Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
Znowu bolesna miesiączka? Dokuczają ci skurcze i chcesz sięgnąć po tabletkę? Spróbuj tego rozwiązania. „Joga rozluźnia napięcia w obszarze miednicy mniejszej” – tłumaczy Małgorzata Kobus, autorka profilu @anatomiajogi na Instagramie.
Ból podczas miesiączki? Spróbuj tego
Miesiączka u wielu kobiet wiąże się z różnymi przykrymi dolegliwościami. Ból i skurcze w podbrzuszu to niektóre z nich. Nic dziwnego, że wiele z nas sięga po przeciwbólowe tabletki, żeby złagodzić nieprzyjemne objawy. Ale to nie jest jedyne rozwiązanie.
Małgorzata Kobus, nauczycielka jogi i fizjoterapeutka na swoim profilu na Instagramie @anatomiajogi zachęca, żeby wspomóc się jogą.
„Czy wiesz, że na ból podczas menstruacji może pomóc ci praktyka jogi?” – pisze.
I uzasadnia:
„Joga rozluźnia napięcia w obszarze miednicy mniejszej. Regularne wykonywanie odpowiednich pozycji (w całym cyklu!), może przynieść ci ulgę i zmniejszyć dolegliwości.”
W dalszej części wpisu proponuje top trzy asany na bolesne miesiączki. Są to:
-
pozycja szewca – zmniejsza napięcie w przywodzicielach ud;
-
pozycja jeźdźca – rozluźnia mięsień biodrowo-lędźwiowy i cały obszar jego przebiegu;
-
pozycja wieńca – rozluźnia mięśnie dna miednicy.
Skąd się bierze ból podczas miesiączki?
Cykl miesiączkowy regulowany jest przez ściśle zależne od siebie przemiany hormonalne. Jednak to właśnie one odpowiadają również za bolesne miesiączki:
- zmiany stężenia estradiolu powodują przebudowy w endometrium (błonie śluzowej jamy macicy);
- progesteron, którego stężenie gwałtownie spada w fazie lutealnej, wywołuje kontrolowaną reakcję zapalną i w konsekwencji złuszczanie pogrubionego endometrium, co skutkuje krwawieniem;
- prostaglandyny stymulują skurcze mięśni macicy i naczyń krwionośnych oraz uwrażliwiają zakończenia nerwowe.
W następstwie niedotlenienia i niedokrwienia mięśni pobudzanych przez prostaglandyny F2-alfa (syntezowane w wyniku metabolizowania kwasu arachidonowego uwolnionego przez spadek poziomu progesteronu) odkładają się metabolity beztlenowe, które z kolei oddziałują na receptory bólu. Im więcej uwalnianych jest prostaglandyn F2-alfa, tym silniej odczuwany będzie ból menstruacyjny.
Przyczyną bolesnych miesiączek może być też wzrost poziomu CRP. Jest to charakterystyczne dla fazy lutealnej, bez względu na to, czy cykl jest długi, czy krótki. Do bolesnych miesiączek może przyczyniać się też czynnik wzrostu śródbłonka (VEGF). Reguluje on proces tworzenia naczyń włosowatych i limfatycznych.
Bóle miesiączkowe mogą być uwarunkowane genetycznie. Jeśli twoja mama albo siostra zmagają się z tym problemem, bardzo prawdopodobne, że i u ciebie wystąpi. Co ciekawe, dyskomfort w obrębie podbrzusza spowodowany menstruacją częściej objawia się u kobiet, które:
- wcześnie zaczęły miesiączkować,
- zmagają się z nadwagą lub otyłością,
- są aktywne fizycznie,
- stresują się nadmiernie i długotrwale,
- stosują dietę obfitującą w ryby, jajka, owoce, a także słodkie i słone przekąski;
- nadużywają kawy i herbaty.
Małgorzata Kobus: kim jest?
Małgorzata Kobus jest nauczycielką jogi i fizjoterapeutką z wieloletnim stażem. Jej profil na Instagramie @anatomiajogi, gdzie dzieli się swoją wiedzą, obserwuje ponad 54 tys. osób. Małgorzata Kobus uczy bezpiecznej jogi na każdym poziomie zaawansowania, szkoli nauczycieli jogi, a także uczy jak uwalniać emocje z ciała.
RozwińPolecamy
Kasia Koczułap o urlopie menstruacyjnym: „Powinien być standardem, a nie łaską i przysługą wobec kobiet”
Depresja zwiększa ryzyko bólu menstruacyjnego. „Lepsze zrozumienie tych relacji może przynieść duże korzyści milionom kobiet”
Zbadają ból menstruacyjny u nastolatek. „Mówienie im, by po prostu się z tym pogodziły, nigdy nie będzie pomocne”
„Sprawa jest poważna i bolesna. Nie wiem, co robić”. Majka Jeżowska o swojej kontuzji
się ten artykuł?