To prawdziwy przełom w diagnostyce raka! Inteligentny nóż jest w stanie wykryć nowotwory macicy w ciągu kilku sekund
To może być prawdziwa rewolucja w wykrywaniu raka endometrium oraz szyjki i trzonu macicy. Powstał specjalny nóż, który „wącha” guzy, dzięki czemu może w kilka sekund zdiagnozować nowotwór w ciele kobiety.
Inteligentny nóż
Wynalazcą innowacyjnego instrumentu jest dr Zoltan Takats z Imperial College London. Wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie połączył on dwa narzędzia: nóż elektrochirurgiczny i spektrometr masowy, którego używa się do identyfikowania substancji chemicznych. I tak właśnie powstał iKnife.
Jak inteligentny nóż jest w stanie wyryć raka? Pozwala mu na to prosta zależność. Różne typy komórek mogą wytwarzać metabolity (produkty przemian chemicznych zachodzących w organizmie) w różnych stężeniach. A to sprawia, że profil substancji chemicznych w próbce tkanki przekazanej do badania może ujawnić o wiele informacji na jej temat – między innymi jest w stanie wykryć komórki nowotworowe.
Dzięki temu, że nóż działa na prąd elektryczny, szybko podgrzewa tkankę, przecinając ją i minimalizując utratę krwi. W ten sposób dochodzi do odparowania tkanki i wytwarza się dym, który okazał się cennym źródłem informacji biologicznej. Połączenie noża elektrochirurgicznego i spektrometru masowego okazało się więc strzałem w dziesiątkę.
Inteligentny nóż był już wcześniej z powodzeniem używany w leczeniu raka piersi i mózgu. Teraz jednak naukowcy z Imperial College London odkryli, że może mieć znacznie szersze zastosowanie.
Rewolucja w diagnostyce nowotworów
„iKnife niezawodnie wykrył raka endometrium w ciągu kilku sekund, z dokładnością diagnostyczną 89 proc., minimalizując obecne opóźnienia w oczekiwaniu na diagnozę histopatologiczną” – podkreśla zespół naukowców w czasopiśmie „Cancers”, podkreślając, że odkrycia przedstawione w badaniu mogą „utorować drogę nowym ścieżkom diagnostycznym”.
Badacze udowodnili skuteczność inteligentnego noża poprzez analizę próbek tkanek biopsyjnych od 150 kobiet, u których wystąpiło podejrzenie raka macicy. iKnife wykorzystał prąd elektryczny do rozróżnienia tkanki nowotworowej od zdrowej. Udało się to zrobić dzięki analizie dymu emitowanego podczas odparowania tkanki pozyskanej do badania. Wyniki porównano z używanymi obecnie metodami diagnostycznymi, co pozwoliło potwierdzić skuteczność innowacyjnej metody.
Profesor Sadaf Ghaem-Maghami, który kierował badaniami w Imperial College London, powiedział w rozmowie z „The Guardian”, że dzięki momentalnemu uzyskaniu diagnozy osoby z potwierdzonym nowotworem będą mogły bardzo szybko rozpocząć leczenie. A ci, których uznano za zdrowych, „unikną tygodni oczekiwania i niepokoju”.
Kolejny krok, który planują naukowcy, to rozpoczęcie dużych badań klinicznych. Trzymamy kciuki, żeby przebiegły pomyślnie!
RozwińŹródło: „Cancers”, „The Guardian”, „Intelligent knife” tells surgeon if tissue is cancerous | Imperial News | Imperial College London
Zobacz także
Polecamy
Marta Lech-Maciejewska ogłosiła powrót do zdrowia: „Straciłam połowę ważnego dla ciała organu, ale jestem bezpieczna”
Używały talku, zachorowały na raka jajnika. „Po prostu ufałyśmy temu, co mówiły reklamy” – mówią i pozywają kosmetycznego giganta
Dave Coulier ma raka w trzecim stadium. Wspiera go kolega z „Pełnej chaty”
Rośnie liczba zachorowań na raka głowy i szyi. „Czynniki często idą w parze z niskim statusem materialnym”
się ten artykuł?