Tomasz Siara: „Żyję z HIV od 25 lat. Od 20 lat nie zakażam. Rewolucja już jest, tylko nikt o niej nie wie”
Rok 2023 był kolejnym rekordowym pod względem liczby zakażeń wirusem HIV w Polsce. Za obecny rok brak jest jeszcze takich danych, ale nie można się łudzić, że będą lepsze. To tym bardziej alarmujące, że w tym samym czasie na świecie obserwuje się spadek liczby infekcji. Tymczasem, jak tłumaczy Tomasz Siara z Inicjatywy Niewykrywalnie.org, z HIV można żyć zupełnie normalnie i nie zakażać, nawet będąc aktywnym seksualnie. Trzeba tylko wiedzieć o chorobie i poddać się terapii.
Tomasza Siarę poznajemy na tegorocznym All Inclusive Film Festival w Jastarni. W trakcie trzydniowego święta różnorodności można się m.in. przetestować pod kątem HIV, HCV i kiły. Za darmo, w bezpiecznych warunkach. Trudno nie skorzystać z takiej okazji. Szybkie testy w specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach przeprowadzają Magdalena Glewicz i właśnie Tomasz Siara – oboje z Inicjatywy Niewykrywalnie.org.
Magda z HIV żyje od urodzenia, jest szczęśliwą matką dwójki zdrowych dzieci: 12-letniej córki i 10-letniego syna. Jej mąż po dziś dzień ma status HIV- (oznacza to, że nie został zakażony wirusem). Tomasz Siara zaraził się w 1999 roku. Dziś żyje w szczęśliwym związku. Jego partner również ma status HIV-. Oboje, Magda i Tomasz, mimo choroby nie zakażają. Tomasz opowiada nam, jak to możliwe:
– Żyję z HIV od 25 lat. Od 20 lat mam tak zwaną niewykrywalną wiremię. To oznacza, że przez to, że jestem skutecznie leczony terapią antyretrowirusową, co w praktyce oznacza branie jednej tabletki dziennie, poziom wirusa w mojej krwi spadł poniżej tak zwanego poziomu zakażalności – tłumaczy. – Zwykle przy świeżym zakażeniu ilość takiego materiału wirusa we krwi to jest około miliona jednostek na mililitr krwi, próg zakażalności jest na poziomie 200. W moim przypadku ten poziom spadł poniżej 10 jednostek.
Celem Tomasza i oddolnej kampanii „Niewykrywalnie” jest uświadomienie społeczeństwa, że osoby zakażone przyjmujące regularnie leki antyretrowirusowe nie stwarzają ryzyka przekazania wirusa bliskim.
– Możemy, w moim przypadku, płodzić zdrowe dzieci, kobiety mogą urodzić zdrowe dzieci, więc tak naprawdę rewolucja już jest, tylko nikt o niej nie wie – zauważa.
Jak czytamy na rządowej stronie sanepidu, szacuje się, że w całej Polsce z HIV żyje nawet 35 tysięcy osób, a blisko co druga nie wie, że może nieświadomie zakażać. Wirusem HIV zakażają się przede wszystkim osoby młode – między 15. a 24. rokiem życia (stanowią prawie 40% zarażonych na całym świecie). Dostęp do terapii antyretrowirusowej ma znaczący wpływ na przedłużenie życia pacjentów. W krajach o wysokim dochodzie 31% osób HIV pozytywnych przekroczyło 50. rok życia.
– W kwestii statystyk niestety mamy w dalszym ciągu wzrosty i one się nie zatrzymają, dopóki nie zmieni się podejście, szczególnie decydentów, odnośnie do tego, że zdrowie seksualne jest częścią zdrowia ogólnego, a nie seksualizacją – zauważa Tomasz Siara. – Jeżeli jesteśmy aktywni seksualnie, czyli mamy kontakty seksualne, nie liczy się ilość, tylko po prostu fakt, że je mamy, to warto raz do roku sobie zrobić przegląd badań. Te trzy główne tematy, czyli kwestia HIV, HCV i kiły, to jest coś, co po prostu da nam spokój, że nie musimy się martwić. Tym bardziej, że w przypadku HIV pierwsze objawy typowe pojawiają się dopiero po 8-10 latach od zakażenia – ostrzega edukator.
I dodaje:
– Dobra rada dla wszystkich: dbajmy o swoje zdrowie seksualne, bo przez to dbamy o swoje zdrowie ogólne.
Zakażenie HIV może nie powodować charakterystycznych objawów ani dolegliwości przez wiele lat. W tym czasie nawet w badaniach okresowych lub w badaniach podstawowych może nie być żadnych odchyleń od normy. Jedynym sposobem na sprawdzenie, czy doszło do zakażenia, jest wykonanie testu na HIV. W każdym województwie działają punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), w których testy wykonuje się bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. W PKD możemy także skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą, który wyjaśni nasze wątpliwości i poinformuje nas np., jak się zachowywać, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.
Rozwiń
Czy kiedykolwiek testowałaś/łeś się na obecność wirusa HIV?
Zobacz także
Brak nowych zakażeń HIV po zastrzykach podawanych 2 razy w roku. „To całkowicie rewolucyjna wiadomość”
„Byłam spokojna, wiedziałam, że urodzę zdrowe dzieci” – mówi Magdalena Glewicz, mama z HIV
Wykluczenie można przeżywać w cierpieniu. Można też dobrze się bawić. Relacja z All Inclusive Film Festival (AIFF)
Polecamy
Lekarka zignorowała u siebie dwa objawy raka. W ciągu kilku dni guz urósł o 16 cm
Polki nie chcą robić mammografii. Ale to nie ich wina. „To rozwiązanie zostało nam zabrane”
Drew Barrymore poddała się mammografii na wizji: „To było bardzo budujące doświadczenie”
Pociąg zatrzymano na 110 minut. Pasażerowie byli pytani o to, czy załatwiali potrzebę na stojąco, czy siadali na desce
się ten artykuł?