To może się zdarzyć, jeśli będziesz nosić zbyt obcisłe ubrania. Pani Fizjotrener ostrzega
„Chcesz, żeby brzuch wyglądał szczupło? To nie wybieraj wyszczuplających spodni, bielizny, gorsetów!” – apeluje Pani Fizjotrener na swoim profilu na Instagramie. Specjalistka w zamieszczonym nagraniu wyjaśnia, czym może skończyć się ściskanie brzucha. I proponuje inne, bezpieczniejsze rozwiązania.
Twoje jelita nie pracują swobodnie
Gosia Włodarczyk, znana w przestrzeni internetowej jako Pani Fizjotrener, ostatnio na swoim profilu na Instagramie poruszyła temat związany z optycznym wyszczuplaniem swojego ciała. Zdaniem specjalistki, ściskając brzuch, można nie tylko pogorszyć jego wygląd, ale także wygląd blizny po cesarskim cięciu, a nawet osłabić mięśnie dna miednicy. Zdarzy się to wtedy, jeśli kobieta używa gorsetu po porodzie, pasów/gorsetów do treningu, czy po prostu zakłada bardzo ciasne spodnie. Gosia Włodarczyk przekonuje, że wtedy nieświadomie szkodzi się swojemu ciału. Dlaczego tak się dzieje? Autorka nagrania wyjaśnia to w kilku punktach:
- Jak pisze, w jamie brzucha panuje pewne ciśnienie. Kiedy ściśnie się brzuch ciasnym strojem, przemieszcza się ono najczęściej ku dołowi napierając na dno miednicy, a w dłuższej perspektywie osłabiając je.
- Kolejny problemem jest to, że w ten sposób zaburza się krążenie krwi i limfy. Chce się wyglądać szczuplej, ale efekt jest całkowicie odwrotny: brzuch wygląda na większy, może pojawić się nierówna faktura tkanki. Dodatkowo, przez ściśnięte jelita mogą wystąpić u nas nieprzyjemne dolegliwości: wzdęcia i zaparcia. A to dlatego, że w takich warunkach jelita nie pracują swobodnie.
- Na baczności muszą się mieć mamy, które urodziły przez cesarskie cięcie. Takie praktyki ze ściskaniem brzucha mogą uciskać bliznę, co w efekcie prowadzi do jej zaczerwienia, sztywnienia i pogrubienia.
- Gosia Włodarczyk w ostatnim punkcie ostrzega także, że aby zapewnić ciału stabilizację i prawidłowy oddech, mięśnie brzucha muszą mieć swobodę zarówno w rozluźnianiu się jak i napinaniu. „Ściśnięte nie mogą pełnić swojej funkcji”- podkreśla.
I apeluje:
„Wybieraj spodnie z miękkich materiałów z szeroką i miękką gumką”
Ma także dobrą wiadomość dla wielbicielek jeansów: wystarczy wybrać te, mające w swoim składzie sporo elastanu. Natomiast gorsety powinny wylądować w koszu.
Pani Fizjotrener: kim jest?
Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener, jest fizjoterapeutką i trenerką personalną, która chętnie dzieli się wiedzą medyczną w mediach społecznościowych. W swojej praktyce w szczególności zajmuje się terapią mięśni dna miednicy, blizn oraz rozejścia mięśnia prostego brzucha. Jej profil @pani_fizjotrener obserwuje 138 tys. osób.
RozwińZobacz także
„Ciało reaguje szybciej niż nasz umysł i dłużej trzyma napięcie”. Pani Fizjotrener o powiązaniu emocji z konkretnym narządem w organizmie
„Dzięki gimnastyce słowiańskiej ćwiczonej regularnie, postawa staje się bardziej sprężysta, PMS, bóle kręgosłupa, jak i bolesne miesiączki mijają, wyrównuje się cykl menstruacyjny” – mówi trenerka Julia Marcinowska
„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
Polecamy
Olimpijska biegaczka w ramach treningu robi stretching języka. Wiemy dlaczego!
Wzdęty brzuch – przyczyny i domowe sposoby. Jak sobie z nim radzić?
Ćwicz nie tylko bicepsy! Ćwiczenia na wzmocnienie mięśni dna miednicy
Po czym rozpoznać wzmożone napięcie mięśni dna miednicy? Tłumaczy fizjoterapeutka uroginekologiczna
się ten artykuł?