Przejdź do treści

Torbiel szyjki macicy – przypadłość, która zazwyczaj nie daje objawów

Na zdjęciu: lekarka pokazuje pacjentce torbiel szyjki macicy na modelu
Torbiel szyjki macicy – przypadłość, która zazwyczaj nie daje objawów Fot. Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?

Torbiel szyjki macicy często jest wykrywana przez przypadek, np. podczas badania ginekologicznego. W wielu przypadkach nie wywołuje ona żadnych objawów, nie jest też szkodliwa dla zdrowia. Kiedy jednak omawiana przez nas zmiana rośnie, może przyczyniać się do różnych problemów, dlatego nie należy jej ignorować. 

 

Czym jest torbiel szyjki macicy? 

Szyjka macicy to część układu rozrodczego, łącząca pochwę z jamą macicy. Zlokalizowane w niej są gruczoły produkujące śluz. Zdarza się jednak, że w wyniku nadmiernego wzrostu komórek skóry dochodzi do blokowania wspomnianych struktur oraz pęcznienia w nich śluzu. Wówczas powstają torbiele Nabotha. 

Torbiel szyjki macicy to łagodna zmiana, którą zalicza się do torbieli funkcjonalnych. Występuje solo lub w całej grupie. Jej średnica wynosi zazwyczaj od 2. do 10. milimetrów. We wnętrzu zwykle występuje płyn surowiczy lub śluz, jeśli istnieje stan zapalny. Całość może mieć kolor biały, żółty albo przezroczysty.  

Kwiaty ułożone w kształcie majtek

Czy torbiel na szyjce macicy to rak? 

Czy torbiel na szyjce macicy jest groźna? Jak się okazuje, jest to łagodna, a nie złośliwa zmiana. Należy jednak pamiętać, że jeżeli już się pojawi, istnieje większe ryzyko rozwoju chorób zapalnych. Układ rozrodczy staje się wówczas również mniej odporny na różne infekcje. Warto dodać, że torbiele tego typu mają tendencje do zanikania, ale też do nawrotów. 

Torbiel Nabotha na szyjce macicy – objawy 

Torbiel Nabotha na szyjce macicy to dolegliwość, która w większości przypadków przebiega, nie dając żadnych objawów. Jeśli pojawią się już jakieś symptomy, np. w wyniku rozrostu zmiany, są to: 

  • dyskomfort podczas seksu, 
  • pieczenie przed, podczas i po stosunku, 
  • uczucie pełności i ciężkości w pochwie, 
  • bóle miednicy. 

Zdarza się, że torbiele Nabotha prowadzą do nieregularnych cykli miesiączkowych. Czasem struktury te również pękają – wówczas możesz zauważyć śluz z niewielką ilością krwi wypływającą z pochwy, a całość nierzadko ma bardzo nieprzyjemny zapach. 

Jak wygląda nadżerka szyjki macicy i jakie są metody jej leczenia? 

Przyczyny torbieli Nabotha 

Jak już powiedzieliśmy, torbiele Nabotha powstają w wyniku zatkania ujścia gruczołów śluzowych (a więc wytwarzających śluz) zlokalizowanych w śluzówce znajdującej się na szyjce macicy. Dochodzi do tego przez narastający nabłonek. Zazwyczaj do powstawania problemu przyczynia się leczenie lub gojenie się nadżerki. W niektórych przypadkach doprowadza do niego również uraz w okolicy szyjki macicy, a także jej zapalenie lub zakażenie, do których często przyczynia się z kolei nieodpowiednia higiena okolic intymnych. 

Omawiana przez nas zmiana częściej pojawia się u kobiet, które już wydały na świat potomstwo. Nierzadko występuje również u pań w okresie menopauzy – wówczas skóra szyjki macicy staje się znacznie cieńsza. Na torbiele Nabotha bardziej narażone są także osoby borykające się z gruczolakiem złośliwym. 

Diagnostyka torbieli Nabotha 

Zazwyczaj torbiel Nabotha wykrywana jest przypadkowo podczas badania ginekologicznego, choć widoczna może być również podczas:  

W takiej sytuacji należy wykonać cytologię, aby sprawdzić, czy torbieli Nabotha nie towarzyszą przypadkiem inne zmiany. Zwykle przeprowadza się biopsję torbieli, co pozwala upewnić się, że nie jest to nowotwór złośliwy. Dodajmy, iż w diagnostyce omawianej zmiany wykonuje się też czasem kolposkopię. 

wstążka symbolizująca rak szyjki macicy

Leczenie torbieli na szyjce macicy 

Ginekolodzy mają różne zdania na temat leczenia torbieli na szyjce macicy – niektórzy twierdzą, że należy to robić, inni, że nie i wystarczy je obserwować. W pierwszym przypadku wykorzystuje się kriochirurgię lub elektrokoagulację. Przy obu tych zabiegach lekarz wcześniej nakłuwa torbiel, pozbywa się jej zawartości, a następnie eliminuje, zamrażając go przy pomocy ciekłego azotu lub stosując prąd.  

Niekiedy specjaliści decydują się również laseroterapię – w tym przypadku patologiczne struktury niszczy się przy wykorzystaniu waporyzacji. Następnie lekarze często wysyłają pozyskany płyn do badania bakteriologicznego, co może pomóc w profilaktyce jako forma zapobiegania przed rozwojem kolejnej torbieli. 

Po wdrożeniu tego typu metod przez okres do 2. tygodni mogą występować wodniste upławy. Dobrze jest wtedy zrezygnować ze współżycia oraz długich kąpieli (nie tylko w wannie, ale też w basenach i naturalnych akwenach wodnych). Należy pamiętać o prawidłowej higienie osobistej. Ważne, aby około 2 miesiące po zabiegu odbyć wizytę kontrolną. Dodajmy, że w sytuacji, gdy torbiel jest efektem przewlekłego zapalenia szyjki macicy, należy w pierwszej kolejności wyleczyć tę chorobę. 

 

Bibliografia: 

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559047/ [dostęp 08.06.24]. 
  2. Maharjan S., Tiwari M., An Unusual Presentation of a Huge Nabothian Cyst of Cervix With Manifestation of Uterine Prolapse: A Case Report, 2020, 13: 1179547620974676. 
  3. Shroff N., Bhargava P., Giant nabothian cysts: A rare incidental diagnosis on MRI, Radiology Case Reports 2021, 16(6): 1473-1476. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci
się ten artykuł?