginal infection diagnosis, Journal of Healthcare Engineering 2021.
- Tuszyński P. K. (red.), Problemy intymne kobiet. Infekcje, leki bez recepty i antykoncepcja, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.
Podoba Ci się ten artykuł?
Powiązane tematy:
Polecamy
Historyczna decyzja. 140 kobiet uzyskało odszkodowanie za powikłania po wszczepieniu siatki ginekologicznej
Jakie badania genetyczne na niepłodność warto wykonać?
W jakim celu wykonuje się test HBA w diagnostyce niepłodności?
Biopsja jądra i jej znaczenie w diagnostyce męskiej niepłodności
się ten artykuł?